У багатьох країнах старі кладовища стають все більш схожими на звалища, і американці поступово вибирають все менше руйнівні способи поховання померлих. Чи не тому індустрія «зелених» похорону захопила Америку?

Ден Левін поняття не має, коли і за яких обставин він помре. Але він знає, що трапиться потім.

З його тіла скинути одіж, потім його вимиють і охолодять, щоб уповільнити процес розкладання без використання будь-яких хімічних консервантів або бальзамують речовин. У день похорону тіло обгорнуть в чистий саван з натуральних волокон і покладуть в землю між трьома гостролистими саджанцями на території похоронного гаю в сільській місцевості штату Нью-Джерсі. Не буде ніякого надгробку або іншого заготовленого предмета, яким відзначать його могилу. У могили не буде бетонних склепінь, тому яма буде глибиною трохи більше метра - досить глибоко, щоб дикі тварини не потривожили покійного, але й досить близько до поверхні, щоб аеробні бактерії змогли приєднатися до тих, що вже почали свою справу по використанню ферментів для розкладання його мертвих і ще вмираючих клітин.

 Кладовище Стілмантаун для екологічних поховань у Вудбайн (Нью-Джерсі)

Через кілька тижнів до бенкету приєднаються личинки і хробаки, за пару місяців від тіла залишиться лише скелет. А після того, як час розправитися і з кістками, матеріальну суть Дена Левіна цілком поглине природа, і від нього не залишиться ніяких слідів - саме так, як він того й хоче.

Ось уже протягом 150 років американці, які втратили рідних або близьких, бальзамують тіла покійних, накачують їх формальдегідом, упаковують їх в металеві труни і створюють для них глибокі склепи, приносячи дохід похоронній індустрії, обсяг якої зараз оцінюють у $ 16 млрд. Однак в останні десять років мільйони людей з покоління бебі-бумерів на кшталт Левіна стали шукати більш прості й екологічні способи поховання. Представники покоління, яке популяризувало переробку сміття, органічні продукти і природне дітонародження, захотіло і вмирати в більш тісному контакті з природою - в саванах, плетених трунах з морських водоростей або «у вбранні» з грибів, що поїдають плоть. Дослідження, проведене в 2015 році Інформаційним радою з питань поховань та меморіалів, показало, що 64% людей у віці 40 років і старші розглянули б можливість так званого екологічного поховання в порівнянні з результатом в 43%, отриманим п'ятьма роками раніше.

Причини для таких змін можуть бути різними. На думку Кейт Каланік, виконавчого директора некомерційної організації Green Burial Council (GBC), яка сертифікує послуги і продукти для екологічних поховань, одним з основних факторів є ціна. Відмова від використання матеріалів, з яких роблять труни, надгробки і склепи, допомагає заощадити гроші на речі, які постійно дорожчають – адже традиційні похорони в середньому коштують від семи до десяти тисяч доларів. Аякщо йде мова про Сан-Франциско чи Лос-Анджелес – множимо на 2, 3 або й 5! Інші переваги екологічних похорону належать до більш особистих причин. Каланік чула розповіді про фермерів, які хотіли возз'єднатися з землею, на якій працювали їхні родини і вони самі, чи біологів, котрих захоплювала ідея знову стати частиною екосистеми, або звичайних людей, які просто хотіли знайти свій останній притулок у тихих відокремлених місцях.

Безумовно, ще одним важливим фактором є зростаюче прагнення людей захистити навколишнє середовище. Кладовища фактично стають смітниками: щороку в грунт потрапляє понад три мільйони літрів токсичного формальдегіду, не кажучи вже про 115 млн тонн сталі для трун, міцної деревини, яка не розкладається в ґрунті, обсяг якої еквівалентний більш ніж 16 тисячам кв. км, і 2,3 млрд тонн бетону. Все це є сміття, який віковічно НЕ буде розкладатися в грунті, і цінні ресурси, які можна було б використовувати більш розумно й раціонально. Кремація, яку раніше вважали більш щадним для навколишнього середовища способом поховання, насправді такою не є, оскільки на спалення тіл витрачається величезна кількість викопного палива, а в атмосферу потрапляє чимало токсичних речовин на зразок ртуті і монооксиду вуглецю. «Багато людей турбуються, яка кількість викидів вуглекислого газу виявиться на їх совісті, - розмірковує Каланік - але багато хто навіть не здогадуються, наскільки вагомим може бути їх фінальне слово».

53-річний Левін, власник компанії з виробництва натуральних кормів для домашніх вихованців, говорить, що розуміє це, і тому він вирішив сприйняти фразу «попіл до попелу, прах до праху» буквально. «На традиційних похоронах роблять все, щоб тіло збереглося, а не переробилося на грунт, - розповідає він, - ви не лише забруднюєте грунт, а й блокуєте всі ці атоми. Ви ніби перериваєте життєвий цикл».

 Екологічна капсула Біл, виконана в формі саркофага з перероблених газет

В ідеї природного поховання немає нічого нового. Навпаки: повернення прихованого пеленою тіла безпосередньо в землю - це те, що люди робили з незапам'ятних часів. Подібні практики задокументовані в Біблії, Торі, Корані - причому в останніх двох безпосередньо вказано, що покійні повинні бути поховані в прямому контакті з грунтом. Лише в період Громадянської війни в США польові хірурги почали бальзамувати тіла загиблих, щоб ті могли в цілості дістатися до рідних місць для поховання, і американські споживачі стали одержимі ідеєю збереження тлінних тіл своїх рідних. Технології бальзамування удосконалювалися. Фахівці навчилися відновлювати і зберігати зовнішній вигляд тіла навіть після руйнівних аварій, щоб публіка могла попрощатися з людиною «як з живою». Люди роз'їжджаються все далі один від одного, але тепер похорон вдалося відстрочити, щоб навіть родичі з найвіддаленіших точок планети встигли приїхати. Самі ж тіла тепер можна було транспортувати по всьому світу.

Якщо хтось брався за важку справу збереження тіла до моменту похорону, було логічно насамперед хвилюватися з приводу зовнішніх сил, мікробів і комах, які візьмуться за тіло після поховання. Ідея захисту тіла рідної людини за допомогою подвійного захисту з бетону і сталі давала змогу людям не переживати з цього приводу. І, зрозуміло, індустрія ритуальних послуг, яка вже взяла на себе обов'язки з приготування тіл в останню путь, була тільки рада взяти на себе обов'язки ще й торгівлею дорогими товарами і послугами, організацією поминок і похорону, розвиваючи свій бізнес за рахунок культури, в якій все популярнішим ставала саме ідея збереження тіл.

 Вид зсередини труни, виготовленої компанією Синтії Біл. Вона каже, що буде похована на одному з двох, що належать їй кладовищ, у сільській місцевості штату Орегон

Постійно зростаючі ціни на цритуальні послуги стали однією з причин, за якими в останні роки все більше людей (зараз більше 40%) почали віддавати перевагу кремації. Ця процедура обходиться дешевше (близько $ 1000), тому що для цього не потрібно спеціальним чином готувати тіло і купувати дорогу труну. Крім того, якщо тіло кремують безпосередньо після смерті, багато сімей не влаштовують поминки та інші ритуальні заходи, а просто забирають урну з останками, яку можна легко зберігати або розвіяти над улюбленим місцем, скажімо, відпочинку померлого...

Між тим, на американському ринку популяризація екологічного похорону зайняла чимало часу. Рада з екологічним поховань, заснована в 2005 році, сертифікувала 225 ритуальних агентств з більш ніж 15000. Однак це число зростає, і організаціям необов'язково мати сертифікацію GBC, щоб пропонувати варіанти поховання без шкоди для навколишнього середовища. Цьому сприяє не тільки споживчий попит. Все більше керівників ритуальних домів бачать в новому способі поховання джерело відшкодування збитків, отриманих через поширення кремації. «Ритуальні агентства продають свої послуги. Як вони збираються заробляти, якщо всі стануть безпосередньо кремувати своїх покійних рідних?» - резонно ставить запитання Едвард Біксбі, президент GBC і власник природного кладовища Стілмантаун в Нью-Джерсі.

У той же час риткальні агентства можуть виявитися корисними при екологічному похованні. Тіло потрібно зберігати, охолодити і обробити натуральної рідиною на основі бобів ванілі в тому випадку, якщо, наприклад, тітонька Сьюзан зможе приїхати тільки через кілька днів. Повністю відмовлятися від труни теж необов'язково. І служби все ще можуть знайти місце для поховання на традиційному кладовищі, в сімейному склепі або в більш природних умовах. Згідно GBC, в середньому екологічні похорони в США коштують $ 5000, в той час як традиційна церемонія може обійтися в $ 10000 і в рази більше. Замовлення труни, плетеної вручну з вербових гілок або виготовленої з морських водоростей, з Азії, або, наприклад, більш пишні похорони можуть призвести до збільшення рахунку. І, як часто буває у випадку з органічними продуктами, предметами народного промислу або електромобілями, люди, котрі зацікавлені в збереженні природи, не завжди переймаються ціною.

Отже, гроші не є єдиною причиною інтересу до екологічних похорону і для ритуальних служб. Роберт Праут, розпорядник похорону в третьому поколінні, котрий працює в Екологічному комітеті Національної асоціації ритуальних служб, відзначає ще одну перевагу екологічних похорону в порівнянні з кремацією - почуття єднання для сім'ї.

«З тих пір, як ми вперше зацікавилися екологічними похоронами в 2005 році, я помітив, що багато сімей, які обрали кремацію, ставилися до ідеї природного поховання досить добре», - розповідає Праут, за плечима якого вже понад 40 років роботи розпорядником похорону в Нью –Джерсі, - люди потребують якоїсь подоби ритуалу або церемонії. Природне поховання дає вам можливість це відчути і не переживати з приводу шкоди для екології».

 Ден Левін не знає, коли і за яких обставин він помре. Але він знає, що трапиться потім…

Сьогодні екологічний похорон може набувати різних форм. Завдяки тому, що смертні навчилися мислити поза стандартів і традицій, з'являються все нові способи не дати своїм молекулам перервати свій життєвий цикл.

У Флориді компанія Eternal Reefs пропонує послуги зі створення штучного рифу з використанням праху покійного, який поміщається у вибране місце на дні океану і стає частиною підводного життя. За $ 1500 компанія Coeio продасть вам через інтернет «костюм з грибів» або саван з м'ясоїдних грибів, які допоможуть тілу возз'єднатися з матінкою-природою.

Ще раніше гучний арт-проект з Італії під назвою Капсула Мунді представив біорозкладні похоронні капсули у формі яйця, в які можна було помістити прах або навіть тіло в позі ембріона, а потім «вростити» в дерево, яке буде служити пам'ятником і навіть компенсує частину вуглекислого газу, який викинула людина за життя.