Як повідомив інформагентству ИТАР-ТАСС міністр культури РФ Володимир Мединський, до сторіччя цього глобального конфлікту, що спричинив численні жертви та матеріальні втрати, підготовлена масштабна меморіальна програма. У Парижі глава Мінкультури взяв участь у міжнародній нараді, присвяченій підготовці до пам'ятної дати.

«Раніше ми не брали участь у подібних комітетах і комісіях, і ніколи не відзначали ні 50-річчя, ні інші річниці, пов'язані з цією війною, - зазначив Мединський. - Наша країна понесла найбільші втрати, брала участь у коаліції переможців, але при цьому сама себе оголосила переможеною - в силу внутрішніх катаклізмів. Сьогодні Росія повертає собі свою історію".

Як підкреслив глава відомства, нинішні покоління не повинні забувати «ні героїзму наших солдат, ні самопожертви тисяч і десятків тисяч російських героїв».

Говорячи про свої консультації з іноземними візаві, російський міністр зазначив, що річниця Першої світової – «це хороший привід для плідного міждержавного обміну, контактів, тим більше, що ми були пов'язані найближчими союзницькими інтересами з Францією та Великобританією».

Франція, вважає міністр, більше інших країн відчула на собі наслідки цієї війни. «Бойові дії точилися на її території, і вона понесла втрати в пропорції до населенню найбільші, - нагадав Мединський. - Англія теж втратила багато солдат, але вони воювали за межами своїх кордонів».

За словами голови Мінкультури РФ, переговори з французькими партнерами проходили «вельми доброзичливо». У вересні 2014-го року, зазначив він, буде відзначатися 100-річчя Битви на Марні, і, за пропозицією міністра у справах ветеранів Кадера Аріфа, Росія буде запрошена для участі на найвищому рівні. «За словами мого французького колеги, відповідні запрошення будуть зроблені і в зв'язку з річницею висадки в Нормандії, з часу якої у червні 2014-го року виповниться 70 років», - зазначив Мединський.

Він повідомив, що зі своєї сторони запросив Аріфа і міністра культури Франції Орелі Філіпетті на урочистості з нагоди відкриття пам'ятника героям Першої світової війни, що має відбутися 1 серпня 2014 року на Поклонній горі у Москві.

Як нагадав міністр, у Росії під головуванням спікера Держдуми Сергія Наришкіна створений національний комітет з підготовки до сторіччя Першої світової війни. «Запланована величезна програма, - сказав Мединський. - Тільки по лінії міністерства культури мова йде про зйомки близько 20 документальних фільмів, кількох художніх стрічок, до того ж видається чимало книжок».

У планах - конференції вчених, проведення декількох великих виставок, у тому числі й за кордоном. В наступному році очікується відкриття першого в Росії державного музею Першої світової війни в Царському Селі під Санкт-Петербургом. «Насправді це буде дивним чином відновлений музей, оскільки спочатку його планували відкрити в 1917 році, - розповів міністр. - Війна ще йшла, а туди вже почали звозити експонати. Частину вже навіть зібрали, але потім сталася революція». Є й великий проект відкриття музею Першої світової війни на Червоної площі. «Він став би продовженням Музею 1812-го року, відкритого міністерством культури минулого року», - додав глава відомства. А загалом, підсумував Мединський, програма не обмежиться тільки майбутнім роком і може охопити весь меморіальний цикл – аж до 201-го року.