Дослідники виявили генетичну варіацію, яка впливає на біологічний годинник настільки сильно, що може вказувати, в який час дня найімовірніше настане смерть тієї чи іншої людини.

«Внутрішній біологічний годинник врегульовує багато аспектів людської біології і поведінки... Вони також впливають на час настання гострих клінічних станів, таких як інсульт або інфаркт», - заявив провідний автор дослідження Ендрю Лім з медичного центру Бет-Ісраель (США, Бостон).

Лім і його колеги перебували у пошуку генетичних ознак, що вказують на підвищений ризик розвитку хвороби Альцгеймера або Паркінсона. У дослідженні брали участь близько 1,2 тисячі осіб, котрі старші 65 років. Усі вони постійно носили спеціальний браслет, що фіксував зміну сну і неспання.

Дослідження набуло несподіваного фіналу, коли вчені розшифрували геноми учасників експерименту. Виявилося, що так звані «жайворонки» - люди, схильні рано вставати і рано засипати, мають генетичні відмінності від «сов», тобто тих, хто схильні довше спати вранці і пізніше лягати ввечері.

Група Ліма виявила одиничний нуклеотид поруч із геном «Period 1», який відрізняється у «жайворонків» та «сов». Приблизно у 60 відсотків людей у цій точці знаходиться аденін (A), а в 40 відсотків - гуанін (G). Оскільки людина є володарем подвійного набору хромосом, то кожен із нас є власником набору A-A, G-G або A-G. Як з'ясувалося, люди з комбінацією A-A прокидалися приблизно на годину раніше, ніж носії комбінації G-G, а ті, хто мав у геномі «запис» A-G - на півгодини пізніше перших.

Коли дослідники проаналізували випадки смерті серед учасників експерименту, вони з'ясували, що ця ж генетична варіація може вказувати на годину смерті. Люди з A-A або A-G у генотипі вмирали незадовго до 11 години ранку, в той час як носії G-G у середньому вмирали незадовго до шести годин вечора.