«Де ще можна так мирно упокоїтися, як не в дубовому лісі?» - написав у своїх коментарях на сайті один із клієнтів фірми «Woodland Buriels». Це одна з провідних похоронних компаній Великобританії, що освоює новомодний напрямок екологічно чистих ритуальних послуг.

У «зелених трунарів» вже 200 кладовищ на території всього Сполученого Королівства. В інших англосаксонських країнах - США, Канаді, Австралії та Новій Зеландії - нова традиція також швидко знаходить поширення. Варто зауважити: як і багато чого в «зеленій економіці», екологічно чистий похорон - це не нове, а скоріше добре забуте старе.

- Ще кілька століть тому в Європі майже повсюдно ховали, не забруднюючи при цьому навколишнє середовище, а у багатьох мусульман та іудеїв ця традиція збереглася і в наші дні, - пояснив представник компанії «Woodland Buriels» Баррі Джоунс в інтерв'ю інтернет-виданню «News international». - Потім, у прагненні зробити ритуал якомога більш багатим і урочистим, для трун почали використовувати хімічно оброблену деревину і масу матеріалів, які не тільки довго розкладаються, але і в результаті подальших хімічних реакцій отруюють ґрунт і загалом все навколишнє середовище. Плюс хімікати, якими зазвичай обробляють тіло небіжчика. При цьому щорічно на виготовлення трун в середній за розмірами європейській країні витрачається близько 50 гектарів лісу!

«Екологи» на вибір клієнта використовують або труну з картону або з необробленої хімікатами сосни, або все частіше віддають землі тіло, загорнуте у саван. Трунарі-екологи згадали навіть випадок, коли клієнта, згідно залишеного заповіту, упокоїли в спеціальній біорозчинній капсулі у формі яйця. Щоб ні в чому не ухилятися від принципу «не забрудни», під час похорону навіть використовуються виключно електричні машини-катафалки.

Замість пам'ятника або плити на могилі висаджується дерево, найчастіше дуб. І ніякого звичного «лісу» з бетону, граніту і кованого заліза - виключно зелений гай. А щоб не заблукати в цьому лісі, родичі покійного отримують точні GPS-координати місця поховання близької людини.

І, нарешті, важлива економічне перевага «зелених похоронів». Весь матеріал плюс «оренда» місця в лісі обходяться приблизно в 3 тисячі євро. Якщо ж піти все-таки традиційним шляхом, то доведеться в підсумку заплатити близько від 7 до 8-ми тисяч.