
Справа в тому, що єгиптяни почали ховати небіжчиків на древній землі фараонів.
У 25 милях від Каїра є селище Маншиєт Дахшур, жителі якого нещодавно розширили межі кладовища. Для більшості з них таке рішення виглядає цілком логічно.
«На старому кладовищі більше немає місць, - каже тесля Ахмед, котрий навідався до могили двоюрідного брата. - А нових ділянок для цього не виділили. Але ж нам потрібно десь ховати наших мертвих?!”.
Міркування єгиптян розумні й цілком зрозумілі, але існує одна проблема: нові поховання знаходяться в небезпечній близькості від найвидатніших пам'яток, зокрема від некрополя фараонів Дахшура. Ця територія повинна знаходитися під охороною, але з січня нинішнього року в пустелі з'явилося вже більше тисячі незаконних поховань.
Подібна ситуація спостерігається і біля Червоної або Північної пірамід, яка поступається за розмірами тільки Великій Піраміді в Гізі, а також Чорної піраміди.
«Люди народжуються і вмирають тут, тому у них є право бути похованими на своїй землі», - стверджує клерк Рабу Дабус, що молиться в мечеті, розташованій поруч із кладовищем.
Археологи намагаються оскаржувати такі заяви, натякаючи на те, що деякі єгиптяни, прикриваються історією про поховання, насправді «провертають темні справи»: займаються справжнісіньким мародерством.
«Людям справді потрібні місця для поховання членів своєї сім'ї. Але кладовище з тисячами могил служить ідеальним прикриттям для незаконних розкопок. Те, що відбувається наразі в Єгипті, нагадує божевілля», - обурюється археолог Мохаммед Юссеф.
З його висловлюваннями згоден і місцевий житель Рамадан аль-Квот, котрий інспектує ділянки біля пірамід: «Вони - тобто мародери - використовують нові поховання, щоб приховати справжню свою діяльності».
Британський археолог і режисер Найджел Хетерінгтон вважає, що нинішнє становище - один із симптомів погіршення правопорядку, що виникли після падіння режиму Мубарака.
«Після революції поліція перестала стежити за незаконними спорудами, що виникають поряд із пірамідами. А інспектори побоюються розпочинати власні розслідування, пам'ятаючи про своїх колег, поранених мародерами у грудні», - пояснює режисер журналісту британського видання.
«Арабська весна стала основною причиною будівництва, - підтверджує тесля Абдо Діабі, котрий саме копає могилу в Дахшурі. - Люди вже не бояться поліції, армії або уряду. Якщо ми чогось хочемо, то беремо і робимо”.
Що ж тут важко щось додати…