«Реквієм» - одне з найвидатніших творінь Джузеппе Верді і разом з тим єдиний його великий твір, не призначений для оперного театру.

Приводом для створення цього твору стала смерть італійського поета і письменника, автора роману «Заручини»  Алессандро Мандзоні - художника-громадянина, одного з найбільш великих діячів італійського національно-визвольного руху. Верді захоплено любив Мандзоні і схилявся перед ним, як перед чудовим письменником, великою людиною, «зразком чеснот і патріотизму».


Кончина Манцоні  22 травня 1873 року відгукнулася в серці композитора щирою скорботою.

«Я глибоко засмучений смертю нашої Великої Людини! - писав він на наступний день. - Я приїду днями з тим, щоб відвідати його могилу - один - так, щоб мене не бачили і з тим, щоб, можливо після певних роздумів і після того, як зважу свої сили, запропонувати щось, аби вшанувати його пам'ять».

Незабаром Верді повідомив міланський муніципалітет про своє бажання присвятити пам'яті Мандзоні новий музичний твір. В умовах Італії того часу єдино можливим для цього жанром був реквієм – або похоронна месса - на традиційний латинський текст.

«Реквієм» Джузеппе Верді вперше був виконаний 22 травня 1874 року, в річницю смерті Мандзоні, в Мілані, у церкві святого Марка під керуванням самого автора та за участю грандіозного хору, оркестру і кращих італійських співаків. Вже через кілька днів «Реквієм» був повторений з величезним успіхом у міланському оперному театрі «Ла Скала», а потім - у Парижі, Відні та інших містах. І всюди «Реквієм» брали, бурхливо аплодуючи, вимагали повторення окремих його частин.

Скорботу за померлим, гнів, викликаний безжальним вторгнення смерті в життя великої людини, любов і ніжність до нього, радість земного існування - ці почуття композитор втілив щиро, просто й людяно.

Перший великий розділ «Реквієму» носить назву «Requiem aeternam» («Вічний Спокій») і відіграє роль прологу. У ньому виражена основна думка всього твору: якою б не була важкою втрата і великим горе, життя непоборне.

У другому розділі «Dies Irae» ("День гніву") Верді створює низку глибоко вражаючих сцен страждань людини і її боротьби з грізними ворожими силами.

Третій розділ «Domine» («Господи») - у ньому панує новий настрій: утихомиреного світлого спокою, ліричного споглядання.

У четвертому розділі "Sanctus" ("Святий"), свого роду грандіозній і майстерно побудованої поліфонічної п'єсі, композитор оспівує пафос творення, прославляє творчу силу розуму.

У п'ятому розділі "Agnus Dei" ("Агнець Божий") Верді створює дивно привабливий своєю шляхетністю, простотою і моральною чистотою музичний образ.

Шостий розділ "Lux aeterna" ("Світ вічний") являє собою порівняно невелику інтермедію, подготавливающую грандіозний фінал "Реквієму".

Фінал, названий "Lidera me" ("Звільни мене") - велична музична побудова, яке увінчує все твір як підсумок драматичного розвитку.

"Реквієм" закінчується останнім потужним підйомом звучності всього оркестру і хору - і просвітленим упокоєнням.