Раптова смерть вражає і здається особливо несправедливою, коли до іншого світу йде життєлюб, душа компанії, чоловік у розквіті життєвих сил або жінка на піку творчої кар'єри. «Не вберегли», - зазвичай говорять близькі, часто нарікаючи на короткозорість лікарів. Не помітили, мовляв, ознак грізної небезпеки. Фаталісти заперечують, що народження і смерть перебувають у владі природи або Бога. І все ж раптово «раптова смерть?


Як правило, раптова смерть попереджає про себе. І якщо вчасно звернути увагу на її провісників, то можна відсунути летальний результат на роки і навіть десятиліття.

Причини і наслідки

1. Зупинка серця внаслідок різкого спазму великої кровоносної судини в ньому, тобто інфаркт. Група ризику - молоді чоловіки до 40 років. Причина смерті - несподіваний стрес.

2. Обширний інфаркт і розрив судини, блискавичний кардіогенний шок. Група ризику - чоловіки старші 40 років.

3. Тромбоз великих артерій на тлі варикозу або після операцій з шунтування серця. Група ризику - чоловіки старші 50 років і жінки із варикозним розширенням вен. У жінок до раптової смерті призводить застосування гормональних протизаплідних засобів.

Всі захворювання, що ведуть до такого фіналу, невипадково називають серцево-судинними: страждає серце, а розпочинається вся біда із судин. Насправді людина живуча, її системи настільки пристосовані до негативних впливів, що розпочинають заявляти про хворобу лише тоді, коли мовчати уже неможливо. Живучість організму така, що перші ознаки хвороби (порушення серцевого ритму, біль) людина відчуває при звуженні просвіту судин на 60-70 відсотків!


Неправильне харчування, стреси, екологія викликають окислення внутрішнього середовища людини. Її кров окислюється, починає роз'їдати стінки судин. У критичних точках з'являються холестеринові бляшки. Спочатку вони м'які, а потім поступово твердіють, на них налипають солі, просвіт судин звужується, вони втрачають свою еластичність. Такі вени й артерії називають «скляними»: вони крихкі й можуть лопнути в будь-який момент під час різкого підвищення тиску крові, викликаного стресом або різким фізичним навантаженням.

Простіше вмерти, ніж програти

Як правило, раптова смерть (РС) наздоганяє чоловіків певного складу характеру: наполегливих, швидких, агресивних, котрі люблять змагатися і обов'язково вигравати. Звичайно, більшість людей віддають перевагу вигравати, але є категорія чоловіків, які особливо важко переживають поразку. Образно кажучи, їм простіше вмерти, аніж програти. Вони живуть швидко, намагаються встигнути багато, не дають собі відпочинку, так і не вміють відпочивати. Це трудоголіки вищої марки. Нервове напруження знімати не вміють і «розслабляються» алкоголем. Люблять гіперкалорійну гостру їжу і можуть з'їсти багато, адже страва також знімає стрес. Зазвичай у них є жирова подушка над шлунком - товстий живіт, - хоча все тіло може бути досить струнким.

Якщо чоловік не займається своєю зовнішністю спеціально, то в запущених випадках його фігуру можна порівняти з фігурою вагітної жінки.

У таких людей парадоксальна нервова система. У гніві вони не червоніють, як більшість людей, а бліднуть. Це означає, що у них відбувається спазм кровоносних судин. Ось він якраз їх і губить одного такого разу…

Чоловіки взагалі люблять хвалитися відмінним здоров'ям і не думають, що його треба зберігати і зміцнювати. У групі ризику поширена думка, що турбота про здоров'я - це ознака слабкості, а відвідування лікарів гідні осміяння і навіть презирства. Насправді такі чоловіки просто закопують голову в пісок, як страус у хвилину небезпеки: бояться, що лікарі знайдуть у них яку-небудь хворобу.

Будучи завзятими матеріалістами, представники цієї групи ризику свято вірять у всесилля медичної науки, особливо хірургії. Тому гасло «підтюпцем від інфаркту», що пропагується задля профілактики серцево-судинних захворювань, їм ніколи не здавалося привабливим. Інша справа - приклад екс-президента РФ Бориса Єльцина, котрий переніс аортокоронарне шунтування і продовжував заливатися горілкою і витанцьовувати перед почесною вартою. Після операції, нагадаємо, він прожив ще 10 років, а от багатьох його послідовників вже немає в живих. Чому ж?


Кровообіг в серці хірурги відновлюють або ангіопластикою, або аортокоронарним шунтуванням.

Ангіопластика - це розчавлювання склеротичної бляшки по стінці судини і установка в ній пружинки-стента. Після цієї операції кровотік на якийсь час відновлюється і болю немає. Але якщо пацієнт не змінив спосіб життя і харчування, «налипання» жирів у просвіті судин триватиме, а тромбоутворення стимулюється чужорідним тілом. І хоча хворі п'ють розріджувачі крові, незабаром виникає інший больовий напад і потрібно вставити стент в іншу судину. Виниклий тромб після фізичного навантаження відривається і, перекривши велику артерію, викликає раптову смерть.


Аортокоронарне шунтування - це створення з вени обхідної судини в обхід закупореної зони. Якщо організм не захоче через неї прокачувати кров або вона заб'ється згустками, тоді знову доводиться оперувати. Крім того, вена не має такої пружної стінки, як артерія, і погано скорочується, швидко втрачаючи свій тонус. До того ж тривале недокрів'я під час операції завдає шкоди мозку: такі хворі потім неадекватні у своїй поведінці, не відчувають так болів, як раніше, і не оцінюють свого здоров'я критично, а інколи навіть починають хизуватися, скоюючи «жорстокі» по відношенню до себе вчинки...

Бравада і життя

Насправді операції із відновлення серцевого кровотоку не продовжують життя, а приблизно на 5 років покращують його якість: болю немає, кров тече по судинах вільно. Пацієнту постійно потрібно приймати масу ліків, що перешкоджають тромбозу. Але рано чи пізно шунт знову забивається і настає криза. Це відбувається швидше, якщо уражених судин декілька.

Існує інший сценарій запобігання серцевій недостатності? Існує. Зрозуміло, що краще мати ціле серце, аніж опероване.


Найменша біль - ознака нестачі харчування серцевого м'яза, сигнал про порушення кровотоку. Означає, потрібно негайно переглянути весь свій життєвий уклад. Для початку - зайнятися фізкультурою. Найпростіше - ходьба на відстань не менше як 3 кілометри на день. Ті, хто переніс інфаркт, кого вже відвідав хоча б на мить серцевий біль, повинні практично забути про машину і використовувати будь-яку можливість задля піших прогулянок під час робочого дня та після нього, а особливо у вихідні дні й на відпочинку.

Інша важлива складова серцевого здоров'я - правильне харчування. Як говорять йоги, будь-яку хворобу можна вилікувати дієтою. Обжерливість у сім'ї - це підміна нормальних сердечних взаємин на задобрювання партнера їжею. Думаючи, що шлях до серця чоловіка пролягає через шлунок, жінка фактично риє йому передчасну могилу, а собі готує вдівство. Щоб кров не окислялася і судини не страждали, людина повинна харчуватися відповідно з конституцією, вживати біологічно активні добавки з кальцієм, кремнієм, лецитином, вітамінами С і Е та риб'ячий жир.

Читачеві на замітку

ПРОВІСНИКИ майбутнього серцевого спазму і можливої раптової смерті:

Короткочасні випадки різкої слабкості, запаморочення та пітливості. 

Стрибки артеріального тиску після стресу, під час яких людина блідне. 

Збліднення після фізичного навантаження, на ранок після зловживання алкоголем, під час конфліктів, змагань тощо.

Зниження, а не підвищення тиску після фізичного навантаження.

До речі


Раптова смерть людини у вашому оточенні - тривожний сигнал і для вас, привід звернути увагу і на власне здоров'я. Стан судин об'єктивно показує коронарокардіографія: часто при цьому дослідженні виявляють судини, перекриті бляшками наполовину і більше!..

Марія СВІТЛИЧНА-ЄРОФЕЄВА, лікар