Якщо ж боязнь смерті і всього, що з нею пов'язане, починає посідати надто велике місце в думках людини і впливати на її дії, рішення, які вона приймає, то виникає так званий фобічний розлад, що потребує допомоги спеціаліста. Отож, танатофобія...

Чому розвивається

Спровокувати нав'язливий страх смерті, особливо у дітей, може втрата близької людини. Вплинути на розвиток танатофобії можуть фільми й книги, публікації у засобах масової інформації, або навіть телепередачі.

Страх смерті характерний для тонких, вразливих натур, чутливих до своїх і чужих переживань, для людей з високим рівнем тривожності, «навіюваних», а також для тих, хто переніс психічну травму або важке захворювання.

Танатофобія нерідко виникає як патологічний прояв вікової кризи або як наслідок кризи віри. Також факторами розвитку страху смерті є самотність, труднощі налагодження соціальних зв'язків, страх втрати контролю над власною життям, страх болю, хвороб.

Ознаки танатофобії

Танатофобія може проявлятися у різних формах. Це може бути абсолютне неприйняття смерті, будь-яких розмов про неї, уникнення похорону, кладовищ, - всього, що пов'язане зі смертю, відмови від розмов про померлих родичів або знайомих тощо. Люди, котрі страждають танатофобією, можуть дратуватися і засмучуватися від будь-яких натяків на смерть або хвороби.

Зустрічається й інша форма: людина може постійно говорити про смерть, обговорювати все, що з нею пов'язане, в деталях продумувати церемонію власного похорону. У підлітків і молоді іноді можна спостерігати романтизацію не лише смерті, але й процесу вмирання.

Страх смерті як фобія може проявлятися також у підвищеній тривозі за близьких, контроль за їхніми діями і пересуванням.

У важких і задавнених випадках можливі панічні атаки з набором властивих їм симптомів - холодний піт, тремтіння рук, серцебиття, раптова слабкість. У таких випадках необхідно звернутися до лікаря якомога швидше.

Лікування танатофобії

Впоратися зі страхом смерті допоможе досвідчений психолог або психотерапевт, а в деяких випадках доводиться звертатися і до психіатра, так як для лікування, наприклад, панічних атак необхідний прийом лікарських препаратів, які може виписати тільки лікар.

Іноді позбутися танатофобії вдається самостійно. Важливо відновлювати соціальні зв'язки, вчитися сприймати думку про власну смертність, приймати власний страх і вчитися контролювати його.

Якщо ознаки страху смерті з'явилися у дитини, то необхідно налагодити з нею контакт, дати їй відчуття захищеності і впевненості у близьких. Крім того, потрібно пояснити, чому люди помирають і як це відбувається, не вдаючись при цьому до подробиць.