Чому число сорок - запитаєте ви? Тому що воно знаменно і часто зустрічається у Святому Письмі. 40 років поневірявся юдейський народ у пустелі. 40 днів постив пророк Мойсей. 40 днів після Свого Хрещення провів в пустелі Ісус Христос. 40 днів після Свого Воскресіння Спаситель вчив Апостолів таїнству Царства Божого. Як писав св. Симеон Солунський, сорокоуст відбувається ще і в спогад події Вознесіння Господнього, що сталася на сороковий день після Його Воскресіння, з тим, щоб і померлі, «повставши з гробу, вознеслися на стрітення, тобто назустріч». А от звичай оплакувати померлих 40 днів узаконили в Церкві перші Апостоли. З тих пір Церква, дотримуючись традиції, підносить протягом 40 днів свої молитви до Бога і за живих, і за покійних.

Замовляючи сорокоуст для здійснення щоденної церковної молитви, всі люди, котрих поминають у них, у тому числі й померлі, також беруть участь у літургії. І це, можливо, для них більш повна участь у Божественній життя. Тому що покійні, навіть відійшовши від нас і перебуваючи в землі плоттю, а у Господа - душею, зовсім не зникли. Вони так само живуть невидимим для нас духовним життям. А це означає, що й моляться за нас, живих.


Як замовити сорокоуст? Для цього потрібно заповнити форму (див. на фото). За вашим бажанням, його відслужать або в одному храмі, або відразу в кількох храмах - це, якщо ви захочете посилити свою молитву дорогій вашому серцю людині. Вважається, що чим у більшій кількості церков або монастирів будуть поминатися душі померлих, тим для них і користі більше, як, власне, і для душ тих, за кого подають поминання.

Цей вид поминання покійних можна замовити в будь-який час - у цьому теж немає ніяких обмежень. Великим постом, коли набагато рідше звершується повна літургія, у низці церков так практикують поминання: у вівтарі протягом всього посту прочитують усі імена в записках і, якщо служать літургію, то виймають частинки. Потрібно тільки пам'ятати про те, що в цих поминаннях можуть брати участь хрещені в Православній вірі люди, як і у записках, що подаються на проскомідію. Дозволяється вносити імена тільки хрещених покійних.
Сорокоуст про упокій замовляють після смерті або відспівування, або в будь-який бажаний час. Сорок днів молитовного вшанування у храмі можуть бути не пов'язані з сороковим днем після смерті людини.

Поминання імен в рамках церковної молитви відбувається або у вівтарі на проскомідії, або на амвоні в складі єктенії.

До речі, раніше була добра традиція – читати впродовж усіх цих днів Псалтиря за покійних, надаючи їхнім душам велику допомогу.

Впишіть покійних близьких своїх, щоб полегшити їхню загробну долю, частково звільнивши їх від гріхів на Божественній Літургії. Це найголовніше, що ми можемо зробити для них, адже їхні душі не можуть творити добрих справ. Допоможіть своїм близьким силою християнської любові і Церковного поминання!