Американські вчені пророкують зростання смертності у великих містах світу до кінця нинішнього століття. І справа зовсім не в нових вірусах, а в підвищенні температури на планеті через зміни клімату.

Темою підвищення температури у великих містах світу займалися вчені з Колумбійського університету в Нью-Йорку. Вони співставили дані відразу декількох графіків і з'ясували: впродовж літніх місяців, коли стовпчик термометра повзе вгору, збільшується смертність.

Люди гинуть не безпосередньо від теплових ударів, а від того, що у них від спеки погіршується загальне самопочуття на тлі хронічних захворювань, у першу чергу серцево-судинних. І якщо брати до уваги загальне підвищення температури на планеті через глобальні зміни клімату, то можна прогнозувати, що й смертність від спеки буде збільшуватися, вважають вчені. У першу чергу не пощастить мешканцям великих міст, таких як Нью-Йорк. У мегаполісах існує так званий "ефект спекотного острова" - високі будинки і асфальт нагріваються від сонця, що викликає загальне підвищення температури повітря. У тому ж Нью-Йорку, за словами вчених, середньорічна температура за останні 100 років підвищилася на два градуси, проте надалі цей процес піде ще швидше.

За деякими підрахунками, у Лондоні до 2080-го року температура повітря зросте на 10 градусів, і влітку буде панувати 40 градусна спека. Нині від спеки у Великій Британії щороку гине приблизно 2 тисячі осіб, переважно люди похилого віку та пацієнти лікарень. Через кілька десятків років ця цифра зросте у кілька разів. Приблизно 10 тисяч людей будуть вмирати в Британії від спеки. Є й інші супутні спекоті проблеми. Так, британські вчені побоюються, що через підвищення температури повітря до островів почнуть мігрувати небезпечні види тропічних комарів, що може вилитися у масові епідемії тропічних хвороб.

Із досвіду американських дослідників спека у великих містах може викликати перебої з їжею. У минулому році через 40-градусну спеку відразу в декількох штатах власті були змушені відкрити центри з організації харчування після того, як у більшості населення перегрілися і відключилися холодильники. Як глобальне потепління позначиться на зовнішньому вигляді міст, поки що незрозуміло. Деякі передрікають міграцію жителів за місто, однак громадський транспорт буде не готовий впоратися з великим обсягом пасажирів, котрі прямуватимуть на роботу в міські офіси. Відтак простим переселенням людей до сіл проблему вирішити навряд чи вдасться.