«Від початку часів на Землі тут жили 100 мільярдів людей - усі вони померли. Зараз на планеті живе 7 млрд. осіб - вони також усі помруть», - такими словами розпочинається фільм, і звучать усе як вирок. Але чи остаточний він?..

«Я навчився дивитися на смерть, як на старий борг, який рано чи пізно доведеться заплатити, - говорив творець загальної теорії відносності Альберт Ейнштейн. - Однак щось в мені й досі сумнівається».


- Іноді приходить страх, що там далі нічого немає - тільки чорна діра й мовчання, - зізнається польський кінорежисер Кшиштоф Зануссі.


Так що ж там, за тією межею? Багато великих умів - Толстой, Достоєвський, Шопенгауер, Ніцше, Фрейд, Юнг - вірили у безсмертя душі... У її перевтілення...

Щодо реінкарнації вони висували цікаві теорії, але всі вони були безпідставними. Так, наприклад, основоположник космонавтики Костянтин Ціолковський стверджував, що безсмертя душі забезпечує атом. Кожен наділений розумом і елементарним чутливістю. І при цьому є вічним і незмінним.


Академік Володимир Шабалін:

- У мертвій природі, в камені, землі чутливість спить. В рослинах вона починає прокидатися, у тваринах проявляється все більше, а в людині вона максимальна. Небуття немає, а є тільки нескінченні комбінації атомів, є безперервне багатюще життя в усе нових і нових тілах, з новими враженнями.

Так і після нашої смерті частинки тіла хоча й будуть розпорошені, але це не завадить їм ожити знову. Атом вічний гарантує життю космічне безсмертя.

Чи фантастична ця теорія? Не зовсім. Адже тіло людини не випаровується. Воно повертається в біосферу, в обійми матері-природи, до її кругообігу. Жоден атом нашого тіла не гине, він буде захоплений вічним кругообігом світобудови. Помирає лише форма, а матерія безсмертна!

Коли людина помирає? Після загибелі мозку? Суворого наукового визначення життя й смерті немає. Просто на сьогодні офіційно кінцем життя людини вважається смерть мозку, навіть якщо кровообіг в організмі зберігається. Але...

Відкриття методики клонування показало можливість «реконструкції» людини... навіть з останньої живої клітини її тіла, що залишається. Сама клітина несе голографічний образ організму, до складу якої вона входила. А її генетичний набір містить в собі повну інформацію про живий організм. Виходить, що не можна констатувати настання смерті особи, якщо залишилася хоча б одна його жива клітина.

Але тут можуть виникати казуси. Так, наприклад, хіміки Тюбінзького університету під час дослідження тканин мумії Птолемея, вік якої становив 2300 років, виявили ферменти, біологічна активність яких була майже така ж висока, як і у свіжих ферментів, взятих із тіла живої людини. Отже, чи вважати Птолемея досі живим?..

Сьогодні вчені знайшли відповідь на питання Платона, поставленого ним ще в IV столітті до нашої ери: смерть - найбільше з лих або найвеличніше з благ?.. Відповісти на це запитання неможливо, тому що життя і смерть - єдність двох протилежностей. Це добре простежується на клітинному рівні. Організм людини в цілому складається приблизно з 10 до 15-го ступеня клітин, і щодня з цього числа гине понад 1 відсоток клітин - це мільярди мільярдів молекул. Якщо б цієї загибелі не відбувалося, то вага тіла збільшувалася б удвічі кожні 100 днів. Тобто організм людини може існувати лише за умови старіння і смерті своїх елементів. Так проявляє себе великий закон життя: жити - означає вмирати.

Вічне життя гомо сапієнс була б катастрофою для людства як біологічного виду. Тільки смерть одних організмів може дати життя іншим. Кожній людині потрібно йти, щоб звільнити місце під сонцем наступним поколінням. Але в них - частинка нас…

  Кінорежисер Кшиштоф Зануссі:

- Смерть - це перевірка всіх моїх ідеалів, почуттів, моєї любові до людей, до Бога. І тому я завжди користуюся смертю, як лакмусовим папірцем, який показує: якщо в порівнянні зі смертю це має значення, то це насправді важливо...


 Фізик Костянтин КОРОТКОВ, професор, доктор технічних наук:

- З допомогою розробленого нами методу газорозрядної візуалізації ми змогли спостерігати за зміною стану енергетики людей протягом декількох днів після їхньої смерті. Ми виявили дуже дивні явища. У людей, котрі померли від старості або від тривалої хвороби, коливання затихли рівно на третій день, коли, згідно з християнською традицією, після смерті душа залишає тіло. У разі миттєвої загибелі, наприклад, внаслідок автодорожньої катастрофи, енергетика фонтанувала яскравими сполохами лише протягом декількох годин після смерті і потім різко спадала. А в людей, котрі загинули насильницькою смертю, і в самогубців енергетика стрибала то вгору, то вниз по декілька діб. Але пояснити це явище наука сьогодні до кінця не може. Що за енергія вивільняється після смерті людини? І чому характер цієї енергії залежить від причини смерті? Що це - душа?..


Священик, ієрей Георгій (Рябих):

- Церква стверджує, що людина воскресне під час другого пришестя ІсусаХриста. Його тіло буде відтворене Богом з того праху, що залишився після людини. І це пророцтво знаходить під собою реальну основу. Людина настільки продумано створена, що навіть найменша частинка його тіла містить всю інформацію про все його тіло.


Академік, біохімік Володимира Скулачов:

- Ми шукаємо інструмент, що скасовує старіння і перекриває шлях до смерті. І вже створено речовина, здатна блокувати програму самогубства клітин - апоптоз. Так, піддослідні миші, які отримують цю речовину, живуть набагато довше звичайних. Не хворіють, зберігаючи при цьому здатність до розмноження. Але потім раптово гинуть. Чомусь, ми так достеменно й не розуміємо. Мабуть, можна уникнути хвороб і старості. Але скасувати смерть неможливо...

Ще 2008-го року вчені розпочали дивовижний експеримент під назвою AWARE - «Свідомість під час воскресіння». В експерименті беруть участь сотні пацієнтів із 25-ти лікарень Європи, Канади і США. Керують дослідженнями доктор Сем Парнія з медичного центру Корнелла в Нью-Йорку, доктор Пітер Фенвік та інші визнані авторитети в сфері вивчення явищ, що супроводжують воскресіння після клінічної смерті. Мета - визначити, чи насправді люди щось бачать, перебуваючи на порозі того світла. Адже подібних свідчень сьогодні уже справді вистачає - і про горезвісні тунелі, і про світло в його кінці, і про зустрічі з померлими родичами, а, головне - про те, як «тимчасово мертві» спостерігають себе зі сторони. Немов би від них відділяється якась субстанція, яка не лише піднімається до стелі, але й літає лікарняними палатами.

Ось цей феномен - так званий вихід із тіла - і мають намір у першу чергу перевірити вчені. Чи реальний він насправді? Спосіб перевірки дуже простий. У лікарнях в місцях, недоступних для огляду пацієнтів, розміщують написи. Одні можна побачити, піднявшись до стелі, інші - перелетівши до іншого приміщення.

Якщо буде прочитаний хоча б один напис - прочитаний, природно, людиною, котра перебуває в стані клінічної смерті, - то вийде, що з тіла насправді вилітає щось. Треба гадати, що та сама душа. Паралельно вчені стануть знімати енцефалограми, томограми і намагатися зрозуміти, що ж відбувається з мозком.

Логіка підказує: якщо експерименти підтвердять існування душі, то й загробний світ перестане бути лише релігійною версією.

Про одержані результати експериментатори обіцяють повідомити. Дослідження розраховані на декілька років. На жаль, поки що ніяких сенсаційних заяв зроблено не було.

А якщо нікому нічого прочитати не вдасться? Очевидно, що почнуться нові дослідження. Адже нам так не хочеться вірити, що смерть - це кінець усьому...