Починаючи з  2011 року у Сєвєродонецьку на ринку ритуальних послуг з’явився монополіст – ТОВ «Ритуальна служба «Пантеон», який стрімко розпочав свою бурхливу діяльність за підтримки міської влади і директора КП «Сєвєродонецька ритуальна служба» Бородавки С. В. Саме ця структура отримала «зелене світло» у наданні таких послуг.

Передісторія: фірма «Вісла» 2010-го виграла торги й розпочала надавати послуги із захоронення самотніх громадян згідно договору. Перед закінченням терміну його дії (31.12.2010 р.) вже 20 грудня цього ж таки року «Вісла» звернулася до УЖКГ міськради з письмовим запитом про терміни і порядок продовження аналогічного договору на рік 2011-й. Відповідь надійшла від начальника УЖКГ пана Українського В. І. з поясненням, що підрядника буде обрано після ухвалення місцевого бюджету на початку 2011 року. Услід за першим надійшов і другий лист з нагадуванням про закінчення попереднього договору та повторною вимогою «послуги із поховання самотніх громадян та перевезення тіл померлих до моргу не надавати до проведення конкурсних торгів».

Тим часом, вже 01.01.2011 року КП «Сєвєродонецька ритуальна служба» переїхало до приміщення ТОВ «Пантеон». Між цими двома структурами одразу підписується договір, аналогічний згадуваному вище, з терміном дії на 3 місяці. Примітно, що однією з умов участі в «тендері» була наявність у претендента досвіду роботи у даній сфері послуг. Вирішити таку вимогу виявилося вельми просто. Час і дата конкурсних торгів декілька разів переносилися. А коли відбулися, то у «Пантеона» вже «виявився» й досвід роботи. Відтак переміг «Пантеон», незважаючи навіть на те, що «Вісла» та інші підприємства вартість аналогічних послуг заявила нижчими на 25%!

З приводу надання послуг із захоронення одиноких громадян та доставки трупів до моргу на 2012 рік тендер відбувся у грудні 2011-го. Тобто ще до ухвалення місцевого бюджету. Цікаво, що всі розрахунки на цей раз були зроблені не помісячно, а одразу на весь рік. Сума ж виросла у 3.35 рази – з 240 тисяч гривень до 805-ти. Крім того, виникло й цілком слушне запитання: задля чого на 25 (у середньому) викликів по лінії МВС запроваджувати цілодобове чергування бригади ритуальних послуг? І це умова тендеру. Відповідь на поверхні: потрібно за рахунок «бюджетного» чергування утримувати робітників, котрі надають платні ритуальні послуги населенню.

Головний лікар місцевої лікарні за погодженням із міською владою зобов’язав весь медперсонал, пов’язаний із констатацією смерті громадян одразу переадресовувати інформацію про факт смерті на відповідну службу, а рідним померлого наполегливо рекомендувати (читай – вимагати) користуватися послугами виключно «потрібної» фірми «Пантеон».

Таке ж розпорядження, під страхом звільнення, було видане диспетчерам швидкої допомоги, патологоанатомам та медсестрам моргу. Тому, коли помирає людина в Сєвєродонецьку, на порозі його домівки одразу «виростають» співробітники цієї служби. Вони діють за чітким планом: поки рідні й близькі не оговталися від горя, забирають померлого і відвозять до моргу, забираючи при цьому його паспорт і медичні документи. Наступний крок – часткова передоплата похоронних послуг. Справу зроблено: після цього право вибору інших служб у родичів зникає.

Як бачимо, ринок послуг ритуальної сфери швидко й вправно монополізовано. Ціни у «Пантеона» як мінімум удвічі вищі, ніж у «Вісли», спд Псалтира В. С. та решти. Замовники, котрі після закінчення похорону потрапляють до інших підприємств ритуальної галузі, приголомшені різницею в цінах. А зазвичай це люди небагаті…

Та цього декому виявилося замало, і в липні 2011-го директор КП «СРС» Бородавка С. В., котрий за сумісництвом керує ТОВ «Ритуальна служба «Пантеон» звернувся до всіх підприємств і підприємців, які надають ритуальні послуги з вимогою: «…організація та проведення поховань виконується виключно за дорученням (!?) у встановленому законодавством порядку».

На цьому пан Бородавка не зупинився. Він почав вимагати нотаріально завірену  довіреність для отримання дозволу на поховання, хоча раніше всі учасники ринку отримували дозвіл на поховання на основі договору-доручення із замовником. Та «Пантеон» це не обходить. Адже КП «Сєвєродонецька ритуальна служба» територіально перебуває у приміщенні «Пантеону»…

Невдовзі світ побачило нове розпорядження про порядок отримання дозволу на поховання, яке остаточно заблокувало для інших підприємств і підприємців можливість працювати. 02.11.2012 року пан Бородавка повідомив усіх, що дозвіл на поховання з 01.11.2011-го буде видаватися виключно після надання: свідоцтва про смерть (від РАГСу), договору-замовлення між особою, що взяла на себе поховання та виконавцем, чека про оплату виконаних послуг. Крім того, він склав графік видачі дозволів на поховання, а саме з 8.00 до 12.00. У цей час можна здати документи на розгляд, аби отримати сам дозвіл вже після 14.00. Якщо документи здані після 14.00 – іди собі гуляй! Видача тільки наступного дня.

У Законі «Про поховання та похоронну справу» відсутнє уточнення, яке свідоцтво про смерть потрібне, медичне чи «гербове», як не прописане й нотаріальне візування доручення.

Все має на меті одне – позбавити можливості конкурентів ТОВ «Ритуальна служба «Пантеон» надавати ритуальні послуги як мінімум чотири дні на тиждень. У суботу статистика у поліклініках не працює, відтак отримати довідку про смерть неможливо, через що не можна отримати свідоцтво про смерть із РАГСу, і , як наслідок, отримання дозволу на поховання. У суботу РАГС реєструє винятково шлюби, а неділя й понеділок – вихідні дні.

Отримавши довідку, замовник прямує до КП «Сєвєродонецька ритуальна служба», що розмістилося у приміщенні «Пантеона», де зазнає потужного морального тиску зі сторони його працівників. Ті обіцяють вирішити його проблеми за умови згоди на обслуговування саме у них. Таким чином, на рідних і близьких померлого вчиняється тиск двічі: вперше – одразу після факту смерті, вдруге – під час отримання дозволу на поховання. Громадяни, закриваючи очі на більш високі ціни, ніж на ринку, прямують до «Пантеону». Там проблем немає – робота без вихідних. Тут незайве буде згадати, що працівників інших підприємств ритуальної галузі міста до приміщення «Пантеону» не пропустить охоронець на вході. Їх уже знають в обличчя…

Працівники «Фірми «Вісла» розповідають, що зазвичай обслуговували людей з невисокими статками, котрі, як правило, не мають можливості відвезти покійника до моргу через додаткові витрати у 600 гривень. Такі замовники завжди прагнуть поховати померлого наступного дня. Та через встановлені директором КП правила прийому й видачі документів, що йдуть у розріз із чинним законодавством України, їм, як і працівникам інших підприємств,  надати ритуальні послуги тепер майже неможливо. А «Пантеону» можна, йому можна все…

У своєму зверненні до Мінрегіону працівники ТОВ «Фірми «Вісла» та спд Псалтира В. С. вважають, що вчинки директора КП пана Бородавки спрямовані на лобіювання інтересів ТОВ «Ритуальна служба «Пантеон» та витіснення адміністративними заходами конкурентів з ринку. Крім того, мешканці міста Сєвєродонецька позбавлені права вибору підприємства чи підприємця, які надають такі делікатні послуги у найтяжчий період їхнього життя.

Дійшло до того, що головний редактор місцевої газети «Северодонецкие вести» пан Бутов В. В. відмовив «Фірмі «Вісла» у розміщенні реклами її послуг. І це при тому, що друкувалася вона тут протягом багатьох років. А посилається редактор на отримані вказівки від керівництва міськради. Тим часом реклама «Пантеона» не сходить зі шпальт газети.

Через незаконні дії директора КП «СРС» Бородавка С. В. та міської влади Сєвєродонецька протягом 2011 року припинили надавати ритуальні послуги вже п’ять підприємців ритуального ринку. Не витримали тиску...

Працівники «Фірми «Вісла» і спд Псалтира В. С. звертаються до Мінрегіону з проханням через втручання влади навести лад на ринку ритуальних послуг міста Сєвєродонецька Луганської області. Потрібно повернути здорову конкуренцію, адже мешканці міста мають право вибору. Тільки замовник повинен вирішувати хто повезе і хто понесе, де купувати і що замовляти, де і кому ховати тощо. Кожен має право на якісні послуги і помірні ціни. І останнє слово має бути за споживачем! Ніхто не має права його принижувати і диктувати йому свою волю, а тим більше – порушувати при цьому закон.