Назву гори можна перекласти як «мильна» (sabun — арабське запозичення до кримськотатарської мови - означає «мило»). Під час Великої Вітчизняної війни гора була ключовою оборонною позицією на підступах до міста; тут велися запеклі бої з німецькими військами в ході оборони Севастополя 1941-1942 років і Кримської операції 1944 року.

В пам'ять про подвиг радянських бійців у листопаді 1944 року на Сапун-Горі споруджено обеліск військової Слави. У 1970 року запалений вічний вогонь. В 1964-65 і 1974 роках монумент реконструйований. На його основі розташовані меморіальні дошки з назвами військових частин, які звільняли Севастополь, на меморіальних стелах вибиті імена 240 Героїв Радянського Союзу, удостоєних цього звання за визволення міста.

У 1995 році на Сапун-Горі побудована Каплиця в ім'я святого великомученика Георгія Побідоносця, за проектом архітектора Г. С. Григорьянца. Автор скульптури ангела, котрий тримає хрест і вінчає храм - скульптор Кухар Роман Романович. Автор надбрамного образу Георгія Побідоносця - заслужений художник України М. Я. Брусенцов. На околицях монумента розбитий Парк Слави.