Такий висновок випливає з досліджень, напрацьованих провідними європейськими інститутами.

Від початку Міленіуму відзначається зниження вживання тваринних жирів (у першу чергу вершкового масла) на 15 і збільшення вживання рослинних жирів на 50%, тобто більш ніж в два рази. У той же час смертність від захворювань серця і судин у 2014 році щодо показників 2000-го року знизилася на 25%. Ці приємні показники сталі можливими завдяки спільній роботі лікарів, дослідників і журналістів, котрі зуміли вплинути на харчові звички населення нашої країни.

«Підвищення споживання рослинного масла - це дуже позитивна тенденція. Досвід проекту «Північна Карелія» у Фінляндії, який проходив з 1973-го року наочно показав, що заміна тваринних жирів на рослинні дає приголомшливі результати, вони змогли знизити смертність у 7 разів.

В Україні робота змогла розпочатися завдяки збільшенню посівів соняшника й кукурудзи впродовж останніх 20-ти років. Споживання насичених жирів ( масло, м'ясо, жирні молочні продукти) й понині високе, хоча й споживання рослинних жирів значно зросло. Поліненасичені жирні кислоти, які у великій кількості містяться як у соняшниковій, так і в інших оліях, сприятливо діють на стінки судин, поліпшують реологічні властивості крові, перешкоджаючи розвитку атеросклерозу та ішемічної хвороби серця - головних причин, що призводять до високих показників смертності в Україні.

Однак є й інша статистика… сумна: число вперше діагностованих захворювань серця і судин й надалі лишається високим.

Зростання кардіоваскулярної захворюваності, що фіксується статистикою, зумовлене дедалі більшою настороженістю лікарів стосовно патології серця і судин і щороку розширюються можливостями діагностики. У країнах СНД, зокрема, у численних доповідях подається плачевна ситуація з діагностикою дисліпідемій та надаються рекомендації контролювати рівень холестерину і його фракцій не тільки у літніх людей.

Справді, стреси, нерегулярне і неправильне харчування - доля працездатної частини населення України, тобто, осіб середнього та молодого віку. Але є й ще один аспект, який не варто ігнорувати: працездатне населення може витратити більше коштів на придбання дорогих продуктів. З 2000-го по 2015-й рік вартість значущих для здоров'я серця і судин продуктів зросла:

м'ясо (яловичина) - на 350%,

масло вершкове - 350%,

масло рослинне - 400%,

молоко - 175%.

Найбільш дорогими продуктами харчування є «червоне» м'ясо і вершкове масло. Вони, поряд з молоком (яке коштує відносно дешевше, але купується частіше), показують найбільш високі темпи збільшення вартості. Ці продукти багаті насиченими жирними кислотами, сприяють виникненню ліпідних бляшок на стінках судин, погіршують плинність крові і призводять до атеросклерозу, гіпертонії, ішемічної хвороби серця тощо.

Важливо переконати себе знизити споживання традиційних тваринних жирів, знизити споживання алкоголю і тютюну, а також збільшити фізичне навантаження. Це один із рецептів здорового серця, але, як відомо, людям непросто змінювати свої звички.