Наша фірма взялася за бальзамування 15 років тому. Ми були звичайним похоронним бюро, нічого не відаючи про бальзамування, його переваги чи недоліки. Але після того, як я отримав фірму у спадок від батька, то вирішив зробити щось особливе, хоча не був упевнений, чи став на правильний шлях. Запропонувавши послугу з бальзамування у власному похоронну домі, я отримав ефект, якого просто не очікував. З тих пір я розпочав пропагувати цю послугу серед тих, хто вважає бальзамування марною тратою часу й грошей.

Про суспільні відносини

Люди в наш час добре інформовані про принципи бальзамування, а тому вимагають чудового виконання послуги і від бальзамувальників, і від похоронних директорів, коли діло доходить до експонування тіла. Ірландські бальзамувальники роблять усе, щоб поліпшити якість своєї роботи. У зв'язку з цим у Ірландського інституту бальзамування чимало роботи щодо проведенню семінарів із основ бальзамування, косметології, перукарського мистецтва як для новачків, так і для досвідчених фахівців.
Обізнаність людей про стандарти якості послуг бальзамування і в цілому похоронної послуги змушує похоронних директорів Ірландії все вище піднімати стандарти обслуговування, щоб не втратити клієнтів. Подати родичам добре підготовлене тіло їхнього близького - означає отримати їхнє схвалення і довгу пам'ять. Люди не забувають добре наданої послуги.

Одного разу я запитав у лікаря однієї з лікарень: «Чи часто вам надходять прохання від похоронних бюро підготувати тіло до похоронів?» Вона відповіла: «Це буває, але ми відмовляємося, тому що похоронний директор краще знає, як це зробити».

Справді, краще передати тіло родичам після професійного бальзамування, а виконає це краще той, хто кілька років навчався цьому і має досвід. Таке ставлення стає поширеним останнім часом, особливо з розвитком нових технологій бальзамування і підготовки мертвого тіла.

Донести до родичів переваги бальзамування

Більшість похоронних директорів вважають це завдання дуже складним, особливо перші декілька разів. Однак, отримавши досвід, вони намагаються перебрати на себе повну підготовку тіла разом з іншими домовленостями. Основний аргумент для сім'ї покійного на користь бальзамування - це те, що тіло буде виглядати адекватно під час похорону. Часом зовнішні прояви на тілі, викликані смертю, бувають неприємні для оточуючих і можуть принести ще більше страждань близьким. Бальзамування, виконане професійно, дає змогу бути впевненим у збереженні тіла для прощання, незалежно від умов середовища і наслідків розкладання.

Бальзамування необхідне і в тих випадках, коли смерть викликає зміни на тілі, руйнування обличчя покійного. За таких умов бальзамування в поєднанні з реставрацією обличчя допомагає повністю відновити колишній вигляд за допомогою спеціальних речовин, воску та інших матеріалів. Я помітив, при гарному результаті подяку від сім'ї померлого отримує саме похоронний директор, котрий, напевно навіть не виконував цю роботу сам, але прийняв правильне рішення про необхідність бальзамування.
Як я вже зазначав, обізнаність про основи бальзамування в суспільстві висока, і вона буде зростати ще в найближчому майбутньому. Тому кожен похоронний директор повинен знати, що таке бальзамування і бути готовим розповісти про неї сім'ї і, за необхідності, все організувати.

Процедура


Бальзамування - це спеціалізована процедура, що дає змогу усунути ризик передачі інфекцій мертвого тіла навколишнім і одночасно надати мертвому тілу природний вигляд. Сучасне бальзамування часто називають послугою для живих, оскільки бальзамування приносить деяке полегшення родичам. «Він наче спить» - нерідко говорять родичі, коли похоронний директор (саме він демонструє результат бальзамування) професійно виконав свою роботу. Природно, це викликає довіру до такого похоронному дому.

Основа сучасного бальзамування - введення до судин тіла стерилізувального, знезаражувального розчину, що захищає живих (у першу чергу рідних і близьких) від можливих інфекцій мертвого тіла. Рідина для бальзамування містить до того ж барвники, що дають змогу додати тілу природний колір.

Де відбувається бальзамування

Бальзамування проводиться в спеціально обладнаному приміщенні, що має всі необхідні аксесуари задля цієї процедури. В окремих випадках бальзамування дозволено виконувати безпосередньо в похоронному домі, якщо там є відповідне стандартам приміщення. Це полегшує завдання, так як немає необхідності возити тіло до клініки й назад. Деякі фахівці проводять бальзамування прямо в квартирі чи будинку померлого, але це вкрай рідко.

Про розвиток бальзамування

Бальзамування останніми роками пройшло великий шлях і отримало визнання в суспільстві за важливість у переліку похоронних професій. До останніх змін у технології бальзамування варто віднести те, що бальзамувальникам почали надавати більше часу на проведення процедур. А тому все більше бальзамувальників почали освоювати мистецтво макіяжу, зачісок, оскільки ці послуги стали більш затребуваними. Якщо жінка провела кілька місяців у лікарні, де ніхто не стежив за її зачіскою, родичі після її смерті будуть надзвичайно вдячні тим фахівцям, котрі зроблять їй належну зачіску та укладку. Навіть найкраще бальзамування принесе тільки розчарування, якщо при цьому нічого не буде зроблено з волоссям.

Посмертна косметологія - нова галузь у бальзамуванні, що постійно обговорюється на зустрічах фахівців. Правильне нанесення посмертного макіяжу може принести хороший кінцевий результат, у той час як надмірне вживання косметикою може зіпсувати все. Професійний бальзамувальник сьогодні просто зобов'язаний знати основи застосування косметики і створення макіяжу. Фахівці з бальзамування постійно спостерігають за новинками на ринку посмертної косметики. Одне з нововведень у макіяжі, що прийшов до нас з Америки, - використання так званої аерокосметики. Виконується з використанням розпилювача, підключеного до невеликого компресора. Цей прилад дає змогу розпорошувати декоративну косметику тонким рівним шаром із досягненням максимально натурального ефекту.

До нововведень у галузі бальзамування в Ірландії належить використання останнім часом глаутеральдегіда  як бальзамуючого розчину, що нині витісняє старі, більш жорсткі та їдкі рідини. Рідина має велику проникаючу здатність і, що більш важливо, надає шкірі природного кольору. З'явилися й інші спеціальні рідини, що використовуються у разі здуття, газів у тканинах, бальзамуючі препарати при жовтяниці, що відновлюють природний вигляд і не дають ефекту зеленої шкіри, як при використанні препаратів попередніх поколінь.

Професійні бальзамувальники використовують нові розробки апаратів для введення розчинів - машини «Porti-boy». Закладений у них принцип пульсуючого тиску дозволяє досягти найкращих результатів як в плані дезінфекції мертвого тіла, так і в зовнішньому вигляді покійного.

Це лише деякі зміни й віхи розвитку бальзамування в Ірландії впродовж останніх років. На закінчення скажу, що в Ірландії, у будь-якому її куточку знайдеться професійний бальзамувальник, готовий запропонувати свою допомогу похоронному директору виконати свої зобов'язання перед сім'єю померлого. Використання всіх можливостей в похоронній справі може насправді зробити похоронний дім шановним і відомим у своїй громаді. Тож поважайте традиції, але не забувайте й стежити за всіма змінами.

Едвард Дж. ГРЕЙ

Похоронний дім Грея, м. Темплмор (Ірландія)