Федеральною антимонопольною службою Росії розпочато розробку поправок до ФЗ «Про поховання та похоронну справу» з метою демонополізації ринку ритуальних послуг та законодавчого вирішення існуючих проблем. Серед основних завдань відомства - опрацювання питань щодо забезпечення прозорості цін на ритуальні послуги, введення заборони на незаконний обмін інформацією між посадовими особами, яким в силу своєї діяльності стає відомо про факт смерті, усунення бар'єрів для створення недержавних кладовищ та введення державного контролю за ринком послуг.

Тема наведення порядку в похоронній справі обговорювалася на нараді за участю першого заступника голови уряду Ігоря Шувалова. Чиновники дійшли висновку, що сьогодні вкрай необхідні законодавчі зміни з метою демонополізації ринку.

У самій Федеральній монопольній службі підтвердили факт підготовки нової редакції закону «Про поховання та похоронну справу» та відзначили, що до розробки поправок будуть залучені експерти у сфері ритуальних послуг.

- Зайнятися вирішенням цієї проблеми ми вирішили на тій підставі, що в ритуальній галузі спостерігаються величезні зловживання. Зовсім нещодавно в Санкт-Петербурзі розглядалася справа, коли адміністрація передала обслуговування всієї похоронної сфери в руки однієї приватної компанії. І такі випадки - на кожному кроці, - сказав представник прес-служби ФАС Дмитро Тарасов. - Тому 11 листопада ми влаштовуємо перше засідання експертної ради, де обговоримо питання законодавчих змін у сфері поховання та похоронної справи. На перше засідання експертної ради запрошуються всі бажаючі. Кожен отримає можливість висловити пропозицію, яка зможе стати частиною законодавчих змін. Також ми приймаємо пропозиції онлайн в Інтернеті.

За словами Тарасова, наприкінці березня майбутнього року документ надійде до уряду. ФАС, зі своєї сторони зробить все, щоб поправки були ухвалені до кінця весняної сесії парламенту.

Керівник апарату президента Союзу похоронних організацій і крематоріїв Павло Уланов вважає зміни до закону потрібними.

- Цей закон працює з 1996-го року і з тих пір фактично не змінювався. Зрозуміло, що змінилися технології поховання і потрібно міняти закон під сьогоднішню ситуацію. Треба нарешті дозволити приватному бізнесу відкривати свої кладовища і прописати якість послуги, - заявив фахівець. - Що ж до монополії, то вона й справді існує. Але в першу чергу монополія пов'язана з тим, що всіма кладовищами керують муніципальні власті. Вони можуть заважати приватникам працювати - не пускати катафалки, не погоджувати ділянки для похорону тощо. І цю проблему також потрібно вирішувати.

Павло Уланов включений до експертної ради з розвитку конкуренції на ринку похоронних послуг, а його пропозиції також будуть розглядатися як потенційні поправки до закону.

У разі смерті близької людини родичі покійного часто готові на пропозицію першого похоронного бюро, яке вони зустріли, абсолютно не замислюючись про ціну. Цим і користуються недобросовісні майстри ритуальних справ.

Бізнесмен Герман Стерлігов стверджує, що в Росії склався кримінальний ринок ритуальних послуг.

- Ми заселили наші міста мільйонами людей, створили систему, коли для того, щоб поховати людину, потрібно зібрати й підписати купу паперів, а простіше - пороздавати гроші усяким поліцейським та лікарям, і тепер ми дивуємося, що у нас проблеми з організацією похоронів і вони дорого обходяться. Безумовно, потрібно змінювати діючу систему, - сказав Стерлігов. - І держава як можна менше повинна брати участь у похоронах. В цьому сенсі я підтримую ідею щодо організації приватних кладовищ. Наші традиції включають в себе сімейні склепи, невеликі кладовища в маєтках, і для їхньої організації ніхто не повинен питати дозволу у держави.

Сьогодні існує достатня кількість похоронних агентств. У них можна замовити як окремі елементи похорону, так і організацію всієї процесії від моргу до кладовища з усім супроводом.

Ціни на труни можуть починатися від декількох тисяч і доходити до елітних варіантів - до декількох сотень тисяч рублів. До ціни труни, зрозуміло, додається вартість оренди транспорту, яка може доходити до декількох десятків тисяч, придбання вінків, відспівування, замовлення хреста і окремої таблички на нього, виступи похоронного оркестру і організації поминального обіду або вечері. В підсумку ціна похорону може піти далеко за мільйон рублів, що робить даний вид бізнесу дуже прибутковим.