
Нагадаємо, що у вівторок 27 листопада 2012 року в приміщенні Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відбулася робоча нарада з представниками МОЗу, МВСу, Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, Антимонопольного комітету, Держпідприємництва, Дніпропетровської, Миколаївської та Одеської облдержадміністрацій, Київської міськдержадміністрації, Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи з обговорення проблем, пов’язаних із катастрофічною ситуацію, що склалася у державній політиці щодо організації похоронної справи.
Першим на зв’язок з Асоціацією вийшов Кривий Ріг. Зателефонували підприємці Ірина Туровська та Тетяна Ладижинська. З їхніх слів дізнаємося про розвиток подій в регіоні довкола судмедекспертизи. Нагадаємо, що місцеві «гарячі голови», озброївшись Статтею 238 нового Карного кодексу розпочали звозити до судмедекспертизи тіла померлих пенсіонерів незалежно від віку й діагнозу, трупи онко і діабетиків, інсультників та інфарктників. Столи у моргах судмедекспертиз, як не страшно про це писати, завалили під стелю. Померлі почали своєю вагою деформувати одне одного до невпізнаваності. На цьому підґрунтя для розпачу рідних і близьких не скінчилося. Адже за все це ще й потрібно платити немалі кошти. «Тому, повернувшись з наради у Мінрегіоні, – розповідає Тетяна Ладижинська, – ми одразу розпочали наводити лад у цій справі». Зробити це було непросто. Зі слів заступника начальника Головного управління охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації Олени Лугової стало зрозуміло, що їхнє відомство розпочинає розсилати листи з роз’ясненнями щодо того, які тіла підлягають судмедекспертизі. Тобто крига скресла. Але ж поки лист дійде, поки його розглянуть…
«Ми не стали чекати з моря погоди, – продовжує підприємець з Кривого Рога Ірина Туровська, – а вирішили одразу терміново звертатися до «гарячої лінії» Генпрокуратури». Заходи і реакція не стали на себе чекати. Того ж дня Генпрокуратура надсилає листа прокуратурі Дніпропетровська і справа зрушилася з місця. Надійшла інформація з Кривого Рога, де рідні двох померлих вже забрали свої тіла з судмедекспертизи. Працювати є над чим, регіон великий, але початок є.
В той же час, надійшла й неприємна звістка, неодноразово згадуваний нами у наших матеріалах монополіст і директор КП «Ритуал сервіс плюс» пан. А. Пашнакян пообіцяв «розібратися» з усіма підприємцями, і в першу чергу з тими, хто шукає правди й захисту в столиці. Тому очевидним стає те, що наші звернення до Генпрокуратури України триватимуть. А тим часом, поінформуємо про все заступника міністра Мінрегіону Олександра Аліпова.
Є ще одна приємна новина із регіону. На другий день після наради у Мінрегіоні побачив світ на шпальтах газети «Червоний гірник» довгоочікуваний Проект рішення «Про внесення змін у Додаток до Рішення міськради від 28.10.2004 року за № 38/16 «Про затвердження Положення про порядок надання ритуальних послуг на території м. Кривий Ріг». Тому маємо надію, що ситуація довкола ритуальної сфери в регіоні – може й повільно – все ж змінюватиметься на краще.
Розмовляємо з м. Дніпропетровськ. Підприємець і член Асоціації Андрій Хотяшов повідомляє, що на другий день після наради в Мінрегіоні прокуратура області миттєво відмінила своє рішення і свій наказ про неодмінну доставку тіл усіх померлих до моргів судмедекспертизи. Наразі місцеві підприємці ритуальної галузі розпочинають об’їзд усіх лікарень на предмет перевірки, чи надійшли до них листи з новим наказом та прокурорськими роз’ясненнями, які реагування і стан виконання. Тож будемо чекати на нові повідомлення, аби тримати руку на пульсі.
Як повідомляє підприємець Дмитро Смирнов, у Миколаєві, на превеликий жаль, ознаки змін на краще відсутні. Більше того, головний лікар Миколаївської станції швидкої допомоги Бекало Максим Сергійович ніби знущається над усіма й надалі. Ось, наприклад, учора розігралася детективна історія. Міліціянти вкупі з судмедекспертами збилися з ніг, розшукуючи тіло померлої молодої жінки, яке буквально зникло. Запахло криміналом. Проте надвечір труп «знайшовся» у морзі 3-ї Клінічної лікарні, куди його доправили за наводкою станції швидкої підприємливі молодики згаданого вже керівника. «Якби це я так вчинив, – говорить підприємець Дмитро Смирнов, – то на моїх руках уже б замкнулися браслети. А цим все можна». Ось який можна зробити з цього висновок. Новий Карний кодекс на місцях діє вибірково.
Однак надійшла й позитивна інформація з Миколаєва. Дмитро Смирнов повідомив, що йому з керівництва Комітету з підприємництва при Міській раді м. Миколаєва зателефонував пан Микола Вєтров, запевнивши, що у Комітеті стурбовані ситуацією довкола підприємств ритуальної галузі, про більшість із них він не знав. Тому запросив усіх зацікавлених у покращенні ситуації підприємців для розмови. Тож невдовзі почуємо про реагування і міськради.
Не сидять склавши руки члени Асоціації ППС і в м. Одеса. Телефонує підприємець Геннадій Частковський. «Одразу по приїзді в Одесу ми вирішили перевірити, – розповідає Геннадій Славович, - інформацію, що її надали під час наради в Мінрегіоні заступник голови облдержадміністрації та директор місцевого КП ритуальних послуг Володимир Очкасов». Нагадаємо, що чиновники запевняли заступника міністра Мінрегіону Олександра Аліпова, що в Одесі вже наводиться лад, а реклами приватного похоронного Дому «Анубіс» на державних установах немає. Розпочали об’їзд з обласного моргу: вивіска й реклама як були, так і є. Поїхали далі, до вулиці Грецької, де розташувалося Комунальне підприємство ритуальних послуг м. Одеса. Та ж картина: і реклама і вивіски. Все на місці. Відверто вже й не дивує, що відповідальні особи і місцеві керівники «не знають» стану справ у своєму місті.
Підприємці-одесити пішли далі. Вирішили провести опитування усіх зайнятих у ритуальній сфері з приводу інформації Володимира Очкасова про тендер на використання державних автомобілів. Ніхто про тендер нічого не чув. Тому місцеві члени Асоціації готують листа із запитом до міськради: хто проводив тендер, чи було рішення про передачу комунального майна у приватні руки тощо. Про реакцію влади в регіоні ми одразу інформуватимемо.
Про позитив у м. Павлоград дізнаємося з телефонної розмови із підприємцем Наталією Коломійченко. Найбільшою нашою перемогою стало те, що ми «відвоювали» мінімальний перелік ритуальних послуг. Нагадаємо, що сесія міськради стояла на порозі ухвалення наказу зі змінами, згідно яких похоронною справою могли опікуватися лише суб’єкти господарювання комунальної власності. Сьогодні цю проблему, за словами заступника голови О. Вершина, уже знята. Більше того, як нам стало відомо, міський голова м. Павлограда Іван Метелиця особисто пообіцяв усіляку підтримку і захист приватних підприємців і підприємств, що зайняті у ритуальній сфері міста.
Вирішено у Павлограді й проблему судмедекспертизи. Віднині за експертами тільки тіла померлих з ознаками чи підозрою на насильницьку смерть. Тож такої проблеми сьогодні у місті не існує.
Вісті з регіонів свідчать про те, що розпочалися позитивні зрушення у сфері ритуальних послуг. Очевидно, що ближчим часом буде наведено лад у судмедекспертизі. Попереду – вирішення проблем підприємців, а також найболючіше питання збереження конфіденційності інформації службами «102» і «103».