Подібні заклади відкриті в Берліні, Гамбурзі та англійському Брістолі. Поява таких кафе привернула на кладовища не лише тих, хто прийшов поминати покійних родичів, але і все більше допитливих туристів. Адже поки що такі заклади зустрінеш не часто.

Як пише німецьке видання Spiegel, в берлінському «Штраусе» ви зможете у тиші й спокої випити чашку кави або келих вина, замислившись про вічне. А такі заклади як «Фріц» у Гамбурзі або «Атріум» у Брістолі на заході Англії пропонують більш обширну програму: там періодично проводять концерти і виставки.

Мартін Штраус, власник однойменного кафе, визнає, що спочатку люди скептично поставилися до його ідеї, побоюючись, що їхнім похованим родичам не буде спокою від безпосередньої близькості до ресторану. Однак з часом, зазначає він, заклад став настільки популярним, що берлінці спеціально вибирають місця на кладовищі, на які відкривається вид зі «Штрауса».

«Ідею розташувати кафе саме тут я знаходжу чарівною. У цьому є щось живе», - розповідає відвідувач Себастьян Клопфляйш, котрий часто прогулюється старовинним кладовищем в районі Кройцберг.

І всі відвідувачі поділяють його думку: «Кафе робить кладовище більш привабливим. Ми з комфортом можемо поговорити про тих, хто похований тут», - ділиться своїми враженнями 73-річна гостя закладу.

Перший подібний ресторан відкрився у 2006-му році на берлінському католицькому кладовищі St. Matthias. Саме там спочивають знамениті німецькі мовознавці та письменники Брати Вільгельм і Якоб Грімм.

Однак існують правила, за якими забороняється оскверняти такі місця дуже яскравою рекламою ресторану. Крім того, графік роботи закладів збігається з графіком роботи кладовища.

«Зазвичай церква не обмежує наші заходи. Щоправда, вони знають, що ми не маємо намірів проводити тут концерти гурту Metallica», - додав власник «Штраус» Мартін Штраус.

Враховуючи традицію цілою родиною приходити на кладовища пом'янути близьку людини і пригадати все хороше, що з ним було пов'язано у житті, німецький досвід може стати у пригоді й нам.