Хто може дати тут хоча б приблизну оцінку? Тільки похоронні бюро. У німецькому сегменті інтернету є спеціальний портал bestattungen.de, де родичі можуть порівняти послуги й ціни різних похоронних бюро. Співробітник порталу Фабіан Шааф-Мехта (Fabian Schaaf-Mechta) вважає: щорічно по всій Німеччині надходить від 30 до 40 тисяч замовлень на перевезення тіл за кордон.

Радіша Михайлович - похоронних справ майстер. Головна його контора розташована у сербському місті Пожареваца. А основний бізнес - у Німеччині. За оцінками Михайловича, четверо з п'яти мігрантів із колишньої Югославії, котрі осіли в Німеччині, хочуть, щоб їх поховали на батьківщині.

«Тільки за умови, що батьки або дідусь з бабусею прямо свою волю не висловили, їх ховають у Німеччині, щоб доглядати за могилою було ближче», - зазначив в інтерв'ю DW Михайлович.

Хахім Яліна-Фунті (Hachim El-Founti) працює в дюссельдорфському похоронному бюро за мусульманським обрядом. «Правовірний мусульманин і в землі повинен бути повернутий обличчям до Мекки. А в Німеччині на кладовищах це не завжди можливо», - говорить Ель-Фунті. Крім того, на багатьох кладовищах заборонено ховати небіжчиків без труни. А на інших для цього потрібно оформити значну купу документів.

Тільки на федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія нараховується від 6 до 8 тисяч кладовищ. Міністерство охорони здоров'я на запит DW письмово запевнило, що на багатьох із них вже сьогодні можна поховати небіжчика і без труни. Але єдиних правил немає. «Раніше труна вважався даниною поваги покійному», - підкреслює Фабіан Шааф-Мехта. Але сьогодні, за його словами, стільки різних форм поховання, «що наполягати на цьому було б несправедливо».

Хахім Яліна-Фунті вказує і на фінансову проблему. У Німеччині місця на кладовищах не продаються, а лише орендуються терміном на 20 років і довше. Така оренда, у залежності від розташування кладовища, обходиться в суму від 1 до 5 тисяч євро.

Закінчився термін - треба продовжувати договір і знову платити. Це крім усіх інших витрат на похорон. «Як не парадоксально це звучить, часто відвезти небіжчика на батьківщину і поховати його там обходитися значно дешевше», - констатує Яліна-Фунті.

Радіша Михайлович вираховує вартість послуг просто: один євро за один кілометр. Виходить, що відвезти покійного за півтори тисячі кілометрів коштує півтори тисячі євро. Якщо відстань більше, то дешевше доставити тіло літаком. Тут вартість перевезення дорівнює приблизно двом квитками в економ-класі.

Інша справа - кремація. Її зазвичай проводять на місці. «Індуїсти, наприклад, просто везуть урну з прахом у багажі на батьківщину, щоб розвіяти попіл над священним Гангом», - розповідає Фабіан Шааф-Мехта. Урни можна посилати поштою. А ось у Німеччини у індуїстів святої ріки немає, та й розвіювати прах заборонено законом.