На конференції Асоціації кладовищ і крематоріїв Північних країн, що ідбулася в Осло, учасники оцінили проект вертикального кладовища, що є модульною багатоповерхову вежею для поховання померлих, як «високо оригінальний внесок», повідомляє thelocal.no.

- Нині існуючі кладовища будуть поступово зноситися задля того, щоб надати землю для ще живих людей, - так коментує свою ідею Мартін Мак-Шеррі, студент Датської Королівської школи архітектури.

Вертикальне кладовище, споруда з відкритою передньою стороною, стане важливою складовою міста і буде служити щоденним нагадуванням про існування потойбічного світу. З часом, висока і найбільша будівля міста стане могилою для всіх його громадян і безперервно мінливою пам'яткою міста.

Проект вежі значився серед 19 пропозицій, надісланих на конкурс, учасниками якого виступили молоді студенти шкіл архітектури та дизайну. Організатор конкурсу - Асоціація кладовищ і крематоріїв Північних країн. Вручення призів відбувалося в рамках конференції Асоціації кладовищ та крематоріїв Північних країн у столиці Норвегії.


Згідно із задумом Мак-Шеррі, в будівлі для кожної релігійної групи буде передбачений свій власний поверх. Там будуть знаходитися іудейські, мусульманські та християнські крематорії. Поруч будуть розташовуватися меморіальні зони для невіруючих, а також кремаційні урни.

В стороні від будівлі буде встановлений постійно функціонуючий кран для нових площ, будівництво яких буде здійснюватися тоді, коли старі крематорії будуть забиратися або коли виникне необхідність у будівництві нового простору для поховання тіл померлих.

Переможцями конкурсу стали однокласники Мак-Шеррі,  Катрін Харвінг Холм і Генрієтта Щенхейдер ван Дорс, які запропонували замінити окремі могили і надгробні плити спільним місцем поховання.

До речі, скандинави не настільки оригінальні, як повідомляється. Рівно 3 роки тому незвичайний проект кладовища, що отримав назву Moksha Tower («Вежа Мокші», а мокша - це поняття в індійській філософії, що означає звільнення душі) запропонували молоді американські проектувальники з Інституту технологій, що знаходиться в штаті Іллінойс.

«Вежа Мокші» буде поділена на чотири зони, кожна з них призначається для представників окремої релігії - ісламу, індуїзму, зороастризму і християнства. Ісламська та християнська частини будуть складатися із залів, призначених для проведення похоронних обрядів і церемоній, в індуїстській частині вежі буде знаходитися традиційний для проведення похоронних обрядів цієї релігії крематорій. Зона, призначена для представників зороастризму, буде розташована на самих верхніх поверхах хмарочоса. Вона, у зв'язку зі специфікою обрядів поховання цієї релігії, повинна мати доступ до прямих променів сонця.

Крім цього, «Вежа Мокші» буде обладнана сонячними батареями та спеціальними фільтрами, що будуть поглинати вуглекислий газ.

Необхідно відзначити, що в умовах дорожнечі землі і перенаселеності в Мумбаї виділення земельних ділянок під нові поховання негативно позначиться на місцевому ринку об'єктів нерухомості, у той час як реалізація проектів, подібних «Вежі Мокші» зможе допомогти вирішити цю проблему.