«Я служу похоронній справі впродовж всього свого життя, але вже замислююся над тим, аби пригальмувати та піти на пенсію. Провів невелике дослідження про продаж бізнесу, але не впевнений, як я можу отримати найбільшу вартість при продажу. Можна продати свій бізнес лише один раз, хочу переконатися, що зробив усе правильно. Як отримати найбільшу вигоду від продажу мого сімейного похоронного бізнесу?»

Питання до експерта

Експерт. Ви маєте рацію! У Вас є тільки один шанс, щоб продати бізнес. Однак, у багатьох покупців похоронного бізнесу є багаторічний досвід, що може поставити Вас відразу в нерівне становище. Покупці можуть розпізнати потенціал Вашого бізнесу, але можуть бути не готові платити за це, допоки Ви не надасте їм свій бізнес. Ми склали короткий список декількох простих кроків, які необхідно зробити, щоб позиціонувати себе і отримати максимум від продажу.

Реалізувати власні вдосконалення

Дотримуйтесь рекомендацій, які приватні інвестиційні компанії використовують під час розробки «портфельних» компаній - реалізувати свої власні покращення в бізнесі. Як тільки я купую бізнес, я реалізую стоденний план і прагну активізувати співробітників і слідую стратегії. 100-денний планування може бути корисним інструментом для Вас, щоб швидко впровадити зміни і підтримати ажіотаж серед основних працівників.

Вказати бізнес-покупцю на Ваші недоліки

Це може здатися парадоксальним, але важливо вказати покупцям на недоліки Вашого бізнесу. Покупці в кінцевому рахунку знайдуть ці недоліки, так що Ви повинні скористатися можливістю, щоб самому показати слабкі місця (сторони) в правильному світлі. Зокрема, Ви можете вказати на слабкі, які покупці будуть розглядати як «легко переборимі», такі як продажі, фінансовий контроль, операційний контроль, ІТ-інфраструктура, або будь-який бізнес-процес, з яким інвестори мають справу, тобто стикаються постійно. Перетворіть Ваші недоліки на нові можливості. Все залежить від того, як Ви подасте (чи піднесете)!

Покажіть детальну проекцію можливостей

Дуже важливо дати покупцеві прогнозований фінансовий звіт з найкращими показниками діяльності на вищій точці потенціалу. Наприклад, можна показати доходи, коригування, які могли б підвищити середні показники продажів, видалити зайві витрати, показати маркетингові ходи, щоб збільшити обсяг роздрібних продажів послуг. Покупцеві потрібно надати своєму банку хороший проект, і у Ваших інтересах надати якомога більше інформації, щоб показати високий потенціал прибутковості бізнесу.

Оточіть себе якісними радниками

Переконайтеся, що у Вас є хороші радники, хороший юрист і брокер. Віддавати перевагу потрібно юристам, котрі уклали сотні угод, і часто мають справу з продавцями, здійснюючи від їхнього імені по декілька угод на рік. Досвічені юристи створюють сприятливі умови для угоди, про які сам продавець може й не здогадуватися. Найчастіше умови угоди вигідні виключно для покупця, так що варто найняти хорошого юриста, котрий розбирається в таких питаннях.

P.S.  Коли справа доходить до отримання найкращої ціни за Ваш бізнес, то іноді буває досить саме професійного погляду зі сторони, певного кута зору і фокуса. В інших випадках все може бути дещо складніше. Як власник бізнесу, Ви можете допомогти впровадженню передової практики, щоб максимізувати вартість, але розпочинати потрібно прямо зараз і робити це всерйоз. Коли прийде час продавати бізнес, у Вашій особі будуть бачити злагоджену й професійну фірму, а це найкращий спосіб задля отримання кращої ціни на будь-якому ринку.