Дана катастрофічність у великій мірі залежить від небажання органів державної влади таких, як МВС України і МОЗ України викорінити зловживання діючими положеннями ряду законодавчих і підзаконних актів, що ставить під сумнів легітимність ряду правових інститутів, як державної влади, так і тих, що формують порядок реалізації і контролю за загальноприйнятими людськими правами і цінностями, такими як людська честь, гідність тощо.

Не бажаючи жити з подібною проблематикою, що має місце сьогодні в суспільстві, Асоціацією було підготовлено та направлено до Мінрегіону України звернення, оскільки станом на сьогодні залишаються абсолютно невизначеним питання, хто зобов’язаний здійсняти перевезення померлих  на дому  осіб до моргу, що стає предметом зловживань та незаконного хабарництва службовими (посадовими) особами служб «102» і «103», підпорядкованих МВС України та МОЗ України відповідно.

За результатами розгляду даного звернення, Мінрегіоном України було спільно з Асоціацією підготовлено та опрацьовано проект Змін до Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 №193, якими було визначено обсяг обов’язків працівників служб «102» і «103» щодо заборони поширювати конфіденційну інформацію про померлих осіб та порядок несення відповідальності за порушення виконання таких обов’язків. Також було визначено чіткий перелік послуг, що не можуть бути ритуальними.

У ході опрацювання даного проекту Змін було підготовлено Звернення до Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України з тих питань проблематики ритуальної сфери, які покликаний врегулювати даний проект нормативного акту. За результатами розгляду цього звернення на Розширеному засіданні Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України 31.01.2012 було ухвалено рішення звернутися до Прем’єр-міністра України з пропозицією дати доручення Мінрегіону України – створити за участю МОЗ України та МВС України, Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи робочу групу для нормативного врегулювання проблем у ритуальній сфері.

За результатами розгляду рішення розширеного засідання Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України на Урядовій нараді Прем’єр-міністром України було дано урядове доручення від 08.02.2012 №5665/0/1-12, відповідно до пункту 3-го якого було дано доручення керівникам Мінрегіону України, МВС України, МОЗ України у двотижневий термін провести зустрічі з представниками Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи, де обговорити проблеми, пов’язані з діяльністю суб’єктів господарювання, що надають ритуальні послуги, та виробити дієві шляхи їх розв’язання.

Згодом, відповідно до доручення Кабінету Міністрів України від 25.06.2012 №24344/1/1-12 до доповідної записки голови Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України від 12.06.2012 №120, Мінрегіоном України 18.07.2012 було проведено вкотре нараду за участі представників МОЗ України, МВС України, Держкомпідприємництва України та Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи, де було вкотре обговорено проблемні питання у сфері надання ритуальних послуг та обговорено зауваження МВС України та МОЗ України до проекту Змін, що з невідомих причин абсолютно блокували подальше погодження, прийняття даного проекту акту та виконання доручень Прем’єр-міністра України.

Так, в своїх зауваженнях до проекту Змін, МВС України наполягало на виключення з нього положень, що визначали обов’язком виключно правоохоронним органам здійснювати перевезення тіл померлих до моргу, обґрунтовуючи тим, що даний обов’язок прямо не визначений положеннями Закону України «Про міліцію», ігноруючи при цьому ряд чинних законодавчих і підзаконних актів, що регламентують порядок створення структурних підрозділів МВС України, їх повноваження та обов’язки.

У свою чергу МОЗ України взагалі запропонувало вилучити із проекту Змін пункт, яким визначалася заборона про поширення конфіденційної інформації про померлу особу, порядок встановлення подібних фактів та порядок несення відповідальності винними особами.

За результатами проведеної роботи та виконання урядових доручень, Мінрегіон України відзвітувало про результати виконаної роботи щодо опрацювання проекту Змін усіма зацікавленими сторонами та відомствами, внаслідок чого Першим Віце-прем’єр-міністром України було дано окреме доручення від 28.09.2012 №24344/4/1-12  керівникам МВС України та МОЗ України щодо вжиття заходів із прискорення погодження зазначеного проекту акту.

 

Однак, незважаючи на це, станом на сьогодні ми маємо небажання таких відомств, як МВС України та МОЗ України, виконувати свої прямі функції, про що свідчить намагання перешкодити ухваленню запропонованого проекту Змін, яким його головні розробники намагалися розв’язати до цього невирішене питання незаконних перевозок тіл померлих до моргу та незаконного поширення конфіденційної інформації про померлих осіб працівниками служб «102» і «103», які мають першочерговий доступ до даної інформації та створюють підґрунтя для зародження корупції і зловживань, нехтуванням, грубим порушенням законних прав громадян України.

Подібне небажання МВС України та МОЗ України приймати законні рішення, і навпаки – відстоювати незрозуміло чиї незаконні інтереси, стало причиною розвитку кримінальних схем при лікувально-профілактичних закладах та відділах МВС України в усіх без винятку містах України.

Дані кримінальні схеми безкарно діють за головування головних лікарів і керівників правоохоронних органів і прокуратури, приносячи їх чільникам статки, які не гребують, ані людським горем, ані честю власного мундиру.

 

Так, із наявної інформації у Асоціації, яку отримано за результатами надісланих скарг членами Асоціації та регіональними осередками, інформуємо про беззаконня та повну бездієвість влади в регіонах України, що подано нижче.

Миколаїв.

У м. Миколаєві маємо сьогодні повну бездіяльність Прокуратури і УМВС України в Миколаївській області, що забезпечує повну волю для корупційних дій головному лікарю Миколаївської станції швидкої допомоги Бекалу Максиму Сергійовичу, котрий шляхом залякування своїх підопічних звільненням, примушує їх під час отримання повідомлення про смерть на дому, негайно повідомляти ритуальну фірму (вул. Велика Морська, 126), засновником якої він сам і є, при цьому зобов’язує про дані випадки не повідомляти в УМВС України в Миколаївській області.

Отримані службою «103» повідомлення про смерть на дому, за попередньою вказівкою Бекала М. С. негайно передаються старшим лікарем зміни служби «103» на телефон Белевьта М. М., який відправляє за вказаною адресою одного із агентів фірми (вул. Велика Морська, 126): Маланчука Дмитра Петровича (проживав у м. Миколаєві, вул. Пушкінська, 66, тел. 096 238 54 26), Харченка Олександра (тел. 093 410 95 99) або водія Мичуру Івана Михайловича на автомобілі Фольксваген д/н ВЕ 8849 АМ (проживає у с. Пересадовка, вул. Леніна, 260). Всі попередньо вказані особи офіційно ніде не працевлаштовані. Таким чином, усі займаються безвідповідальною незаконною підприємницькою діяльністю, представляючись громадянам працівниками ритуальної служби. При цьому, черговим лікарем, на порушення вимог спільного наказу Генеральної прокуратури України, МВС України та МОЗ України від 25.10.2011 №102/685/692 «Про затвердження Порядку взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановлені факту смерті людини», про повідомлення про смерть людини до служби «102» не повідомляє.

У ході доповіді було наведено конкретні випадки. Так, 24.09.2012 о 10:00 на тел. екстреної служби «103» надійшло повідомлення про померлого на дому за адресою: м. Миколаїв, вул. Шевченка, 8, кв. 52. Прибула бригада служби швидкої допомоги «103» констатувала смерть, про що повідомила чергового. Однак замість того, щоб поставити до відома працівників міліції згідно вказаного спільного наказу ГПУ, МВС, МОЗ, старший лікар зміни служби «103» негайно повідомив про померлого Белевьта М. М., а той у свою чергу дав всі дані своєму агенту Маланчуку Дмитру, котрий і зв’язався з родичами померлого через домашній телефон і розповів, що за умови відмови ними скористатися послугами фірми (вул. Велика Морська, 126) вони не отримають довідку про смерть і не зможуть нормально поховати померлого. У разі відмови їхній фірмі він викличе міліцію, яка приїде годин через 3-4 і забере тіло померлого на повний розтин до судмедекспертизи. Після всього почутого, родичі померлого погодилися на їхні послуги.

Близько 12 години за вказаною адресою прибув автомобіль від фірми (вул. Велика Морська, 126) Фольксваген д/н ВЕ 8849 АМ (даний автомобіль не є спеціальним транспортним засобом, водій і санітар офіційно ніде не працевлаштовані) і вивезли тіло  без огляду міліції до моргу БСМП. І так відбувається щодня, тільки в залежності від району вивезення тіла здійснюється на тій же машині або до моргу БСМП, або ж моргу міської лікарні №3. Усім цим процесом керує головний лікар Миколаївської станції швидкої допомоги Бекало Максим Сергійович. На неодноразові заяви до УМВС України в Миколаївській області все закінчувалося відмовою в порушенні карної справи, оскільки, як стало відомо, виконавці даного безчинства мають протеже з боку керівництва того ж УМВС України в Миколаївській області.

За фактом корупційних вчинків Бекала М.С. надсилалися звернення до МОЗ України в лютому 2012 року, однак в даному відомстві не стали перевіряти викладені факти, а тому передали це звернення до обласного управління охорони здоров’я Миколаївської області. Наказом керівника обласного управління охорони здоров’я Миколаївської області Хотиною була створена комісія лише для формальної перевірки фактів протизаконних дій Бекала М. С., відповідальним за перевірку яких, було призначено Фаюк В. В.

20.03.2012 об 11:00 Фаюк В. В. запросив Смирнова Д. (доповідача) для з’ясування причин написання заяви до МОЗ України в міський відділ охорони здоров’я, до якого він прибув разом з Прилевською Є. В.

Їм були представлені члени комісії у складі п’яти чоловік та поставлене запитання: «Чого ми своїм зверненням добиваємося?».

Після такого запитання Смирнов Д. зателефонував з власного мобільного телефону на телефон служби швидкої допомоги «103» і повідомив, що в нього помер родич, поцікавившись, як йому в даному випадку вчиняти. Черговий служби «103» поцікавилася адресою знаходження померлого та номером телефону, на що їй було надано телефон Прилевської Є. В., що знаходилася поруч, на що черговий не роз’яснив подальші дії заявникові, а запропонував чекати. Через 5 – 7 хв. на телефон Прилевської Є.В. зателефонувала особа, яка представилася як Андрій. Розповів, що працює в ритуальній фірмі (вул. Велика Морська, 126) та попросив назвати адресу, запевнивши , що приїде і все організує.

У ході розмови представникові вказаної ритуальної фірми було поставлено декілька запитань, відповідаючи на які, від Андрія було з’ясовано, що телефон Прилевської Є. В. він отримав від чергового служби «103», а ритуальна фірма (вул. Велика Морська, 126) працює під особистим керівництвом головного лікаря станції швидкої допомоги Бекала М. С.

Всі вищенаведені переговори проходили за присутності членів комісії. Після цього комісія виїжджала на станцію швидкої допомоги «103», де на автозаписуючому пристрої чергового прослуховували запис розмови, та встановили справжність розмови Смирнова Д. та чергового служби «103». Однак, за результатами проведеної перевірки комісією було надано відповідь, що жодних порушень у роботі служби швидкої допомоги «103» не виявлено.

Сьогодні  у м. Миколаєві впроваджується «силова монополізація» ринку ритуальних послуг. Всіх підприємців, котрі намагаються здійснювати законну підприємницьку діяльність, залякують, погрожуючи фізичною розправою, підпалюють торгові точки з метою максимальної монополізації ринку ритуальних послуг у руках кримінального бізнесу.

 

Кривий Ріг.

Так, завдяки нещодавнього і своєчасного втручання Мінрегіону України, у м. Кривому Розі вдалося частково відстояти право малого бізнесу працювати на цьому ринку та рахуватися з ним. Однак ситуація далека від бажаної. Не зумівши нахрапом підім’яти  під себе ринок ритуальних послуг і викорінити неугодних приватних підприємців, місцеві корупціонери пішли іншим шляхом.

 Протягом 2011 – 2012 років у Кривому Розі створено велику кількість приватних підприємств  засновниками, директорами чи звичайними працівниками яких стали колишні співробітники КП «Ритуал» або особи, наближені до колишнього керівника даного підприємства – Пашнакяна А. А. Ці особи, використовуючи власний адміністративний ресурс, вступили в злочинну змову з працівниками медичних закладів, швидкої допомоги і правоохоронних органів, які за певну матеріальну винагороду передають конфіденційну інформацію про адреси померлих осіб. Прибуваючи за цими адресами, працівники цих приватних підприємств, залякуючи громадян неможливістю захоронення покійного, не залишаючи їм вибору, примушують користуватися виключно їхніми послугами.

Працівники МВС, котрі прибувають на виклики в разі смерті для складання протоколу, наполегливо рекомендують і навіть самі викликають вищевказані приватні структури.

Питання виділення могили для підприємств, наближених до пана Пашнакяна А. А. вирішується швидко і без зволікань, на відміну від підприємців, що не побажали увійти до його корумпованої схеми, з яких, заодно із простими громадянами, вимагають вартість за надану могилу, що є вищою у 2 – 4 рази. За цих умов ніхто навіть не гарантує своєчасного доступу до кладовища з метою проведення похоронної процесії.

Сьогодні в Кривому Розі склалася унікальна ситуація: у міста існує два комунальних підприємства, наділені повноваженнями ритуальної служби міста, такі як КП «Ритуал» і КП «Ритуал Сервіс Плюс». У штаті КП «Ритуал Сервіс Плюс» офіційно працевлаштований виключно один директор Пашнакян А. А., який раніше очолював КП «Ритуал», в штаті якого сьогодні оформлено тільки 27 працівників. Враховуючи, що право копати могили у місті має тільки КП «Ритуал», залишається загадкою, хто ж забезпечує  копання могил на більш як тридцяти кладовищах міста.

На всіх кладовищах перебувають працівники ТОВ «Стікс Компані»,  що стало переможцем тендеру з благоустрою кладовищ, проведеним міською владою. Однак це товариство стягує з громадян кошти за копку могили у розмірі 1 400 грн. і більше, не видаючи жодних документів, що підтверджували б дану оплату та особу-отримувача даних коштів, хоча затверджена вартість такої послуги міською владою, становить 341 грн. – для механізованого копання могили і 804 грн. – для ручного. А в цей час із міського бюджету окремо виділяються кошти на поховання мешканців міста, які не зрозуміло куди ідуть і на що...

Всупереч чинним положенням Закону України «Про поховання та похоронну справу» на території кладовищ розміщуються і здійснюють діяльність приватні структури, наближені до пана Пашнакяна, встановлені рекламні щити, на яких розміщена контактна інформація приватних структур, виставлена продукція не комунального підприємства, а того ж таки пана Пашнакяна.

Незважаючи на чинні положення ряду нормативних актів та Положення про надання ритуальних послуг на території міста, що регламентують доставку померлих на судово-медичну експертизу за направленням працівників органів внутрішніх справ, така доставка повинна здійснюватися виключно спеціалізованою бригадою комунальної ритуальної служби. Однак у січні 2012 був проведений тендер, на якому право здійсняти подібні перевезення було надано приватному ТОВ «Исход», створеному за три місяці до тендеру. Нині ТОВ «Исход», що повинно здійсняти такі перевезення безкоштовно за рахунок коштів, що виділяються з міського бюджету, вимагає з громадян оплату у сумі 200 – 250 грн.

При міській лікарні № 6 працює морг. Його працівники, погрожуючи затримати видачу тіл померлих, примушують громадян обслуговуватися та замовляти ритуальні товари і послуги виключно в приватній ритуальній фірмі «Морфей», що розташована поруч з цим лікувальним закладом.

На всі звернення  до органів місцевої влади, до правоохоронних органів отримується банальна відписка, де йде мова про те, що зазначені факти не знайшли свого підтвердження, хоча для компетентних органів перевірити викладені факти не важко.

 

Одеса.

В Одеському регіоні склалася також складна і катастрофічна ситуація на ринку ритуальних послуг, що полягає в незаконній діяльності керівництва комунального підприємства «Спецкомбінат підприємств комунально-побутового обслуговування» (далі – КП СПКБО), що призводить до монополізації похоронної галузі приватним похоронним Домом «Анубіс».

 

Дніпропетровськ.

У цьому регіоні є також низка схожих проблем нинішньої похоронної сфери:

-         Повна монополія на кладовищах та моргах міста, організована керівництвом КП «Ритуальна служба»;

-         Незаконне поширення конфіденційної інформації про померлу особу службою швидкої медичної допомоги «103»; щоправда після втручання в ситуацію Міжнародною асоціацією професіоналів похоронної справи минулого року, масштаби таких протизаконних діянь стали значно менші та виявляються рідше;

-         Почастішали випадки перевезення тіл померлих до моргів з підозрами на насильницьку смерть або і з очевидними ознаками без виклику правоохоронних органів, а лише за попередньої домовленості з керівництвом моргу або лікувально-профілактичного закладу та видачею недостовірної лікарської довідки про смерть;

-         встановлення протизаконного обмеження в’їзду приватних суб’єктів господарювання на кладовище, встановлення намогильних споруд та облаштування місць поховання виключно за наявності договору з комунальною ритуальною службою, що суперечить чинним положенням статей 8, 10 та 12 Закону України «Про поховання та похоронну справу», що підтверджується листом Мінрегіону України від 16.09.2011 №7/12-11149;

-         протиправні дії працівників кладовища, які можна кваліфікувати, як корупцією або вимаганням, оскільки офіційно затверджена вартість копання могил складає 580 грн., а фактично на час виконання такої послуги працівники кладовища та їхні керівники, незважаючи на горе родичів померлих, вимагають суми, розмір яких становить від 2 500 грн. і вище. При цьому, отримуючи такі суми, не видаються будь-які розрахункові документи, рахунки, акти тощо. 

 

Київ. 

На сьогодні у м. Києві Київською міською спілкою ветеранів «Афганістану» організований незаконний контроль за отриманням конфіденційної інформації від посадових (службових) осіб служб швидкого реагування «102» і «103» у м. Києві».

Бездіяльність органів, покликаних відповідно до своїх обов’язків забезпечувати правопорядок, стає наслідком зловживань зі сторони певних суб’єктів.

Так, сьогодні в м. Києві Київською міською спілкою ветеранів «Афганістану» взято в прямому сенсі цього слова під контроль диспетчерські служби швидкого реагування «102» і «103» столиці.

Майже на всі отриманні виклики черговими диспетчерами служб «102» і «103» м. Києва від осіб, що повідомляли про померлих на дому, з ними зв’язуються представники КМСВ «Афганістану», які представляються уповноваженими представниками ритуальної служби Київської міської державної адміністрації та інформують заявників про те, що тільки вони є комунальною ритуальною службою та уповноважені проводити поховання померлих в місті. Вони дають адреси власних магазинів, наголошуючи на тому, що тільки ці магазини є державними, а решта – приватними, в яких товари і послуги коштують доволі дорого.

При цьому з особами, що зателефонували до чергового диспетчера служб «102» чи «103» та повідомили про померлу особу протягом 10 – 15 хвилин з часу розмови з черговим диспетчером, зв’язується представник КМСВ «Афганістан», залякуючи тим, що у разі відмови скористатися послугами їхньої ритуальної служби вони викличуть міліцію. Та ж забере тіло на судово-медичний розтин, отримати тіло після якого буде доволі проблематично, оскільки така процедура вимагає довготривалого документального оформлення та немалих матеріальних витрат.

Як було повідомлено підприємцями з регіонів, на превеликий жаль, ситуація на ринку ритуальних послуг з поховань померлих в окремо взятому регіоні не є унікальною. З тими ж проблемами стикаються ритуальники більше ніж 18 (вісімнадцяти) областей України (беручи до уваги звернення членів Асоціації і підприємців ритуальної сфери).

З усієї маси проблем, що існують сьогодні у похоронній галузі – найактуальнішою залишається проблема протиправного і незаконного поширення посадовими (службовими) особами таких служб швидкого реагування, як «102» і «103», інформації про померлих осіб, конфіденційність якої гарантується державою.

Станом на сьогодні зовсім не виконуються та не діють чинні норми статті 7 Закону України «Про поховання та похоронну справу», статті 21 Закону України «Про інформацію», не діють і не застосовуються санкції статті 182 Кримінального кодексу України, що покликані попереджати випадки незаконного поширення конфіденційної інформації про померлих осіб та притягувати до відповідальності винних у подібних правопорушеннях.

Органи місцевого самоврядування безкарно порушують порядок розробки і прийняття проектів регуляторних актів, за результатами затвердження яких підприємців зобов’язують виконувати нічим не регламентовані дії та обов’язки.

Тому, станом на сьогодні ми маємо абсолютну бездіяльність влади, про що свідчить небажання таких відомств, як МВС України і МОЗ України виконувати свої законні функції із захисту прав та інтересів громадян України, а тому й не дивно, що дані відомства, яким і підпорядковані зазначені служби «102» і «103» відповідно, не бажають встановлювати чіткі правила (інструкції) для посадових (службових) осіб даних служб з дотримання суворої конфіденційності інформації про померлих осіб, та які б визначали порядок притягнення винних у порушенні конфіденційності подібної інформації, суворий контроль за її отриманням, опрацюванням і зберіганням.

Разом з тим, найбільше обурює суспільство те, що за життя кожен громадянин України забезпечує у відповідній мірі наповнення Державного бюджету України, за кошти якого й утримуються, в тому числі вище згадуванні державні відомства, однак після смерті кожного із таких громадян, держава в особі тих же МВС України, МОЗ України та інших, не зацікавлена забезпечити гарантію належного ставлення до тіла померлого громадянина, забезпечити безкоштовну останню доставку до моргу, розтин (за необхідності), туалет тіла та інше, а навпаки,  створює всі необхідні передумови і можливості для протизаконного здирництва власними ж можливостями або за рахунок Похоронних домів, таких як новостворений «Пам'ять», беззаконна діяльність якого на сьогодні не зацікавила правоохоронні органи.

Враховуючи вищевикладене, Міжнародна асоціація професіоналів похоронної справи звертається до Вас, як до Гаранта конституційних прав і свобод громадян України, з проханням втрутитися в дану ситуацію, оскільки ми вже втратили будь-яку надію на підтримку з боку держави, у тому числі від таких державних інститутів, як МОЗ України, МВС України, місцевих органів виконавчої влади та самоврядування, а тому звертаємося до Вас із проханням:

-         втрутитися в дану ситуацію та дати відповідне доручення Генеральній прокуратурі України перевірити викладені в цьому зверненні факти;

-         дати відповідні дорученню уряду розробити окремі інструкції для медичних працівників та працівників правоохоронних органів, до повноважень яких віднесено обов’язок забезпечення діяльності служб екстреного реагування («102» і «103»), якими встановити правовий порядок використання конфіденційної інформації про померлих осіб, чіткі заборони на її поширення третім особам, порядок проведення розслідування фактів незаконного розповсюдження та використання незаконно поширеної конфіденційної інформації про померлих осіб та порядок притягнення до відповідальності за такі правопорушення причетних до цього осіб;

-         дати відповідні доручення МВС України та МОЗ України забезпечити належну роботу щодо прийняття проекту Змін до Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 №193, в якому чітко визначити обсяг обов’язків працівників служб «102» і «103» щодо заборони поширювати конфіденційну інформацію про померлих осіб та порядок понесення відповідальності за порушення виконання таких обов’язків.

 З повагою

 Президент                                                                                   А. П. Ландар