До складу меморіального комплексу входять музей, виставка військової техніки під відкритим небом, батарея берегової оборони, великий засаджений дубами парк. Меморіал героїчної оборони Одеси знаходиться на південній околиці Одеси.

За час оборони Одеси 411-та батарея справила 220 бойових стрільб, в тому числі по скупченнях живої сили і бойової техніки ворога. Було витрачено більше двохсот тисяч снарядів. З 15 на 16 жовтня 1941 року артилеристи батареї випустили 230 бойових снарядів, а з 5-ї ранку за наказом підірвали батарею і вирушили на захист Севастополя.

9 травня 1975 року відбулося урочисте відкриття меморіалу 411-ї батареї. Відкривав меморіальний комплекс знаменитий російський письменник-фронтовик Костянтин Симонов, котрий відвідував батарею під час запеклих боїв влітку 1941 року.

З роками меморіал став одним із улюблених місць відпочинку одеситів та місцем проведення пам'ятних заходів, пов'язаних з історією Великої Вітчизняної війни.

9 травня 2006 року, митрополит Одеський та Ізмаїльський Агафангел урочисто заклав камінь у фундамент храму на території меморіалу на честь святого великомученика Георгія Побідоносця, покровителя православного воїнства.

Митрополит Агафангел  встановив пам'ятний хрест і заклав капсулу з грамотою. В основу майбутнього храму були закладені також частинка мощей святого великомученика і цілителя Пантелеімона, земля й камінь зі святого града Єрусалима, ікона Воскресіння Христового з пелюстками рослин з Гетсиманського саду, а святині були окроплені водою, набраною у річці Йордан. Храм був урочисто відкритий восени 2009 року.