Журналістка сайту «Popular Science» Елеонор Каммінс, розглядаючи сучасні ритуальні послуги, тобто похоронну сферу нового століття, дійшла висновку, що традиційне поховання – це все надто нудне, тобто з того, як можна вчинити з покійником.

Цього літа добродій Алекс Клементс знову попрямує із зарослого лісами штату Кентуккі до пустельної місцевості поблизу містечка Бенд, що в Орегоні. Там протягом тижня він і його колеги з «Mesoloft» запускатимуть людські останки після кремації високо над Землею. Зрозуміло, по волі померлих та їхніх сімей.

Із часу свого заснування в 2014-му році компанія «Mesoloft» - один із численних американських стартапів, що спеціалізуються на похоронних послугах, - відправила сотні кілограмів людського праху на кілометри в небо. Це може здатися незвичайною меморіальної практикою, але стан справ в сфері ритуальних послуг взагалі стає все більш незвичайним. "У галузі відбуваються сейсмічні зрушення, - розмірковує Клементс, інженер-механік і виконавчий директор «Mesoloft» - Переконаний, що людям набридло, що їх кладуть до дерев'яного ящика і закопують в землю".

Кілька десятиліть тому, наприклад, та ж звична сьогодні кремація була абсолютним табу. В усякому разі, для американців. У 1980-му році менше 10 відсотків американців вибирали кремацію. Однак в 2015-му її частка в США вперше виявилася вищою, аніж у поховань, і її популярність продовжує зростати. У той же час Національна асоціація бюро похоронних послуг відзначає зростання кількості "зелених" похоронів, що зводять до мінімуму викид забруднюючих навколишнє середовище речовин. Наприклад, від формальдегіду під час бальзамування, або CО2, що виділяється при виробництві трун. Крім того, за даними американської асоціації, все більше людей заздалегідь планують власні похорони (замість того, щоб залишати рішення своїм близьким), що може бути причиною, за якою персоналізація може ставати все більш популярною.

І хоча традиційні способи вшанування пам'яті померлих навряд чи швидко зникнуть, схоже, що сьогодні сучасні технології створюють безмежні можливості для творчості і персоналізації. Нехай подібним альтернативам все ж не під силу зробити смерть «розвагою», вони, як би там не було, можуть полегшити цей тягар.

"Інтернет дав всім можливість знайти те, чого хочеться, - розповідає Клементс. - Раніше, якщо ви жили в маленькому містечку в Кентуккі, у вас був вибір лише між двома місцевими похоронними конторами". Тепер це не так. Всесвітня павутина "відкрила такі можливості персоналізації, які мають неабияке значення для людини", - продовжує він. Ідеї ​​для організації похорону навіть можна шукати на «Pinterest», подібно до того, як люди шукають плани з облаштування весіль і своїх днів народження.

«Mesoloft» - один з можливих варіантів. Повітряна куля компанії, вартість запуску якого стартує від $ 4500, піднімається на висоту приблизно в 24 км над землею. Це не космічний простір (лінія Кармана, яка служить єдиним стандартним показником початку космосу, знаходиться значно вище), але це надто високо в небі.

Коли пакет досягає цієї висоти, маленький робот, оперований комп'ютером на платформі Arduino, запускає викид кремованих останків. За словами Клементса, нешкідливий попіл затягується в повітряні потоки, подорожуючи по всьому світу довгі роки після запуску. Камера, прикріплена до повітряної кулі, фіксує всю подорож. Після того, як куля спускається на Землю, команда «Mesoloft» відстежує її по GPS і пропонує членам сім'ї переглянути відеодокументи про те, що відбувалося високо в небі. Послугами компанії користуються найрізноманітніші клієнти - від сімей любителів авіації або космосу, до людей з ідеями "нового століття", які сподіваються, що їхні останки увіллються в природні цикли Землі…

Далі на південь, в Алабамі, представники компанії «Holy Smoke» знайшли ще один креативний спосіб поводження з останками після кремації. Вони поміщають їх до виготовленої на замовлення кулі. За словами Теда Холмса, котрий заснував компанію в партнерстві з Клем Парнеллом, ідея виникла (як, мабуть, і у багатьох похоронних стартапів) через незадоволення існуючими варіантами похорону. "Витрати, пов'язані зі стандартними похоронами, складають $ 10-20 тис. Або навіть більше", - розповідає Холмс. Але хороших альтернатив не було, допоки партнер Холмса залишив поза увагою, що хотів би помістити свій прах в "кілька патронів для мисливської рушниці".

"Я сказав:" Що-що? "" - згадує Холмс. Так з'явився «Holy Smoke», тобто  "Святий дим".

Сьогодні клієнти можуть відправити Холмсу і Парнелл 450 грам попелу (це частина від загальної кількості останків, які зазвичай складають 2-3 кг) і через два-чотири тижні отримати назад 250 патронів для дробовика, 120 - для пістолета або 100 - для гвинтівки. Вартість цих повнофункціональних меморіальних патронів становить близько $ 1050, але Холмс застерігає: "Якщо ви хочете, щоб ваші останки помістили в феєрверк, це обійдеться вам уже в 3 тисячі  доларів".

"Ми хотіли б підкреслити, що люди мусять сумувати, - говорить Холмс. - Але після трауру життя триває. Я хочу, щоб вони влаштовували свята і стріляли по глиняним тарілочках або по голубах, тому що саме так я люблю жити".

Послуги «Holy Smoke and Mesoloft», зрозуміло, підійдуть не всім. Але вони і не орієнтовані на масове застосування. Урни, труни та інші похоронні предмети раніше виглядали однаково, вони створювалися, щоб відповідати єдиному соціальному стандарту доброго смаку в лихоліття. Але тепер люди можуть купувати все, що їм подобається. Тепер на класичному гранітному пам'ятнику може бути вигравіруваний QR-код, який об'єднує фізичні та цифрові меморіали. А якщо виготовляються на замовлення труни, що виглядають як коробка цукерок (або ще що-небудь в тому ж дусі), легко замовляються онлайн і швидко друкуються. Все більше і більше починає здаватися, що сучасні технології дають вам можливість організувати своє поховання саме так, як ви й уявляєте.