Ваді Ас-Салаам

Найбільшим кладовищем у світі є цвинтар Ваді Ас-Салаам, що знаходиться в Іраку поблизу міста Ан-Наджаф. На цьому кладовищі за різними даними і оцінками поховано від 5 до 6 мільйонів осіб. Площа кладовища - 6 квадратних кілометрів. На цьому мусульманському кладовищі поховано багато ісламських пророків. Щоправда цей могильний комплекс, як і багато інших об'єктів Іраку, був частково зруйнований під час бойових дій.

Ваді Ас-Салаам є місцем поховання як багатьох учених, політичних діячів і мислителів, так і мусульман із різних країн світу - Пакистану, Іраку, Афганістану, Лівану, Індії, Кувейту. Багато шиїтів воліють, аби після смерті їх поховали тут.

У перекладі з арабської назва кладовища перекладається як «Долина Спочинку». Тут на обмеженому просторі у вічному спокої безліч людей, а на одного небіжчика припадає приблизно 1 квадратний метр.

До речі, ЮНЕСКО таки ухвалила рішення про включення кладовища до фонду всесвітньої спадщини. Делегація ЮНЕСКО протягом двох тижнів обговорювала це непросте питання.

Пер-Лашез


Ще одним великим кладовищем є цвинтар Пер-Лашез (Père Lachaise) у Парижі. Цвинтар є одним із найбільших у світі музеїв надгробної скульптури під відкритим небом. Площа кладовища приблизно 48 гектарів. Тут знаходимо поховання таких відомих людей як Сара Бернар, Оноре де Бальзак, Марсель Марсо, Айседора Дункан, Оскар Вайльд, Жан Батіст Мольєр, Едіт Піаф і багато інших. Найвідвідуванішим похованням кладовища є могила Джима Моррісона.

Центральне кладовище Відня


Ще одне знамените кладовище Європи - Центральне кладовище, яке розташоване у Відні. Віденське кладовище було відкрите в 1874 році. Воно схоже на величезний парк, пронизаний алеями. Від головного входу в парк веде широка алея і аж до місць поховання відомих діячів науки, політики і мистецтва, а також до усипальниці австрійських президентів. Кожного року кладовище відвідується тисячами прихильників класичної музики з метою поглянути на місця поховання таких відомих композиторів, як Йоганн Штраус, Людвіг Ван Бетховен, Йоганн Брамс, Франц Шуберт.

Карроумор


В Ірландії знаходиться незвичайний цвинтар Карроумор, що є найбільшим мегалітичним кладовищем в Ірландії. Тут збереглося більше 60 поховань, що знаходяться на невисокому гірському хребті. Багато з поховань оточені кам'яними огорожами з валунів. Найбільша могила називається Листогіл, вона виконана у формі великої кам'яної піраміди. До наших днів краще збереглися поховання, де валуни розміщені у формі хреста. Найбільш рання могила в Карроуморі належить до 4600 року до нашої ери.