Канадські нейробіологи повідомили в журналі JAMA Neurology про успішний досвід контакту за допомогою методу функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ) з трьома пацієнтами, котрі перебувають в несвідомому стані пацієнтами. Зафіксована активність мозку пацієнтів у відповідь на акустичні стимули може служити ознакою збереження їхньої когнітивної функції, вважають автори досліджень.

У дослідженні брали участь три пацієнти з тяжкими черепно-мозковими травмами. У двох з них було діагностовано стан мінімальної свідомості, а третій вже протягом 12-ти років перебував у вегетативному стані, при якому, як вважається, відсутня можливість до мимовільної ментальної активності через великі ушкодження головного мозку.

У своєму дослідженні автори, співробітники Інституту мозку і свідомості (Brain and Mind Institute) при Western University, що в провінції Онтаріо, виходили з припущення про те, що наявність селективної уваги (здатність зосереджуватися на одному подразнику, ігноруючи інші) та стійкої уваги (здатність утримувати увагу на об'єкті протягом порівняно тривалого періоду часу) є фундаментальними ознаками збереження ментальної функції, критичними для здатності до зв'язного мислення.

Всі пацієнти, з якими працювали автори, продемонстрували здатність реагувати на вимовлені поруч з ними 11 слів (один, два, три, чотири, п'ять, шість, сім, вісім, дев'ять, так, ні) і 3 варіанти пропозицій, на які можна дати бінарні відповіді - «Ваше ім'я...», «Ви в лікарні?» та «Ви в супермаркеті?». При цьому вони змогли слідувати почутим командам та інструкціям, утримуючи свою увагу на окремих словах або ж відповідаючи «так» чи «ні» на поставлені запитання. Все це відбивалося на сплески активності у різних відділах мозку.

Виявлена в ході серії експериментів здатність до селективної уваги свідчить про збереження когнітивної функції таких пацієнтів і може стати основою для комунікації з ними за допомогою фМРТ, вважають автори досліджень.