Уявлення про смерть у західному суспільстві завжди мала яскраво виражений негативний відтінок, проте в останній час соціальні зміни зробили свій внесок і до цієї сумної сфери. Прагнення до турботи про екологію дійшло й до похоронної індустрії Іспанії.

Урни для праху з морської солі і землі або труни з картону і натуральних смол - саме такі альтернативи пропонуються тепер для екологічних поховання або кремації. Протягом останніх п'яти років активно зароджувалася концепція «екопохорону», що має значно менший вплив на навколишнє середовище, розповідає генеральний директор компанії «Mémora» Едуард Відаль. За його словами, «смерть забруднює її» - як власне тіло покійного, так і використовувані методи його поховання. Наприклад, та ж кремація провокує викид шкідливих для атмосфери газів.

За даними Національної асоціації похоронних послуг, 32 відсотки померлих іспанців піддаються кремації, і останнім часом ця процедура проводиться частіше, аніж традиційне поховання. Для скорочення шкідливого впливу на навколишнє середовище труни виготовляються з переробленої деревини без застосування металевої фурнітури, а урни для праху - з морської солі в тому разі, якщо останки ховають у морі, чи з землі у разі поміщення їх у землю. Крім цього, багато похоронних компаній розпочали використовувати катафалки з електричними двигунами.

Серед інших нововведень цього сектора - зміна традиційного темного і зловісного вигляду кладовищ на більш яскравий та кольоровий. «Сьогодні їх намагаються перетворити на місце, де можна прогулятися і віддати данину пам'яті покійним», - пояснює Хесус Посо, директор журналу «Adiós».

«Екопохорони» обійдуться дещо дорожче традиційних - їхня вартість вища на 5-10 відсотків. Навіть незважаючи на економічну складову, попит на подібні послуги таки зростає. «Традиції беруть своє», і процес зміни уявлень про похорони серед населення далі йде досить повільно, проте «тенденція з кожним разом стає все більш позитивною», стверджує Хесус Посо.