Археологи виявили в ізраїльській печері Ракефет стародавнє кладовище і з'ясували, що люди почали прикрашати могили за допомогою живих квітів уже 13,7 тисячі років тому - у ґрунті над деякими могилами містилося безліч відбитків стебел рослин та їхнього коріння, читаємо в статті, опублікованій у журналі «Proceedings of the National Academy of Sciences».

Близький Схід і Мала Азія вважаються першими «колоніями» сучасних людей на шляху їхньої міграції з Африки, яка розпочалася приблизно 50 тисяч років тому. Тут зародилися перші світові цивілізації, які проклали дорогу для багатьох інших культур як Європи, так і Азії, а кожна порція інформації про їхні перші кроки допомагає зрозуміти, як все ж розвивалося людство.

Дані Надель (Dani Nadel) із університету міста ізраїльського міста Хайфа і його колеги проводили розкопки на горі Кармель, на схилах якої жили люди сучасного типу в кінці пізнього палеоліту і початку неоліту, 15-8 тисяч років тому. Вони належали до так званої натуфійської культури, представники якої були предками перших землеробів Близького Сходу.

Вивчаючи місцеві печери, вчені виявили в одній із них – Ракефет - безліч останків людей. Проаналізувавши їх стан та структуру відкладень, учені прийшли до висновку, що вони мають справу з примітивним кладовищем, де мешканці гори ховали своїх померлих протягом декількох поколінь.

Отож, коли археологи досліджували кістяки прадавніх мешканців Ізраїлю, вони помітили дивну річ - у ґрунті над деякими могилами проглядалася безліч відбитків стебел рослин та їхніх коренів. Вчені порівняли відбитки із силуетами місцевої флори і з подивом виявили, що вони належали шалфею, чабрецю і норичникам, квіти яких часто зустрічаються на схилах Кармеля.

Судячи з усього, вік кісток у цих могилах від 13,7 до 11,7 тисяч років. Тобто мешканці печери почали прикрашати останні пристанища своїх родичів і друзів приблизно в цей час. За словами дослідників, даний факт дозволяє говорити про те, що культура наших предків почала розвиватися ще до зародження землеробства, з яким зазвичай і пов'язують розвиток перших цивілізацій світу.