Вічний спокій

Знамениті кладовища, кладовища знаменитостей: Пер-Лашез у Парижі, Сан-Мікеле - у Венеції, Форест Лоун - у Голлівуді, Колумба - у Гавані, Ваганьковський і Новодівочий - у Москві.


Один із найкрасивіших історичних цвинтарів Німеччини знаходиться у Кельні. Йому вже дві сотні років. Своєю появою він зобов'язаний французькому імператору.

Code civil


Зайнявши Кельн у кінці XVIII століття, прогресивні французи принесли з собою не тільки Кодекс Наполеона, але й з ним - нові правила міського життя... після смерті. Піклуючись про поліпшення санітарних умов, у 1804-му вони заборонили похорон у межах міста. Для нового центрального кладовища було придбано ділянку землі біля західної околиці, на якому колись розташовувався лепрозорій.

Загробне секуляризація

Французи шукали землю, що не належала б католицькому архієпископству. Їхня політика секуляризації поширювалася і на похоронну справу.

Освячення цвинтаря Melaten відбулося у 1810 році. Назва цього місця походить від французького слова malade - хворий. У Кельні так називали вигнаних із міста. Перша згадка лепрозорію датована кінцем ХІІ століття.

Воронячий камінь

Друга назва цього місця - Rabenstein. На протязі століть тут приводили у виконання смертні вироки. Остання страта відбулася в 1797 році.

Трупи залишали птахам, а пізніше закопували в землю. На страти залучали публіку. Працювали харчевні, питні заклади. Відьом також спалювали. У 1617-1655 роках тут розлучилися з життям 33 відьми і один чаклун.

Два століття і закриті очі

Мешканці міста поставилися до нового цвинтаря, м'яко кажучи, без особливого ентузіазму. Руйнувалися багатовікові традиції.

Кельнці звикли, що вічний спочинок чекає їх біля рідної парафіяльної церкви у своєму районі, а не десь на виселках. Пройшло 200 років. Зараз по написах на могилах можна складати довідник «Хто був ким» у цьому місті, так і за його межами...

Могили знаменитостей


Династія Фаріна досі випускає той самий перший Eau de Cologne - одеколон. Ніколаус Отто винайшов двигун внутрішнього згоряння. Письменник Хайнц Конзалик: у СРСР його також читали. Всюди в Німеччині можна купити чернечу настоянку з меліси. «Нехай буде воля Твоя», - написано на могилі Марії Клементини Мартін - складачки рецепта Klosterfrau-Melissengeist.

Отто фон Вольф Амеронген

Відвідувачі, знайомі з німецько-радянськими економічними відносинами, навряд чи пройдуть повз цієї могили. Його називали неофіційними міністром східноєвропейської торгівлі. Отто Вольф фон Амеронген більше сорока років очолював Східний комітет німецької економіки. У всіх на слуху був газопровід Уренгой-Помари-Ужгород – це лише один із його проектів.

Імена

Політики, художники, пивні барони... На Мелатені знаходяться склепи банкірів фон Оппенгеймів і видавців Дю Монт. Тут спочивають художник Ернст Вільгельм Най, засновники музеїв і меценати Ріхарц і Хаубріх, улюблений народом артист Віллі Міловіч. В 2009-му році тут поховали поета Олексія Парщикова.

Епохи та стилі

Мелатен - не лише кладовище знаменитостей, але й свого роду музей під відкритим небом. Пам'ятники і надгробки вже самі по собі мають неабияку історичну цінність. Їх замовляли провідним скульпторам і архітекторам. Неоготика, необароко, неоренесанс, неокласицизм, модерн...

Неоготика


Надгробків у неоготичному стилі чимало. Вони наче скопійовані з Кельнського собору. Перші десятиліття Мелатена припадають саме на період добудови цього готичного шедевра в епоху німецького романтизму. Неоготика була в моді. Ось одна із типових пам'яток - з якорем, символом вічного спокою.

Спаситель

Один із найбільш розкішних неоготичних надгробків Мелатена прикрашає сцена воскресіння Христа. Пам'ятник створений у 1856 році і встановлений на могилі фабриканта Вільгельма Фламмерсхайма - винахідника механічного способу друкування шпалер з допомогою валика та всього необхідного для їхнього масового виробництва.

Релігії

Хоча нове кладовище не було конфесійним, спочатку на Мелатені ховали тільки католиків. Перша могила протестанта з'явилася тут у 182му році, тобто майже через два десятиліття після відкриття. Перші єврейські поховання належать до 1892-го року. Зараз на пам'ятках можна зустріти й арабську в'язь, ієрогліфи, а також православні образи.

Читаючи символи


Деталі, елементи, античні цитати.  Серед  частих символів - вінки зі «скам'янілого» плюща, та й сам вічнозелений плющ росте повсюди. Він свідчить про вірність і вічність життя. Леви символізують воскресіння. Змії - спокуса, троянди - любов. І повсюди ангели, ангели, ангели...

Парк

Зразком для плану Мелатена стало кладовище Пер-Лашез. На двох головних алеях посадили платани. Ці дерева в античності символізували траур і печаль. На бічних - липи. Мелатен, згідно із задумом французьких властей, повинен був справляти враження просторого парку, щоб переконати жителів міста у його перевагах перед тісними парафіяльними кладовищами.

Тиша й спокій

Місто розросталося, воно вийшло за межі своєї середньовічної стіни, оточивши кладовище. Росли й дерева, ставали тінистими алеї. Поступово Мелатен перетворився на зелений оазис у міської метушні, а його тиша почала приваблювати птахів, білок, інших звірів. Кажуть, що бачили навіть лиса. Жителі сусідніх районів ходять сюди на прогулянки з дітьми. Щодня тут водять екскурсії.

Бушлат і каска


Один із солдатських пам'ятників на території кладовища. За двісті років його існування воєн було багато. Під час Другої світовий до бункера біля старої каплиці на території Мелатена потрапила авіаційна бомба - загинули всі, хто там перебували з нагоди… весілля. Більше ста чоловік. Їх вирішили не відкопувати. Бункер на цвинтарі став братською могилою.

Бомби для мерців

Мелатен сильно постраждав. Спеціально його не бомбили, але саме із західної сторони до міста заходили британські та американські літаки. Траплялося, що вони помилково починали скидати свій вантаж за кілька кілометрів до центру Кельна - на мерців... На могилах багатьох знаменитостей зараз стоять прості післявоєнні пам'ятники - замість зруйнованих.

Наслідки


У роки «третього рейху» з кладовища зникли більшість чавунних огорож і грат. Їх відправляли на переплавку: вермахту потрібна була зброя. Після війни центральне кладовище знаходилося в такому жалюгідному стані, що влада навіть всерйоз розглядала питання про його закриття та перенесення збережених історичних могил в інше місце.

Місце на кладовищі

Близько 2800 надгробків Мелатена мають особливу історико-художню значущість. Про деякі піклуються родичі або влада, якщо мова йде про почесних громадян Кельна. Остаточно осиротілі цінні пам'ятки можна взяти під опіку - оформити шефство. Воно дає право пізніше скористатися цим місцем задля власного поховання.

Мільйони

Нове місце на цьому кладовищі обійдеться у 1300 євро. Договори оренди ділянки укладаються на 25, 50 або 100 років. Звичайно, на так званій Мільйонній алеї (Millionenallee), як у місті прозвали головну монументальну частина кладовища, місця давно зайняті, хоча й тут іноді з'являються свіжі могили.

«Пізанська вежа»


На кладовищі багато красивих пам'яток, але є й просто дивовижні і веселі. На одній із скромних могилок встановлена чавунна пічка з питного закладу, біля якої любив грітися похований тут завсідник...

А на цій фотографії - пам'ятник прусському генерал-майору, котрий помер у 1832-му році. Посаджений поруч платан виріс, від чого похилився постамент.

Смійтеся на карнавалі!

Цим кладовищем можна водити окрему екскурсію, присвячену Рейнському карнавалу. Ось могила Ханса Хорста Енгельса - колишнього голови його оргкомітету та ініціатора створення музею «п'ятої пори року». До речі, тепер за головну ходу блазнів і ряджених у «біснуватий понеділок» у Кельні відповідає власник... похоронного бюро. Коло замкнулося.

То німцю смерть

На одній зі старих могил Мелатена встановлена фігура смерті з косою - знаменита й тисячі разів увічнена фотографами, проте від відвідувачів вона сховалася, точніше, не вона, а він. Смерть німецькою - чоловічого роду: Tod, Sensenmann...


На кладовищі, заснованому французами, смерть словянам знайшли непрсто. Напевно, тому що вони традиційно шукають жінку – «шерше ля фам»...


М. Нелюбін