У 60-х роках минулого століття піонерами у вивченні реінкарнації стали американські психологи Сорвард Деслефсен, Хелен Вомбах та професор психіатрії Ян Стівенсон, а їхні послідовники організували кафедри в Інституті парапсихології у Великобританії і Мюнхенському університеті.

А хто у 70-ті став першим досліджувати «ксеноглоссію», тобто здатність розмовляти на невідомих мовах?  Відомий англійський професор Дон Джонсон. Він же з двома гіпнотерапевтами створив у США Центр вічного повернення, де досліджувалися сімейні пари, котрі були чоловіком і дружиною в інших життях. У 1980-му році в США близько сотні психіатрів із різних країн заснували Асоціацію терапії та дослідження минулих життів.

Про три види пам'яті

Вчені виділяють три види пам'яті про минуле, пише «sunhome».

Дежа вю (фр. «вже бачене») - психічний феномен, з яким стикаються багато хто протягом життя. У якийсь момент вам здається, що ви вже перебували в даній ситуації або спостерігали той самий пейзаж... Однак не спокушайтеся: дежа вю - не більш ніж гра вашого уяви, а в деяких випадках, на жаль, хворої. На думку директора Центру психічного здоров'я РФ Олександра Тіганова, цей феномен відносять до парамнезій, тобто до спотворень пам'яті. І якщо вчасно не обстежити мозок, то цей ефект - якщо він часто повторюється! - може привести або до втрати пам'яті, або до галюцинацій.

Генетична пам'ять

Це більш глибокий вид спогадів, коли підсвідомість раптом видає інформацію про далеких прабатьків. Першим генетичну пам'ять розпочав вивчати відомий психолог Карл Юнг. Він вважав, що досвід окремої особистості не втрачається, а успадковується з покоління в покоління, зберігаючись у далеких закутках мозку. Наприклад, сам Юнг був переконаний, що жив у XVIII-му столітті, хоча рік його народження - 1875-й. Одного разу його вразила картина французького художника, що зображувала лікаря того часу. Його черевики він визнав своїми. «У мене виникло яскраве переконання в тому, - писав він,- що саме я колись носив їх. Я буквально відчуваю їх у себе на ногах. До речі, моя рука часто крім волі виводила цифру 1775 замість 1875, і при цьому я відчував незрозумілу ностальгію». Юнг навів довідки і з'ясував, що один із його предків на той час був лікарем у провінції.

До Речі, всесвітньовідомий актор Сильвестр Сталлоне вважає, що його далекий предок був вартовим якогось кочового племені. А Кіану Рівз впевнений, що його прапрапрадід був танцюристом при бангкокському храмі. Причому їхні розповіді підтвердилися під час контрольних сеансів гіпнозу, коли вони здійснили екскурсію в минуле пращурів.

Прояву генетичної пам'яті активно протидіє наша свідомість, оскільки «бачення» минулого можуть викликати роздвоєння особистості. Але ця пам'ять може проявитися під час сну, коли контроль свідомості послаблюється.

Реінкарнація

Ці випадки не мають нічого спільного з генетичною пам'яттю: людина згадує життя чужих людей, до тіл яких нібито вселялася його душа. Прихильники реінкарнації впевнені, що після смерті душа людини переходить у нове тіло. Згідно східних учень, кожен з нас може прожити від 5 до 50 перевтілень. Причому про минулі життя можна згадати лише в особливих випадках: після травм голови, піл час психічних розладів або в стані трансу. Учені, котрі переймаються цією проблемою, стверджують, що події минулих життів можуть впливати на здоров'я та поведінку особистості. Так, наприклад, людина може боятися вогню тому, що в одному з колишніх втілень загинула під час пожежі в Римі...

22 000 випадків

Найбільший авторитет в цій галузі - професор психіатрії Ян Стівенсон із США - розпочав вивчати досвід реінкарнації ще в 60-ті роки ХХ століття. Він описав понад 2000 унікальних випадків перевтілень, що сталися в різних кінцях земної кулі. Причому кожен випадок він вивчав сам, виїжджав на місце і проводив колосальну дослідницьку роботу, допомагаючи людям з'єднувати обривки спогадів. Збирав фотоматеріал, розпитував очевидців і навіть проводив розкопки, виступаючи в ролі історика, етнографа і часом детектива.

Доказом факту реінкарнації доктор Стівенсон вважає три явища: здатність говорити чужою мовою, наявність родимок, шрамів і подряпин у даної особи і його попередника в одних і тих же місцях і нехай скупі, але історичні свідоцтва.

Третина від числа його загальних спостережень - це люди, які мали вроджені дефекти. Наприклад, хлопчик із потужним шкірним рубцевим наростом на потилиці пригадав, що в минулому житті його зарубали ударом сокири по голові. Стівенсон знайшов сім'ю, де колись жив чоловік, убитий сокирою, і з'ясував характер рани, яка, як калька, лягла на шкірний дефект на голові хлопчика. Інша дитина, що народилася з ніби обрубаними пальцями на руці, згадує, що отримала травму на сільгоспроботах. І Стівенсон знайшов людей, які підтвердили, що справді жив такий чоловік, який помер від втрати крові, коли його пальці потрапили до молотарки. Третій випадок - дівчинка народилася з ногою без стопи. Ця дівчинка пам'ятала себе молодою жінкою, яка потрапила під потяг, їй зробили ампутацію правої стопи, але вона не вижила. І таких досконально перевірених, підтверджених протоколами судово-медичного розтину історій - сотні.

Класичними випадками реінкарнації, на думку Стівенсона, можна вважати розповіді дітей від 2 до 5 років про своє «минуле» життя. На подив дослідників, ці історії часто до деталей збігаються з тими, що насправді відбувалися, хоча дитина ніяк не могла знати обставин колишнього життя описуваної нею людини. Але вже до 8 років пам'ять про попередні життя зникає. Не дарма ж східні мудреці вчать, що минуле приховане від людей з милосердя до них: не всі здатні пережити тисячі смертей і прийняти неминучість нескінченно довгого шляху.

З книги Стівенсона…

Сині троянди міста мертвих

До однієї з мексиканських психлікарень надійшов пацієнт Хуан, котрий скаржився на те, що його «долають загадкові картинки». Хуан бачив себе жерцем величезного храму на якомусь великому острові. Кожен день він клав висушені мумії у великі глиняні глечики-саркофаги, які потім відносив до вівтарів в незліченних маленьких кімнатках храму. Причому Хуан описував те, що відбувається в найдрібніших деталях аж до блакитних суконь з вишитими на них синіми трояндами у жриць, котрі йому прислужували. На стінах тих кімнаток, куди поміщали глечики, за його словами, були намальовані птахи, риби й дельфіни синього кольору. Розібратися допоміг випадок. Стівенсон в одному з наукових журналів знайшов статтю про легендарний Лабіринт на острові Кріт, який виявився не палацом, як вважали протягом тривалого часу, а некрополем - велетенським містом мертвих. Обряд поховання повністю відповідав тому, що «бачив» мексиканець Хуан, який ніколи не чув про острів Кріт. І тим більше не знав, що блакитний і синій кольори у стародавніх греків були символами скорботи, а птахи, риби й дельфіни супроводжували душі померлих у підземний світ.

Дворічний п'яниця

Коли хлопчикові на ім’я Сьюджит із Шрі-Ланки виповнилося 2 роки, він повідомив матері, що його справжній будинок знаходиться в восьми милях на південь, що звуть його Семмі Фернандо, що він працював на залізниці, потім став алкоголіком і загинув, збитий вантажівкою. Розслідування, розпочате Стівенсоном, показало, що Семмі справді жив у тих краях і помер так, як описав Сьюджит. Загалом зібралося 59 відповідностей між розповіддю дитини і спогадами родичів робітника. Хлопчик дивував батьків все новими подробицями зі свого минулого життя алкоголіка майже до 6 років, коли всі спогади зникли геть самі по собі.

Згадати все

Багато хто з гіпнологів переконані, що краще за все досліджувати реінкарнацію з допомогою глибокого гіпнозу. Наприклад, вчені Мюнхенського університету опитали під гіпнозом кілька сотень людей про події, які запам'яталися їм у перші 3 роки життя, і дійшли дивовижного результату. Майже 35 відсотків опитаних змогли «згадати події, які, як було доведено, ніколи з ними не відбувалися. А піддані гіпнозу люди часто починали говорити на невідомих їм мовами. Наприклад, психолог Ян Кур'є у книзі «Ніхто не вмирає назавжди» описує, як лікар-американець з Філадельфії піддав гіпнозу свою дружину, повернувши її до минулого. І раптом жінка заговорила низьким чоловічим голосом зі скандинавським акцентом. Запрошені фахівці зробили висновок, що жінка, яка стала раптом «чоловіком», говорить застарілою шведською мовою.

Багато хто з людей пережили клінічну смерть. Вони розповідають про те, як залишали своє тіло і могли спостерігати за ним зі сторони. Звідси і виникло початкове завдання дослідників Каролінського інституту - відтворити подібний досвід за допомогою здорових волонтерів. Вчений сподівається, що подібні експерименти допоможуть вивчити взаємозв'язок між фізичною оболонкою і особистістю людини.

Колектив дослідників під керівництвом доктора Хенріка Ерссона проводить цілу серію тривалих експериментів під назвою OBE (Out-of-body experiences), що триває вже більше двох років. «Ідея подібних досліджень прийшла до мене давно», - розповідає Ерссон, - «Мені завжди було цікаво дізнатися, що станеться, якщо людина буде погляне на світ не зі свого тіла».

Для експериментів використовується досить просте обладнання - дві мінікамери і шолом віртуальної реальності. Камери закріплюються в обраній точці спостереження на відстані, відповідній дистанції між очима. На голову волонтера надівається шолом з двома екранами, що проецирують зображення із камер. Таким чином, піддослідному здається, що за ним спостерігають з іншої позиції. У ході експерименту камери закріплювалися на манекені так, щоб він бачив за допомогою камер його торс. Після цього до «живота» пластикової людини підносились різні предмети - скляна паличка, ніж, ложка. Реакція волонтера була вельми незначною. Однак варто було синхронно злегка доторкнутися до того місця на тілі волонтера, як останній починав сприймати тіло манекена за власне.

В ході іншого експеримента камера встановлювалася так, що піддослідний бачив себе зі спини. Доктор Ерссон, використовуючи різні гострі й тупі предмети, наносив удари туди, де знаходилося «ілюзорне тіло» волонтера - під і за камерою. У цьому разі всі учасники експерименту реагували так, ніби нападу піддалося їхнє справжнє тіло.

Завершальним на цій стадії досліджень був експеримент із рукостисканням. Експериментатор одягав камеру на голову і простягав випробуваному, котрий стоїть перед ним, свою руку. Якщо рухи обох були синхронними, то волонтер повністю асоціював себе з тілом експериментатора, захоплюючись можливості привітатися із самим собою.

Цей напрямок досліджень тільки зародився, і експерименти ще будуть тривати, але шведські вчені вже зробили попередні висновки про природу самовизначення людини. На їхню думку, сприйняття самого себе у світі вибудовується на обробці різноманітної інформації з кількох джерел - тактильні відчуття, вестибулярний апарат, зір від першої особи. Тільки при правильному поєднанні цих компонентів людина вважає себе «на своєму місці».

Крім того, експерименти OBE покликані допомогти у вивченні однієї з найважливіших реакцій людського організму - інстинкту самозбереження.