Ритуальна сфера країни погрузла в корупції

Мінрегіонбуд констатував, що дане в кінці минулого року доручення прем‘єр-міністра Миколи Азарова забезпечити приватним компаніям рівноправний доступ до ринку ритуальних послуг досі не виконано. У ряді міст країни місцева влада, як і раніше створює привілеї для обраних підприємців, використовуючи ресурси комунальних ритуальних служб, пише Депо.

А розробка загальнонаціональних нормативних актів у цій сфері гальмується з вини МОЗ і МВС: протягом півроку вони не змогли викорінити тіньові схеми на ринку за участю їх співробітників. Приватні підприємці стверджують, що їх недобросовісні конкуренти повсюдно скуповують у лікарів і міліціонерів, які фіксують смерть, конфіденційну інформацію про покійних.

Минулого тижня Криворізька міськрада передала функції міської ритуальної служби комунального підприємства «Ритуал сервіс плюс», відібравши їх у КП «Ритуал». В результаті приватним підприємцям, що надають в місті ритуальні послуги, доведеться переукладати чинні договори з іншою юридичною особою.

У Спілці підприємців Криворіжжя побоюються, що в цьому процесі чиновники створюватимуть бізнесу штучні бар’єри, адже керівник нової ритуальної служби Арсен Пошнакян раніше очолював місцеве КП «Ритуал», яке прославилося тим, що не допускало підприємців до надання деяких поховальних послуг, встановлювало необгрунтовано високі тарифи, через що стало фігурантом розслідування прокуратури та Антимонопольного комітету.

 «Арсен Пошнакян примудрився зробити КП Ритуал збитковим. Тепер воно перебуває на межі банкрутства, 100 з 120 його співробітників звільнені, а благоустроєм міських цвинтарів і перевезенням у морг тіл соціально незахищених громадян за бюджетні кошти займаються приватні компанії. При цьому на організованих владою тендерах перемогли фірми, створені незадовго до їх проведення», — розповів один з підприємців ритуальної сфери Кривого Рогу.

 За даними Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи, розквітлі на криворізьких цвинтарях корупційні схеми в останній час активно впроваджують та інші міста України. Приміром, в 2011 р. київська влада допустила приватників до надання низки послуг (перевезення тіла померлого в морг, бальзамування, обмивання і одягання), які надаються ще до видачі лікарського свідоцтва про смерть.

 Але міська ритуальна служба — Спецкомбінат ПКПО — уклала договори на їх надання лише з кількома обраними фірмами чи приватними підприємцями, близькими до столичних чиновників і депутатів. Аналогічна ситуація спостерігається і в Миколаєві, влада якого нещодавно зобов‘язала підприємців укладати договори з КП «Миколаївська ритуальна служба», яке також кілька років поспіль працює в збиток. Саме йому тепер належить вирішувати, кому забезпечити режим найбільшого сприяння, а які фірми видавити з цього бізнесу.

У пошуках можливостей поліпшити становище на ринку для підконтрольних компаній чиновники проявляють незвичайну винахідливість. На кладовищах Павлограда родичам покійних пропонують кращі місця, якщо вони замовлять ритуальні послуги та закуплять атрибутику у «правильної» фірми. В Одесі транспортом місцевого КП «СКПО» безкоштовно користуються обрані приватники, а в Києві та Харкові підприємці скаржаться, що їх час від часу просто не допускають на кладовища для установки пам’ятників.

«Стоїть на воротах охорона і вимагає десяток довідок, чіпляється до форми договору з клієнтом. Кажуть, що це розпорядження керівництва, — скаржиться один з харківських підприємців. — Поки фірма збере довідки, наприклад, про сплату всіх податків або про те, що вона взагалі має право займатися даним видом діяльності, клієнт звертається в іншу компанію, у якої таких проблем не виникає».

Уникнути подібних конфліктів вдається лише тим підприємцям, які знаходять спільну мову з центральними органами влади.

«Минулого року ми дійшли до Мінрегіону. Проблеми припинилися тільки після того, як до міста подзвонили з Кабміну і пообіцяли відібрати бюджетну субвенцію, якщо з нами не домовляться», — розповів директор дніпропетровської фірми«Скорбота»Станіслав Колесніков. Проте можливістю потрапити до вищих коридорів влади можуть похвалитися небагато підприємці.

У нелегальних схемах, що панують на ринку ритуальних послуг, задіяні і медпрацівники, що видають родичам покійних свідоцтва про смерть, а також співробітники міліції, які зобов'язані безкоштовно перевозити тіла в морги, але посилаються на брак спецтранспорту і відсутність фінансування. Лікарі швидкої допомоги та міліціонери за відкати охоче рекомендують громадянам потрібну фірму, яка може перевезти тіло, і навіть передають конфіденційну інформацію про померлих підприємцям, готовим платити за неї від 150 грн. до 2 тис. грн. в залежності від міста.

«Часом доходить до дикості, коли представники ритуальних служб пропонують свої послуги, а людина ще не померла», — обурюється приватний підприємець з Кривого Рогу Галина Древецька.

Зрештою, після численних скарг приватних ритуальних служб на свавілля чиновників у Кабміні вирішили централізовано розробити заходи, які забезпечать приватним компаніям рівноправний доступ до ринку. Однак доручення, яке Микола Азаров дав Мінрегіонбуду ще в грудні 2011 р., досі не виконано.

На нещодавній нараді у відомстві міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Олександр Аліпов заявив, що так і не отримав від представників МОЗ та МВС проектів відомчих актів, які чітко регламентували б дії їх співробітників при констатації смерті. Тим часом в лютому 2012 р. ним був встановлений на це місячний термін. Поспішати чиновники, схоже, не мають наміру: враховуючи, що на корупцію серед лікарів і міліціонерів поскаржилися 100% опитаних підприємців, нелегальні доходи від смерті в масштабах країни є просто надзвичайними. 

За матеріалами http://vkurse.ua