По закінченні трьох років після поховання кістки викопують і переміщають до сімейних усипальниць, вирішуючи таким чином проблему «перенаселення» кладовищ. На кладовища у цій країні завжди зустрічаємо багатьох людей. Там завжди присутній священик, готова у будь-яку хвилину відслужити поминальну панахиду. Через те, що Греки вірять у загробне життя, свято Великодня стає головною релігійною подією. Все розпочинається зі Страсного тижня, коли всі дотримуються посту і відвідують церкву. У Страсну п'ятницю прикрашають квітами Гроб Господній, а кульмінація - у Велику суботу з нічної службою під відкритим небом. У Великодню неділю обов'язково має бути засмаженим баран і прикрашені великодні яйця. Їх просто необхідно «розбити» з тими, хто присутній на святі. Обряд биття яєць відбувається так: один тримає яйце в кулаку, інший ударяє його своїм. Останній говорить: "Христос воскрес!", а перший відповідає: "Воістину воскрес!". Потім яйця повертають іншим боком, і процедура повторюється. На кінець свята кожна сім'я залишається з горою крутих яєць, які на наступний день ріжуться в салати.

Вочевидь традиція ця перейшла й до нас від греків Криму, Одещини, Херсонщини й Придністров’я. Передусім з Ольвії та Херсонесу.

Мусульмани вимагають

Мусульмани, котрі мешкають у Німеччині, вимагають від уряду переглянути закон про поховання. Вони виступають за внесення змін до нього  через неможливість законного поховання без трун. Нагадаємо, що в ісламській традиції -  ховати покійників без трун, чого мусульмани по всьому світу намагаються дотримуватися. Тепер вони хочуть «модернізувати» й німецьке законодавство у відповідності зі своїм світоглядом.

Мусульмани вважають, що можливість поховання за ісламськими ритуалами підвищить ідентифікацію мігрантів з Німеччиною, а мусульманська молодь країни вже давно не хоче, щоб у разі смерті їх перевозили до країну походження. Однак у Центральної ради мусульман не так багато шансів. Адже правлячі партії ХДС та СвДП прагнуть – і це вимога виборців -  залишити все як було. Оскільки закон і так, тобто без змін, дає змогу робити винятки для померлих прихильників ісламу.

Похорон контрабаса


З 13 по 14 лютого в Празі відбудеться Богемський карнавал (Bohemian Carnevale) - фестиваль талановитих та креативних людей, веселощів і яскравих народних маскарадів. Багату програму карнавалів доповнить гастрономічний фестиваль, під час якого гості зможуть скуштувати страви національної чеської кухні. У моравському містечку Страні традиційний карнавал відбудеться з 20 по 24 лютого. Під час свята звучатиме народна музика, пройдуть численні танцювальні вечірки, театральні вистави та кінопокази, пише «CzechTourism». А завершиться свято символічними похоронами контрабаса опівночі з 24 на 25 лютого. У церемонії візьмуть участь священик та інші служителі церковні, а також представники ритуальної сфери.

А уряд проти

Ми вже писали про метод поховання, винайденого шведкою і вченим-біологом Сюзанною Вій-Масак. Нагадаємо, тіло поміщують до капсули з кукурудзяним желатином і заморожують до температури -196 градусів за Цельсієм. Потім з да допомогою віброверстата перетворюють на екологічний пил. Тобто добриво для рослин. Але виявляється, що через кілька років після винаходу методу "экологічного похорону" у нього з'явилися й супротивники. У методі засумнівалися фахівці з числа вчених. Вони стверджують, що біолог не надала будь-яких доказів того, що технічно можливо за допомогою вібрації зруйнувати на пил тіло людини, що перебуває у стані глибокої заморозки. Експерти стверджують, що тіло людини при заморожуванні до -196 градусів стане занадто твердим. Більше того, телеканал Discovery спробував відтворити метод похорону, запропонований на увесь світ шведкою, але у телевізійників нічого не вийшло...

Саме через це державні органи і дали задній хід "екологічному похованню". Захисники біолога, які все ж мріють про таке незвичайне поховання, тут же заступилися за Вій-Масак. Вони вважають, що вона "знає прийоми, про які інші й не здогадуються". Деякі вважають, що новий метод потребує доопрацювання, а реформи у цій сфері на часі. Таким чином, сьогодні перед шведською владою постає дуже серйозне питання: як вирішити дану ситуацію з "екологічними похованням", про яке так мріє більшість шведів, котрі звикли шанобливо ставитися до навколишнього середовища.

Тим часом у Швеції від дня смерті до відспівування проходить близько двадцяти трьох днів. Ніде у світі не потрібно чекати так довго похорону померлої людини. До того ж згідно законодавства цієї скандинавської країни, процес очікування може тримати до двох місяців. Час від часу «засідають» різного рівня комісії зі скорочення цього терміну як мінімум удвічі.

Добровільна  смерть


Парламент Люксембургу таки ухвалив  закон, що дає дозвіл добровільний відхід з життя - евтаназію. «За» проголосували 36 депутатів, «проти» - 20. Евтаназія у Люксембурзі можлива для осіб, котрі страждають тривалими або смертельними хворобами, тільки за умови їхніх особистих неодноразових вимог. Вимога оформлюється як свідчення волі пацієнта, що за прикладом Бельгії отримав назву "заповіту життя". Також додається згода-консиліум двох лікарів і експертів. У Люксембурзі, де громадяни є переконаними католиками, пропозиція про легалізацію евтаназії викликала нечувану досі дискусію. Представники медицини в більшості були її противниками. У більшості європейських країн допомогу в бажанні померти невиліковно хворим кваліфікується як убивство, хоча закон у таких випадках певним чином все ж врегульовує міру покарання. Закон, ухвалений в Люксембурзі, передбачає також створення спеціальної комісії, що складається з лікарів і представників громадськості. Ця комісія повинна підтверджувати, що всі дії із виконання вимог хворого виконані у чіткій відповідності з законом та процедурами. Термін «евтаназія» (від грецьких слів «добре» і «смерть») вперше вжив Ф. Бекон у XVII столітті для визначення «легкої смерті». Розрізняють пасивну евтаназію (лікар припиняє підтримуючу терапію) і активну (лікар вводить препарати, від яких хворий швидко і безболісно вмирає). Першою країною, що в квітні 2001 року легалізувала евтаназію, була Голландія. Противники евтаназії тоді проводили порівняння з діями нацистів, які знищували неповноцінних дітей і психічно хворих. Невдовзі приклад наслідувала сусідня Бельгія. Аж ось настала черга й Люксембургу.

Як один Марін та себе ховав


73-річний мешканець Румунії за життя організував власний похорон, повідомляє "Ananova". До такого вчинку його підштовхнуло бажання самому переконатися у тому, що все відбудеться як слід. Марін Войніцу запросив на похорон не лише односельців, друзів і родичів, але й священика, котрий погодився заздалегідь відслужити з нього панахиду. "Я все зробив за правилами. Я навіть викопав на кладовищі могилу і полежав у нійабиідчути, як це", - розповів Марін. Крім того, він запросив своїх родичів потренувати плач біля похоронної плити. За власним визнанням, чоловік залишився повністю задоволений своїми похоронами. Родичам Войніцу його ідея також сподобалася. За словами його невістки, "це було більше схоже на весілля, аніж на похорони", і на них "зовсім ніхто не плакав". Наостанок про таке: дідусь примудрився ще й запросити священика. Але тут уже питання радше не до нього…

Кожному й справді своє


Похорон у Іспанії суттєво відрізняється від скорботних традицій у інших європейський країнах, і відбувається надто швидко. Тіла померлих тут не ховають, а ніби засовують до орендованих «ніш». Це означає, що труну з останками кладуть туди не назавжди, а лише на той час, допоки за зберігання (тобто оренду) сплачують рідні і близькі. Якщо плату не внесено завчасно, труна «переїздить» і знаходить своє місце на загальному кладовищі. Його місцем тим часом заволодіє новий покійник, чиї родичі зможуть вчасно платити за «проживання».

 І сміх і гріх…


Як то кажуть, із пісні слів не викинеш. Підприємливі люди зі сфери ритуальних послуг Польщі випустили… еротичний?! календар на 2013 рік з рекламою похоронних послуг. За їхніми словами, оголені моделі допоможуть якнайкраще привабити увагу до ритуальної продукції та підвищити на неї попит. Цікаво, що самі поляки називають таке рішення креативним і нічого дивного у тому не вбачають...