У чагарниках, серед красивих старих дерев, майже в самому центрі Будапешта розмістилося кладовище Керепеші. Чимось схоже це місце на словацький єврейський цвинтар, але в Будапешті абсолютно інші масштаби, - і це справжнісінька правда. Цвинтар Керепеші - найбільший парк меморіальних скульптур у Європі, що обіймає територію площею майже 60 гектарів. Парк – це умовна назва. Дуже гарне і спокійне місце. Хтось приходить сюди почитати книгу, а хтось і погуляти.


Незважаючи на свою потужну архітектурну цінність і енергетику місця, туристів тут немає взагалі. Керепеші було відкрите в 1849 році і з тих пір тут були поховані численні представники угорської еліти. Під елітою розуміються політики, поети, письменники, скульптори, науковці, актори, композитори. Для поховань Керепеші закрили ще в 1952 році, і з тих пір кладовище не росте, хіба що додаються нові меморіальні скульптури для вже існуючих поховань. Серед усіх виділяються своєю красою і розкішшю три мавзолеї для найбільш відомих угорських діячів - Лайоша Кошута, Ференца Деака та Баттьяні Лайоша. Їх імена постійно лунають у громадському транспорті, ними називають площі, вулиці й парки.


Тут справді є де перейнятися емоційністю виконаних скульптур. Їх емоції передаються дуже натурально, а в деяких місцях і зовсім стає моторошно. Мимоволі розумієш цінність життєвого внеску похованого. Всюди смуток, горе, сльози, маленькі діти, напевно, онуки. Треба зауважити, що в 1874 році в Керепеші відкрили спеціальний ділянку для тих, хто покінчив життя самогубством, або був страчений.

Дивно, як багато міфічних істот знайшли свої місця на надгробках. Більшість статуй являють собою справжні шедеври - витвори мистецтва.


Особливе враження справляє некрополь, уздовж стін якого по обидві сторони піднімається безліч скульптур, які відтворюють культурні стилі різних епох. Це сімейні могили: тут спочивають цілі роди. Щее кілька років тому ці стіни були напівпорожніми, і скульптури в такому вигляді були встановлені зовсім нещодавно.

Могила Ференца Деака виконана у вигляді склепу. На всі боки ніби «вириваються» різні істоти.


Найвеличніша усипальниця Керепеші - могила Лайоша Кошута, революціонера, юриста, прем'єр-міністра і президента Угорщини. Він боровся за свободу слова і совісті, за суд присяжних. Головна заслуга Кошута - скасування кріпосного права.


Судячи з фотографій 2009-го року, які можна знайти в Інтернеті, скульптури на місці поховання з'явилися нещодавно. Хто сидить на троні  - зрозуміти складно, але чоловік більше схожий на австро-угорського імператора, все ж орли під руками, леви на ланцюгах та інші ознаки намагаються говорити самі за себе. А можливо, це й не так.

Найгірше, що й тут вирують вандали. Око раз по раз наражається на кілька статуй з відламаними головами...