У Європі першість віддали цвинтарям Нормандії, Дубліна і Кембріджа: саме їх Європейські туристи вважають найбільш цікавими для відвідування, пише «Холідей М». Оази тиші й спокою завжди привертали увагу туристів, які приїхали екскурсійними турами до тієї чи іншої країни. Це повноцінні музеї під відкритим небом, унікальні місця, де переплелися минуле й сьогодення.

 
Тож пройдемося найдавнішими цвинтарями Європи. Це прекрасна можливість бодай на мить зупинити шалений плин життя, озирнутися навколо і замислитися над Вічним…


Римські катакомби


Вони почали будуватися ще у першому столітті нашої ери з дотриманням похоронних традицій етрусків. Це давні племена, що населяли в I-ому тисячоріччі до н. е. північний захід Апеннінського півострова — область, що називалася Етрурія (сучасна Тоскана). Вони створили розвинену цивілізацію, що передувала римській. Розмовляли етруською мовою. Основне джерело відомостей про етрусків — повідомлення грецьких і римських авторів (Геродот, Діодор Сицилійський, Страбон, Тіт Лівій, Пліній Старший), а також археологічні матеріали з етруських гробниць і поселень. Збереглося близько 10 тис. етруських написів (переважно дуже коротких), з яких надійно інтерпретовані лише деякі.

Протягом століть римські катакомби затоплювало, їх розкрадали й майже повністю знищили. Туристи, які відвідують катакомби в Римі, пишуть захоплені відгуки про екскурсії, проведені гідом, який працює тут уже понад двадцять вісім років.


Паризьке кладовище Montparnasse


Цвинтар Монпарнас було зведено на місці декількох ферм у 1824 році як відповідь на заборону розміщення кладовищ у центрі Парижа, який побачив світ на початку XIX століття. Тут поховані паризькі інтелектуали і представники богеми - наприклад, Шарль Бодлер, Жан-поль Сартр та Симона де Бовуар.


Античне кладовище Il Cimitero delle Fontanelle, Неаполь

 

Колись це був язичницький некрополь, потім християнське кладовища, а протягом останніх чотирьох століть тут ховали останки тих, кому не вистачало грошей на дорогі пам'ятники, а також жертв епідемій.

Цвинтар Фонтанелле розташовано в печері району Матердеї (близько кілометра на південний захід від музею Каподімонте і 700 метрів на північний захід від Національного Археологічного Музею). Воно є джерелом багатьох фольклорних легенд, які народилися і поширилися в Неаполі.

Цвинтар Staglieno, Генуя


Одне з найбільших і найкрасивіших в Європі - генуезьке Монументальне кладовище ді Стальєно (Cimitero Monumentale di Staglieno), що розкинулося на зеленому схилі гори на площі більше одного квадратного кілометра. Це справжній музей під відкритим небом, оскільки його могили прикрашають видатні скульптури.

Серед похованих тут - політик Джузеппе Мадзіні, поп-співак Фабріціо де Андре. Для меломанів: цей цвинтар прикрашає обкладинку альбому Love Will Tear Us Apart рок-групи Joy Division.


Старе єврейське кладовище Праги


 Це чи не найстаріше єврейське кладовище у Європі було започатковане в районі Йозефів у XV столітті. Оскільки воно не могло вийти за межі гетто, тут налічується 12 рівнів поховання! - одна могила над іншою. На цьому цвинтарі похований ребе Лев, який, за переказами, створив Голема.


Cimitero Monumentale


Ця пам’ятка Мілана цікава своїми скульптурами і склепами, що перетворили кладовище на справжній музей. Воно швидше схоже на парк химерних скульптур, аніж не на місто покійників: кожна гробниця прикрашена фігурами.

Особливу увагу відвідувачів привертає фамільний склеп сім'ї Кампарі, вхід до якого прикрашає виконана в камені копія "Таємної Вечері".

Ще один вельми цікавий склеп сім'ї промисловця Мотта, який прославився виробництвом міланських пасок панеттоне (panettone) - надгробок склепу, природно, виконано у формі паски.