Вперше у світі евтаназія була застосована 1 квітня 2002 року в Нідерландах.

Представники найбільших релігійних організацій засуджують легалізовану 10 років тому в Нідерландах практику евтаназії і заявляють про виключне право Бога визначати момент смерті людини. Вони також нагадують про чудесні зцілення і попереджають про небезпечну спокусу позбутися шляхом евтаназії від "непродуктивних" співгромадян.

Евтаназія - припинення життя людини, яка страждає невиліковним захворюванням і відчуває нестерпні страждання, вперше у світі була застосована 1 квітня 2002 року в Нідерландах. Сьогодні щорічне число «заявок на смерть» у Голландії обчислюється тисячами, евтаназія дозволена в країнах Бенілюксу, Швейцарії, трьох штатах США (Орегон, Вашингтон і Монтана), законопроект про її легалізацію розглядається парламентом Шотландії.

Православні

«По своїй волі люди не повинні розпоряджатися життям людини, навіть у тому разі, якщо хворий сильно страждає. По-перше, історія медицини знає випадки непояснених, а в релігійному розумінні - чудесних зцілень безнадійних хворих. А по-друге, будь-яке навмисне насильницьке припинення життя Церква вважає убивством або ж самогубством», - заявив голова Синодального відділу із церковної благодійності та соціального служіння РПЦ єпископ Смоленський і Вяземський Пантелеймон, котрий очолює Спілку православних лікарів.

Він визнав, що буває, коли хворий сам просить його умертвити. «Але це може відбуватися у стані відчаю або депресії. Виконувати такі прохання неприпустимо», - вважає єпископ.

Час перед смертю, за його словами, - «це можливість і лікарям, і священикам, і родичам хворого виявити особливу любов і турботу стражденній людині, допомогти їй гідно перейти у вічність - у цьому й буде проявлятися наше справжнє милосердя по відношенню до вмираючого».

Представник церкви зазначив, що сучасна реаніматологія «ставить складне запитання правильної констатації смерті людини». У медицині цей момент визначається такими критеріями, як зупинка кровообігу, дихання і смерть мозку, а в християнстві смерть - це «відлучення душі від тіла». Тому, з точки зору Церкви, штучне підтримання життя допустиме до тих пір, поки здійснюється діяльність організму як цілого.

«Штучне підтримання функціонування організму, коли діють лише окремі органи, не може розглядатися як обов'язкове і бажане завдання медицини», - сказав священник.

Він підкреслив, що «смерть людини в розумінні Церкви є духовною вершиною його життя, народженням у вічність», і вона закликає християнина «смиренно прийняти випробування смертю».

Голова Синодального відділу Московського патріархату із взаємин Церкви і суспільства протоієрей Всеволод Чаплін заявив, що «пропаганда евтаназії і супутній їй ідей поступово ведуть до розлюднення суспільства», а "ті, хто стали на цей шлях, зможуть через десять років прийти до того, що людина нездатна свідомо купувати продукти споживання, буде викреслено з життя».

За спостереженнями священнослужителя, впродовж 10-ти років, що минули від дня прийняття закону про евтаназію в Нідерландах, «сталося дуже симптоматичне зміщення акцентів у дискусії навколо евтаназії».

«Спочатку мова йшла про полегшення страждань невиліковно хворих - зараз говорять про допомогу людям, втомленим від життя, а також про умертвіння немовлят, які народилися з серйозними хворобами. Боюся, що ще через десять років буде пропагуватися напівдобровільний відхід з життя людей, невигідних з економічної точки зору, літніх, хворих, слабких», - застеріг Чаплін.

Разом з тим він із задоволенням відзначив, що більшість країн сьогодні «не сприймають ідеї пропаганди евтаназії».

«Людина з незамутненим розумом і з чистим серцем розуміє, що його близький цінний не тому, що він здоровий і володіє так званою «якістю життя», а тому, що прекрасний, як досконале Боже творіння, навіть якщо він старий або народився з обмеженнями здоров'я», - упевнений представник Московського патріархату.

На його думку, навіть серед тяжкохворих дуже мало людей, які б по-справжньому хотіли б припинити свої страждання шляхом евтаназії.

Голова Місіонерської комісії при Єпархіальній раді РПЦ ієромонах Димитрій (Першин) нагадав, що в античні часи під евтаназією розуміли або безболісну смерть, або смерть благородну, а іноді й мученицьку, але в усіх випадках вона «не мала нічого спільного з суїцидом, і тим більше з ідеєю використовувати лікарів задля прискорення смерті пацієнта».

Про евтаназію як «блаженну смерть» говорили й перші християнські мислителі. Ієромонах Димитрій (Першин) пояснив, що досі таке розуміння блаженної смерті як дару зберігається у православному богослужінні - в проханні про «безболісну, непостидну й мирну кончину і добру відповідь на Страшному суді Христовому".

Існує також і особливий чин молитви «про розлучення душі від тіла» в тому разі, коли людина довго страждає від нестерпної хвороби» і «гіркої немочі». «Священик просить Бога полегшити страждання вмираючого, пробачити йому гріхи, дарувати душі мир, відокремити її від тіла і упокоїти в небесних оселях до загального воскресіння. Але така евтаназія - справа Бога і ми можемо лише просити Його про це», - підкреслив священнослужитель.

Мусульмани

Тема евтаназії актуальна і для мусульман. За словами заступника голови Духовного управління мусульман європейської частини РФ, радника голови Ради муфтіїв Фаріда Асадулліна, ця тема обговорюється на багатьох ісламських порталах.

«Переважна більшість мусульманських діячів до евтаназії ставляться негативно. В мусульманських країнах це однозначно не дозволено і є тим, що не схвалюється", - сказав Асадуллін.

Він пояснює цю позицію одним «основним принципом»: «Всевишній дає людині життя - і тільки Він має право відібрати його у нього». Таким чином, актом самогубства (з допомогою лікарів або без) людина виводить себе з ісламської традиції.

В той же час Асадуллін зазначив, підкресливши, що це його особиста думка, що бувають і такі важкі випадки, які дозволяють говорити про евтаназію при відповідному рішенні хворого та його близьких. «В крайньому разі, якщо мова йде про екстраординарні ситуації, коли є думка і людини, що потрапила у важку життєву ситуацію внаслідок хвороби, і його найближчих родичів, - в цьому разі ігнорувати це рішення мені представляється навряд чи правильним», - сказав він.

Перший заступник голови Центрального духовного управління мусульман РФ муфтій Альбір Карганов закликав «робити все, щоб зберегти життя і дітей, і старих, і хворих». Він вважає евтаназію «не смиренням перед Богом». «Що нам дано в житті Богом - ми повинні винести», - переконаний Карганов.

Представник Координаційного центру мусульман Північного Кавказу муфтій Шафіг Пшихачев також висловився проти евтаназії.

«Моя думка - частково і думку релігійних лідерів Кавказу. Людині дано прожити стільки, скільки визначає Всевишній, - і людина має це життя проживати. Наш Пророк сказав, що людина не переносить будь-які потреби і випробування, окрім як ті, через які Всевишній або знімає з нього певні гріхи, або піднімає його ступінь... Тому, звісно, переривати життя, якщо навіть це добровільно, в ісламі не вітається. Людина повинна дожити…", - підсумував Пшихачев.

Іудеї

Послідовники іудаїзму категорично проти евтаназії, заявив глава департаменту громадських зв'язків Федерації єврейських громад РФ Борух Горін. «Єврейський погляд на це питання виходить з того, що людське тіло людині не належить. Воно належить Всевишньому і дано людині в тимчасове користування. Кожен наш подих покликаний прославляти Всевишнього, і від цієї місії не можна ухилитися. Покладаючись на Бога, вірячи в Нього, людина повинна прожити своє життя до кінця, даного йому Всевишнім», - сказав Горін.

Він зазначив, що в зводі законів «Шульхан Арух» є припис дуже дбайливо поводитися з тим, хто знаходиться при смерті, в стані агонії: «не Можна ні перевертати його, ні переносити в інше приміщення, оскільки ці дії можуть наблизити момент його смерті». «Активні дії, здатні наблизити його кончину, по відношенню до такого хворого неприпустимі: є абсолютна заборона Тори «не убий», - підкреслив Горін.

Однак, якщо переривати життя абсолютно неприпустимо, то «інша справа - продовжувати життя в тому випадку, якщо воно приносить нестерпні страждання, людина приречена і сама просить не продовжувати їй життя».

«Є випадки, коли іудаїзм дозволяє її не продовжувати, тобто не робити спеціальних процедур, які могли б це зробити. Але таке рішення має бути результатом дуже ретельної оцінки стану хворого лікуючим лікарем і компетентним рабином», - пояснив представник єврейської громади.

Буддисти

Буддисти також негативно ставляться до будь-якого навмисного переривання життя.

«Будь-яка життя дорогоцінне, цим все сказано. Це одне з найголовніших моральних і духовних начал", - заявив постійний представник в РФ Буддійської традиційної сангхи Санжей-лама.

За його словами, буддисти вірять у причинно-наслідковий зв'язок всього сущого і, якщо людина тяжко хвора, тому є вагомі причини.

«Відсутність духовної рівноваги веде до відсутності тілесного здоров'я», - додав лама.

Католики

«Що стосується законодавчих аспектів евтаназії, то в РФ, як відомо, це питання не постає, слава Богу. А в країнах, де це питання включається до порядку денного парламентів, помісні Католицькі церкви докладають всі можливі зусилля задля того, щоб не допустити легалізації евтаназії», - сказав представник Апостольської нунціатури Ватикану в РФ священик Ігор Чабанов.

На його думку, «не дивно, що питання евтаназії виникло в житті сучасних суспільств саме в той період, який відрізняється зростанням безсердечності, кількості абортів і розлучень, порушення природних, традиційних соціальних зв'язків».

«У світських дискусіях питання про евтаназію досить лицемірно підноситься як питання турботи про людей, які страждають перед смертю. Насправді евтаназія - це прояв безсердечності близьких тих людей, які перебувають у важкому стані. Введення цього питання у правове поле надає можливість родичам та соціальним службам знехтувати своїм обов'язком по відношенню до вмираючої людини. Замість виконання обов'язку турботи про близького щодо його природної смерті, по суті, пропонується вбивство», - вважає католицький священик.

Протестанти

Ставлення до евтаназії найбільшої протестантської (п'ятидесятницької) організації - Російського об'єднаного союзу християн віри євангельської (РОСХВЄ) - чітко прописане в «Соціальної позиції протестантських церков РФ».

«Ми вважаємо, що людське життя є священним даром Господа, і тільки Він один має право розпоряджатися ним. Таким чином, евтаназія є формою вбивства або самогубства, то є тяжким гріхом перед Богом», - заявив перший заступник начальницького єпископа РОСХВЄ єпископ Костянтин Бендас.

Разом з тим продовження життя окремих органів тіла при настанні клінічної смерті, на думку російських протестантів, «далеко не завжди виправдане» і «не є неодмінним обов'язком медичної спільноти».

Як і представник РПЦ, Бендас звернув особливу увагу на небезпеку легалізації евтаназії через можливості її корисливої мотивації. За його словами, «замість того, щоб ставитися з повагою до людського життя, прихильники евтаназії часто ставлять наголос на соціальній перевазі від елімінації «непродуктивних» співгромадян, у тому числі на уникненні «непотрібних медичних витрат».

«Будучи впевненими в тому, що надприродне зцілення можливе в будь-який час, ми вважаємо, що за невиліковно хворих необхідно молитися, а також робити все, що в наших силах, щоб полегшити їхні фізичні страждання», - підсумував протестантський єпископ.

За матеріалами РІА «Новости»