Саксофоніст Сергій Лєтов, брат рок-зірки Єгора Лєтова, зіграв у стилі авангардного джазу в пам'ять про тих музикантів, які пішли від нас, на території Новосибірського крематорію. Близько ста людей прийшли послухати музиканта на тлі копій трун Висоцького, Папи Римського, інших визначних особистостей. А фахівці крематорію, в свою чергу, розповіли, як змінюється ставлення до похорону, та еволюціонують традиції в епоху Інтернету.

Отже, джаз в Музеї Смерті

Нагадаємо, концерт, присвячений померлим друзям-музикантам, відбувся 14 лютого на території Новосибірського крематорію в день поминання покійних. Сергій Лєтов зіграв композицію «Молитва про брата» на вірші давньогрецького поета. Інші мелодії були присвячені незаслужено забутим музикантам. «Моя програма буде присвячена померлим друзям-музикантам, з якими я часто співпрацював, або ж не встиг виступити - Сергію Курьохіну, Івану Соколовському,  Сергію Кузьминському…».

«Музиканти належать до «групи ризику» - вони часто йдуть у небуття молодими, нереалізованими, але музика допомагає їм подолати протиріччя між життям і смертю, і я намагатимусь оживити їх акустично» - розповідає Сергій Лєтов. Авангардний джаз звучав у такому приміщенні,  що могло б шокувати непідготовленого глядача - на тлі копій трун відомих осіб.

На думку джазмена зі світовим ім'ям, у місті є особливий музичний дух, пише Микита Манько з «Новосибірських новин».

«Новосибірська «новоджазова» школа вельми цікава, тут проходили знамениті джазові симпозіуми. На самому початку 70-х в Новосибірську я познайомився з Володимиром Ісаєвим та Володимиром Високіним, тут був музичний проект «Homo Libera», його очолювали Юкеїчев і Толкачов. Серед нового покоління я б назвав Романа Столяра, це мій великий друг. У Новосибірську чудове міське середовище, справжні музиканти, прекрасні люди», - зізнався музикант.

Джазові імпровізації Сергія Лєтова, як і підпільні концерти його брата, приваблюють людей елітарністю і сміливістю. «Я гадаю, що масова культура і пісні Єгора Лєтова - це взаємовиключні явища», - зазначив концертний директор саксофоніста Роман Шахов.

«Люди замовляють он-лайн трансляцію похорону»

Подібний концерт в Музеї Смерті проводиться вперше. Його організатори стверджують, що подібна акція допомагає знайомити молодь з культурою пам'яті за померлими. «Коли нам надійшла пропозиція від музиканта, ми були навіть трохи збентежені. Тема, звичайно, делікатна, але в день концерту церемоній прощання ми не проводимо.

Зазвичай впродовж Батьківських субот люди приходять і доглядають за урнами в комірках колумбарію, але все-таки це літні люди», - поділився директор  «Некрополя» Борис Якушин. Він зазначив, що найбільше людей приходять все ж на основну Батьківську суботу - перед Великоднем.

Молодь все рідше відвідує похорони, не приїжджає до колумбарію крематорію, щоб відвідати померлих рідних і близьких. У молодих інший ритм життя, їм хочеться багато встигнути, їх життя проходить в Інтернет просторі, а тому й важко викроїти час задля відвідин крематорію.

«Все рідше люди згадують про день поминання померлих родичів. Немає сумнівів, що через 10-15 років суспільство забуватиме частину, здавалося б сьогодні, непорушних традицій. Природно очікувати, що на їхнє місце прийдуть нові форми пам'яті. Вважаю, головним чином пов'язані з Інтернетом. Вже сьогодні люди замовляють он-лайн трансляцію похорону, все частіше висловлюють співчуття електронною поштою», - зазначив Сергій Якушин.

Але основні похоронні традиції залишаються для мешканців Новосибірська незмінними. «Є суперечлива статистика - близько 20 відсотків новосибірців віруючі, але відспівують небіжчиків лише 35 відсотків померлих від загального числа померлих. Відспівування покійного - багатовікова практика народу. У силу історичної пам'яті і через відсутність достовірного знання про посмертне життя душі, обряд відспівування нерідко замовляють, у тому числі, й невіруючі люди», - підкреслив Сергій Якушин.

Фото Поліни Некрасоваої