Дорослий як зразок поведінки і помічник

Дитина важко переживає горе, що сталося в родині. Якщо ви теж любили людину, яка померла, перед вами постає важке, але необхідне завдання допомогти вилікувати себе і дитину. Протягом наступних місяців вам доведеться бути зразком поведінки, і помічником для дитини в скорботі. Одна з перших можливостей для вас і для дитини висловити горе - це похорони.

Похорони: для дорослих і дітей

Більшість ритуалів у суспільстві зосереджено на дітях. Яким би було святкування Дня народження або Різдва без дітей? На жаль, похоронний ритуал, мета якого полягає в тому, щоб допомогти людям у скорботі розпочати зцілення, не призначений для дітей. Дуже часто дітей не беруть з собою на похорон, тому що дорослі хочуть захистити їх від сумних переживань. Похорони – надто важкий захід, вважають дорослі, а тому потрібно захистити чи навіть вберегти дітей від цього болю. Так, похорони можуть бути дуже болючими, але діти, так як і дорослі, мають право взяти участь у них. Похорони, як не дивно це звучить, корисні для людей будь-якого віку, тому що вони допомагають їм усвідомити, що хтось помер, дають підтримку і допомогу у початку їхньої жалоби, дають можливість віддати останню шану, згадати про покійного та його життя, відкривають можливості для пошуку сенсу в контексті релігійних або філософських цінностей кожної людини.

Дорослі відповіді на дитячі запитання

Якщо діти не брали участі в похоронах раніше, то вони й не знають, чого чекати від цього заходу. Ви можете допомогти їм, пояснивши, що відбудеться до, під час та після церемонії. Нехай дитячі питання і природна цікавість задають тон бесіди про цю непросту церемонію. Давайте стільки докладних пояснень, скільки хоче почути дитина. Ви можете розповісти їй, як буде виглядати кімната, хто прийде і який час люди будуть в ній перебувати. Якщо це можливо, відвідайте з дитиною приміщення для громадянської панахиди. Це дасть йому більше свободи реагувати і відкрито говорити про почуття й думки. Якщо труну з тілом померлої людини буде виставлено в ході офіційного прощання або на похороні, скажіть про це дитині заздалегідь.

Розкажіть про те, як буде виглядати тіло і труна. Якщо тіло піддадуть кремації, поясніть, що означає кремація і що станеться з прахом. Переконайтеся в тому, що дитина розуміє, що людина померла, і що померлий не відчуває болю або взагалі чогось під час кремації. Також попередьте дитину, що вона стане свідком вираження різних почуттів людьми, присутніми на похоронах. Вона може побачити сльози, байдужих до всього або навіть сміх. Якщо дорослі здатні відкрито висловлювати свої почуття, навіть плач, діти відчуватимуть більше свободи для вираження почуття втрати на своєму власному рівні.

Відповідь на дитяче  «Чому?»

Допоможемо дітям зрозуміти, чому ми влаштовуємо похорони. Дітям потрібно знати, що похорони є сумним моментом, тому що хтось помер, моментом для того, щоб віддати шану тому, хто помер, моментом для комфорту та підтримки один одного і моментом для затвердження того, що життя триває. Похорони - це можливість попрощатися з людиною, яка пішла з життя.

Прощання допомагає всім усвідомити, що людина, яку ми любили, пішла з життя і ніколи не повернеться. Якщо тіло планується відкрито виставити для прощання, скажіть дитині, що можливість побачити тіло допоможе попрощатися, і що дитина зможе в останній раз доторкнутися до людини, яку вона любила. Знайдіть відповідний момент для того, щоб пояснити дитині, яке духовне значення похорони мають для вас і вашої родини. Це може виявитися важким завданням, оскільки навіть дорослим буває важко висловити свою думку про життя і смерті. Одна порада: дітям важко розуміти абстрактні поняття, тому краще користуватися конкретними термінами під час розмови про релігійні ідеї.


Не вагаючись знайдіть місце дитині в ритуалі

 Коли це доречно, ви можете запропонувати дітям не тільки відвідати похорон, але й взяти участь у них. Переживаючи втрату, діти почувають себе «значущими», маючи можливість поділитися улюбленим спогадом або навіть прочитати на честь покійного вірша на похоронах. Сором'язливі діти можуть взяти участь в ритуалі, поставивши свічку або поклавши щось особливе (фотографію, наприклад) до труни. І більшість дітей відчувають себе більш залученими до події під час похорону, коли їм пропонують допомогти спланувати похоронну процесію.

Підбадьорюйте, але не примушуйте! дітей брати участь у похороні

Дітям слід рекомендувати відвідати і взяти участь у похороні, але ніколи не слід примушувати їх до цього. Коли діти відчувають любов і участь з боку близьких, більшість із них виявляють бажання взяти участь у похоронах. Запропонуйте дітям вибір: «Ти можеш прийти на офіційне прощання з покійним сьогодні з ким завгодно, або, якщо хочеш, сходимо тільки ми з тобою, і ти зможеш попрощатися».

Зрозумійте і прийміть дитячий спосіб переживання

Не беріться тлумачити дітям, що вони повинні відчувати або наскільки довго вони повинні відчувати якісь почуття - особливо під час похорону. Пам'ятайте, що діти часто потребують усвідомленні горя поступово, і що зовнішні прояви скорботи можуть так же легко зникати, як і з'являтися. Не є незвичайним, наприклад, якщо діти затівають скандал зі своїми братами під час офіційного прощання з покійним або грають у відеоігри відразу після похорону. Замість того щоб гримати на них, вам слід поважати потребу дитини бути дитиною і протягом цього неймовірно важкого періоду часу також! Якщо поведінка дитини дратує інших людей, поясніть, що є допустимі й неприпустимі способи поведінки на похоронах і що ви очікуєте, коли ж і дитина буде поважати почуття інших у жалобі - у тому числі ваші.

Будьте весь час поруч

Перебування з дитиною - до, під час та після похоронів - найважливіше, що ви можете зробити для неї. Коли ми в жалобі, то потребуємо підтримки інших людей. Дітям, які переживають горе, особливо важливо знати, що вони не одні. Ваша присутність і комфорт допомагають дітям у важкий час. Те, що ви скажете, може бути не настільки важливим, наскільки важливий дотик, і дружнє поплескування по плечі. Уважно спостерігайте за поведінкою дітей. Будьте терплячими, і будьте постійно поруч! Вчіться у ваших дітей в міру того, як вони беруть уроки з того, чим є для них похорон.

Мова похорону

Пам'ятайте, що в бесіді з дітьми про смерть ви повинні говорити простою, зрозумілою мовою. Ось кілька рекомендацій, як пояснювати похоронні терміни:

Прах те, що залишається від тіла після кремації. Схоже на попіл від багаття.

Поховання - переміщення тіла (що знаходиться в труні) в землю.

Труна - спеціальний ящик (можливо, домівка) для поховання мертвого тіла.

Цвинтар - місце, де поховано багато мертвих людей.

Кремація - переміщення тіла до вогню, допоки воно не перетвориться на попіл.

Мертвий означає той, хто перестає працювати. Воно не бачить, не чує, не їсть і не дихає.

Похорони - момент, коли друзі і родина збираються разом, щоб попрощатися і згадати того, хто помер.

Похоронний дім (а не морг!) - місце, де зберігаються тіла до похорону.

Могила - яма в землі, куди поміщається тіло на кладовищі для вічного зберігання.

Катафалк - спеціальний автомобіль, що відвозить мертвого в труні до могили на кладовищі.

Некролог - невелика стаття у газеті, що розповідає про те, що людина померла.

Прощання - момент, коли люди можуть в останній раз побачити тіло померлої людини і віддати їй останню шану.

Одного разу невідомий автор написав: «Коли слова недоречні, використовуйте ритуал». Дітей і дорослих смерть часто позбавляє слів. Похорони - ритуал, який з нами від самого початку історії людства, що допомагає нам прийняти прожите життя і підтримує нас на шляху вперед. Дорослі покликані допомогти дітям усвідомити цінність прощання з померлим.


Доктор Алан Д. Волфельт