Мисливці за головою

Пам'ятаєте, як помер російський князь Олег? Адже це історичний факт. Він наступив ногою на череп улюбленого коня, звідти виповзла отруйна змія і вжалила його. Може, духу коня було сумно на тому світі без свого пана?


Тубільці зберігали у себе черепи вбитих ворогів і звірів. Чим більше черепів, тим більшою могутністю нібито володів «мисливець за головами». Мешканки Папуа і Нової Гвінеї насаджували на кілки голови померлих чоловіків, створюючи своєрідні обереги. Іноді їх наповнювали їжею і питвом, як горщики... Скандинавські воїни пили з черепів противників замість чаш. А поклонялися стародавні кельти черепам як святиням.

У середні століття черепи нерідко ставали предметом чаклунських обрядів. Так, у 1612-му році в Англії судили таку собі Ганну Чатокс за звинуваченням у тому, що вона викопала на церковному цвинтарі три черепи, щоб використовувати їх в ритуалах чорної магії…

Той що кричить і стогне

З черепами пов'язано безліч таємничих і таких, що непокоять душу легенд. Наприклад, в Уордлі-холі (Ланкастер, Англія) зберігається череп католицького священика Амброза Барлоу, котрий жив у ХVI столітті. За повір'ям, якщо потривожити череп, він зможе вичавити пронизливий крик.

У ХVІІ столітті до резиденції Бартон-Агнес-Хол, що в Йоркширі, залізли грабіжники. Жертвою їх стала молода дівчина на ім'я Анна Гріфітс. Злочинці завдали їй смертельних поранень, від яких та й померла. Але перш ніж померти, Ганна висловила прохання - поховати її голову в будинку. Однак до її слів не прислухалися і поховали тіло на цвинтарі за традиційним обрядом. З тих пір мешканцям замку ночами не давали спокою незрозумілий гуркіт, стогони й грюкання дверей. Зрештою хтось здогадався, у чому справа. Могилу Анни Гріфітс розкрили, череп ексгумували і замурували до стіни замку. Після цього все заспокоїлося і припинилося.


У ХVIII столітті лорд і леді Пінней з Дорсета повернулися із Вест-Індії до свого родового помістя. З собою вони привезли раба-негра. Незабаром негр захворів і помер. Однак перед кончиною взявши з господаря слово, що його тіло поховають на острові, де він і народився. Зрозуміло, есквайр і не подумав виконувати прохання якогось там раба. Померлого поховали на місцевому кладовищі. Але з того дня з-під землі почали доноситися моторошні крики. Чим закінчилася справа, так і невідомо...

Апокаліптичний

У світі відомо 13 так званих кришталевих черепів майя. Вони є копіями людських черепів, виготовлених із кварцу. Щоправда, на думку вчених, принаймні два із них є підробками.


У середині XIX століття латиноамериканські торговці старовиною почали пропонувати покупцям крихітні черепи з гірського кришталю. Вони стверджували, що ті виготовлені представниками цивілізацій майя, ацтеків або ольмеків і вік кожного з них - не менше 500 років.

Найвідоміший із кришталевих черепів було виявлено в 1927-му році американським археологом Ф. А. Мітчеллом-Хеджесом під час розкопок стародавнього міста майя Лубаантун, що в джунглях Британського Гондурасу. Череп знайшли на території руїн зруйнованого храму. Виявилося, що він виготовлений із шматків гірського кришталю, що незрозуміл як світиться зсередини. Вік його визначили в кілька десятків тисяч років.


Далі розпочалося щось незрозуміле. Мітчелл-Хеджес незабаром після контакту із знахідкою почав страждати від галюцинацій. Кілька людей, які намагалися її вивчати, померли за нез'ясованих обставин. Дослідник і реставратор Френк Дорланд заявив, що череп, швидше за все, доставлений на Землю «з іншого світу», і що він здатний чути звуки і відчувати запахи.

На думку більшості дослідників, штучний череп володіє магічними властивостями. Згодом виявилося, що він такий зовсім не єдиний. Легенда, поширена серед населення Мексики і Центральної Америки, свідчить, що у майя було 13 таких черепів і той, хто збере їх усі, отримає владу над світом.

Справді, на сьогоднішні налічується саме 13 кварцових черепів, і походження їхнє оповите таємницею. 9 артефактів знаходяться в приватних колекціях, ще три виставлені у вашингтонському Національному музеї природної історії Смітсонівського інституту, паризькому Музеї примітивного мистецтва та в Британському музеї. Останні зображують людський череп у натуральну величину. Вважалося, що вони знайдені в джунглях Гватемали антикваром Еженом Бобаном, котрий перебував на посаді археологічного радника при мексиканському імператорі Максиміліані. Однак дослідження двох із цих черепів британськими і американськими вченими встановили, що вони були виготовлені в XIX і XX сторіччях, причому в Європі. Відтак вони навряд чи мають відношення до стпродавніх індіанських цивілізацій. Швидше за все, вони були виконані на замовлення Бобана, який намагався видати їх за спадщину майя.


Останній подібний екземпляр був виявлений на території Баварії. У свій час кришталевими черепами майя зацікавилися нацисти, як відомо, разом зі своїм фюрером були просто схиблені на окультизмі. Під час експедиції на Тибет наприкінці 1930-х років їм вдалося здобути череп із вулканічного кварцу, виготовлений, як показала експертиза, близько 1000 років тому. Артефакт під назвою Куаутемок потрапив до рейхсфюрера СС Генріха Гіммлера, а потім до британського солдата, який був присутнім при арешті нацистського лідера. І нарешті, він опинився в руках історика Томаса Ріттера.

Нещодавно череп досліджували в лабораторії німецького міста Глаухау. Коли його спробували сфотографувати, то один із лаборантів поставив артефакт на хитку поверхню. Тому нічого не лишалося, як впасти на підлогу. В результаті у черепа відколовся великий фрагмент нижньої щелепи. Тут же поширилися чутки про те, що падіння «магічного черепа» неодмінно викличе гнів Богів, і тепер нам не минути Апокаліпсису. Однак власник артефакту Томас Ріттер переконаний, що нічого страшного не трапиться…