У буддизмі вважається, що чернець у своєму тілі накопичує матерію, якої немає у звичайних людей.

Ця матерія залишається в попелі після кремації тіла ченця і схожа на перлини або дорогоцінні камені. Вважається, що вона акумульована з інших просторів і не є чимось певним із нашого світу.

Ці «перлини» отримали назву саріра. Цей феномен мало досліджувався. Вважають, що саріра - священна реліквія, і тому її не можна використовувати задля наукових експериментів.

Доктор із Стенфордського університету Вільям А. Тіллер та його група вчених вивчали енергію, випромінювану сарірою.

Ніша Дж. Манек - головний автор звіту, представленого на щорічній конференції «Наука свідомості» в Аризонському університеті. Доктор Манек навчалася у Стенфордському університеті і тривалий час працювала з дослідницькою групою Mayo Clinic, перш ніж розпочала співпрацювати з інститутом Тіллера.

Манек, яка не є буддисткою, описала, що вона відчула в присутності саріри: «Я виразно відчула сильну енергію, випромінювану сарі рою, що проникала в моє серце. Це був дуже особистий досвід, я відчула єдність з усіма речами та всіма живими істотами. Я не можу порівняти це з яким-небудь іншим явищем».

Вчені використовували методи, розроблені Тіллером, щоб об'єктивно виміряти те, що Манек відчула як енергію, випромінювану реліквією.

Тіллер вивчав фізичний вплив людської свідомості. Він вважає, що існує два типи матерії. Одну з них ми можемо сприйняти нашими звичайними органами відчуттів. Ця матерія існує на рівні електричних атомів чи молекул.

Інший вид матерії існує в просторі між атомами й молекулами.

Як правило, ми нездатні сприймати цей вид матерії, описуваний Тіллером як вищий стан вільної термодинамічної енергії, яка надзвичайно потужна. Тайлер каже, що він знайшов спосіб зафіксувати цю матерію, але це можливо тільки в тому випадку, коли вона вступає в контакт із звичайною молекулярної матерією, яку ми можемо виміряти і сприймати. Подібне явище відбувається нечасто, тому що зазвичай два види матерії існують незалежно одна від одного.

Людський намір активує матерію під назвою дельтрони. Дельтрони забезпечують взаємодію між двома видами матерії.

У дослідженні Тіллера і Манек говориться, що ці матерії несуть відбиток людської розумової діяльності.

«Хоча ми не вважаємо, що ці матерії можуть мати самостійну свідомість, людська свідомість залишає свій відбиток. Що ж до буддійських реліквій, то поклоніння їм протягом сотень років залишило свій відбиток. Якби вони не користувалися такою пошаною, то ці реліквії зникли б», - говориться у звіті. Вчені також виявили, що атомно-молекулярна будова простору навколо реліквій більш когерентна.

Саріра, як і раніше, залишається загадкою. В результаті кремації звичайних людей таких останків не виявлено. При цьому надприродне походження саріри не доведене.

На сайті Ebay виставлено безліч реліквій, які видаються за саріру і продаються за 10 доларів за одиницю. Одна буддійська організація розпродає маленьку колекцію сарір загальною вартістю 4000 доларів, тому що їй потрібні кошти для забезпечення своєї роботи.

У дослідженнях Тіллера й Манек висловлюються гіпотези, що саріра може володіти особливою енергією, яка впливає на парафіян, або ця енергія викликана тими, хто поклоняються.