Виявлена варіація генів, яка впливає на біологічний годинник настільки сильно, що може вказувати, в який час доби людина найвірогідніше помре.

Фахівці простежили за зміною часу сну і неспання у 1200 осіб старших 65 років. Вони виявили одиничний нуклеотид поруч із геном Period 1, який відрізняється у «жайворонків» і «сов»: його основою у одних людей є аденін (A), а в інших - гуанін (G). Оскільки у кожної людини два набори хромосом, то можна виділити три генотипи: AA, GG і змішаний AG.

Дослідники визначили, що люди з комбінацією AA у природних умовах прокидаються на годину, а з AG - на півгодини раніше, ніж ті, у кого генотип GG. Майже половина - 48% - народжуються зі змішаним генотипом, «жайворонки» на другому місці - їх 36%, і менше всього, тобто16% людей, які належать до «сов».

Час смерті, вважають дослідники, у «жайворонків» і «сов» також відрізняється. Так, люди з генотипом АА або AG в середньому вмирають незадовго до 11:00, а з генотипом GG - незадовго до 18:00. «Внутрішній годинник регулюють багато аспектів людської біології і поведінки. Вони також впливають на терміни настання інсульту та інфаркту», - розповідає керівник дослідницької програми доктор Ендрю Лім з медичного центру Бет-Ісраель, що в Бостоні.

Вчені сподіваються, що отримані результати допоможуть визначити, в який час доби найбільш ефективні ліки для конкретних пацієнтів із захворюваннями серця або перенесеним інсультом. Крім того, на їхню думку, знаючи генотип людини, можна визначити і необхідний час обстеження.