Ця катастрофічність великою мірою залежить від небажання органів державної влади таких, як МВС України і МОЗ України викорінити зловживання діючими положеннями низки законодавчих і підзаконних актів, що ставить під сумнів легітимність ряду правових інститутів, як державної влади, так і тих, що формують порядок реалізації і контролю за загальноприйнятими людськими правами і цінностями, такими як людська честь, гідність тощо.

Не бажаючи жити з подібною проблематикою, що має місце сьогодні в суспільстві, Асоціацією попередньо надсилалося до Мінрегіону України звернення, оскільки на даний час лишаються абсолютно не визначеними питання, хто повинен здійснювати перевезення померлих осіб з дому до моргу, що стає предметом зловживань та незаконного хабарництва службовими (посадовими) особами служб «102» і «103», підпорядкованих МВС України і МОЗ України відповідно.

За результатами розгляду даного звернення, Мінрегіоном України спільно з Асоціацією було підготовлено та опрацьовано проект Змін до Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 №193, якими було визначено обсяг обов’язків працівників служб «102» і «103» щодо заборони поширювати конфіденційну інформацію про померлих осіб та порядок відповідальності за порушення виконання цих обов’язків. Також було визначено чіткий перелік послуг, які не можуть бути ритуальними.

У ході опрацювання даного проекту Змін було підготовлено звернення на Раду підприємців при Кабінеті Міністрів України про ті питання проблематики ритуальної сфери, які повинен врегулювати даний проект нормативного акту. За результатами розгляду цього звернення, на розширеному засіданні Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України 31.01.2012 було ухвалено рішення звернутися до Прем’єр-міністра України з пропозицією дати доручення Мінрегіону України – створити за участю МОЗ України та МВС України, Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи робочу групу для нормативного врегулювання проблем у ритуальній сфері.

За результатами розгляду рішення розширеного засідання Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України на Урядовій нараді Прем’єр-міністром України було дано урядове доручення від 08.02.2012 №5665/0/1-12, відповідно до пункту 3 якого було дано доручення керівникам Мінрегіону України, МВС України, МОЗ України у двотижневий термін провести зустрічі з представниками Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи, де обговорити проблеми, пов’язані із діяльністю суб’єктів господарювання, що надають ритуальні послуги, та виробити дієві шляхи їхнього розв’язання.

Згодом, відповідно до доручення Кабінету Міністрів України від 25.06.2012 №24344/1/1-12 до доповідної записки голови Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України від 12.06.2012 №120, Мінрегіоном України 18.07.2012 було проведено вкотре нараду за участі представників МОЗ України, МВС України, Держкомпідприємництва України та Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи де було знову обговорено проблемні питання у сфері надання ритуальних послуг та розглянуто зауваження МВС України та МОЗ України до проекту Змін, що з невідомих причин абсолютно блокували подальше погодження, прийняття даного проекту акта та виконання доручень Прем’єр-міністра України.

Так, у своїх зауваженням до проекту Змін, МВС України наполягало на виключення з нього положень, що визначали обов’язок виключно правоохоронним органам здійснювати перевезення тіл померлих до моргу, обґрунтовуючи тим, що даний обов’язок прямо не визначений положеннями Закону України «Про міліцію», ігноруючи при цьому низку чинних законодавчих і підзаконних актів, що регламентують порядок створення структурних підрозділів МВС України, їх повноваження та обов’язки.

У свою чергу, МОЗ України взагалі запропонувало вилучити із проекту Змін пункт, яким визначалася заборона про поширення конфіденційної інформації про померлу особу, порядок встановлення подібних фактів та порядок несення відповідальності винними особами.

За результатами проведеної роботи та виконання урядових доручень, Мінрегіон України надало звіт про результати виконаної роботи щодо опрацювання проекту Змін усіма зацікавленими сторонами та відомствами, внаслідок чого Першим Віце-прем’єр-міністром України було дано окреме доручення від 28.09.2012 №24344/4/1-12  керівникам МВС України та МОЗ України щодо вжиття заходів із прискорення погодження зазначеного проекту акта.

 

Однак, не зважаючи на це, станом на сьогодні ми маємо небажання таких відомств, як МВС України та МОЗ України, виконувати свої прямі функції, про що свідчить намагання перешкодити прийняттю запропонованого проекту Змін, яким його головні розробники намагалися розв’язати до цього невирішене питання незаконного перевезення тіл померлих до моргу та незаконного поширення конфіденційної інформації про померлих осіб працівниками служб «102» і «103», які мають першочерговий доступ до даної інформації та створюють підґрунтя для зародження корупції і зловживань, нехтуванням, грубим порушенням законних прав громадян України.

Подібне небажання МВС України та МОЗ України ухвалювати законні рішення, й до того ж відстоювати незрозуміло чиї незаконні інтереси, стало причиною появи кримінальних схем у лікувально-профілактичних закладах та відділах МВС України в усіх без винятку містах України.

Ці кримінальні схеми безкарно діють за головування головних лікарів і керівників правоохоронних органів і прокуратури, приносячи їхнім керманичам статки, які не гребують, ані людським горем, ані честю власного мундиру.

Так, із наявної інформації у Асоціації, інформуємо про беззаконня у деяких регіонах України. Наводимо нижче.

Миколаїв.

У м. Миколаєві на даний час склалася ситуація повної бездіяльності Прокуратури і УМВС України в Миколаївській області, що потребує негайного втручання з метою припинення корупційних дій головного лікаря Миколаївської станції швидкої допомоги Бекала Максима Сергійовича, який шляхом залякування своїх підопічних звільненням, примушує їх під час отримання повідомлення про смерть на дому, негайно повідомляти ритуальну фірму (вул. Велика Морська, 126), засновником якої він сам і є, при цьому наказує про такі випадки не повідомляти в УМВС України в Миколаївській обл.

Прийняті службою «103» повідомлення про смерть на дому за попередньою вказівкою Бекала М. С. негайно передаються старшим лікарем зміни служби «103» на телефон Белев’ята М. М., котрий направляє за вказаною адресою одного із агентів фірми (вул. Велика Морська, 126) таких агентів: Маланчука Дмитра Петровича (проживав у м. Миколаєві, вул. Пушкінська, 66, т. 096 238 54 26), Харченка Олександра (т. 093 410 95 99) або водія Мичуру Івана Михайловича на автомобілі Фольксваген д/н ВЕ 8849 АМ (проживає с. Пересадівка, вул. Леніна, 260). Усі зазначені нами особи офіційно ніде не працевлаштовані. Таким чином, вони займаються безвідповідальною незаконною підприємницькою діяльністю, представляючись громадянам працівниками ритуальної служби. При цьому, черговим лікарем, на порушення вимог спільного наказу Генеральної прокуратури України, МВС України, МОЗ України від 25.10.2011 №102/685/692 «Про затвердження Порядку взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановлені факту смерті людини», повідомлення про смерть людини до служби «102» не надсилає.

У ході доповіді було наведено конкретні випадки. Так, 24.09.2012 о 10:00 на телефон екстреної служби «103» надійшло повідомлення про померлого на дому за адресою: м. Миколаїв, вул. Шевченка, 8, кв. 52. Прибула бригада служби швидкої допомоги «103» констатувала смерть, про що повідомила чергового. Однак замість того щоб поставити до відома працівників міліції згідно вказаного спільного наказу ГПУ, МВС, МОЗ, старший лікар зміни служби «103» негайно повідомив про померлого Белев’яту М. М., який у свою чергу надав інформацію своєму агенту Маланчуку Дмитру, якотрий зв’язався з родичами померлого на домашній телефон і розповів, що якщо вони не захочуть скористатися послугами фірми (вул. Велика Морська, 126), то вони не отримають довідку про смерть і не зможуть нормально поховати небіжчика. А в разі відмови їхній фірмі він викличе міліцію, яка приїде годин через 3 - 4 і забере тіло померлого на повний розтин до судмедекспертизи. Після всього почутого, зрозуміло, родичі померлого погодилися на їхні послуги.

Близько 12 години за вказаною адресою прибув автомобіль від фірми (вул. Велика Морська, 126) Фольксваген д/н ВЕ 8849 АМ (цей автомобіль не є спеціальним транспортним засобом, водій і санітар офіційно ніде не працевлаштовані) і вивезли тіло  без огляду міліції до моргу БСМП. І так відбувається щодня, тільки в залежності від району вивіз тіла здійснюється на тій же автівці або до моргу БСМП, або моргу міської лікарні №3. Всім цим процесом керує головний лікар Миколаївської станції швидкої допомоги Бекало Максим Сергійович. На неодноразові заяви до УМВС України в Миколаївській області все закінчувалося відмовою у порушенні карної справи. Крім того, стало відомо, що виконавці даного безчинства мають протеже з боку керівництва того ж УМВС України в Миколаївській області.

За фактами  корупційних дій Бекало М. С. надсилалися звернення до МОЗ України в лютому 2012 року, однак в даному відомстві вирішили не з’ясовувати викладені факти. Тому й передали це звернення до обласного управління охорони здоров’я Миколаївської області. Наказом керівника обласного управління охорони здоров’я Миколаївської області пані Хотиною була створена комісія для формальної перевірки фактів протизаконних дій Бекала М. С., а відповідальним за перевірку викладеного було призначено Фаюк В. В.

20.03.2012 об 11:00 Фаюк В.В. запросив Смирнова Д. (доповідача) для з’ясування причин написання заяви до МОЗ України у міський відділ охорони здоров’я, куди він прибув разом з Прилевською Є. В.

Їм були представлені члени комісії у складі п’яти чоловік та поставлено запитання: «Чого ви своїм зверненням добиваєтеся?».

Після такого запитання Смирнов Д. зателефонував з власного мобільного телефону на телефон служби швидкої допомоги «103» і повідомив, що в нього помер родич, та поцікавився, що йому робити надалі. Черговий служби «103» поцікавилася про адресу перебування померлого та номер телефону, на що їй було надано телефон Прилевської Є. В., котра була поруч. Черговий не прояснив подальші дії заявникові, запропонувавши чекати. Через 5 – 7 хв. на телефон Прилевської Є. В. зателефонувала особа, котра назвала себе Андрєм. Останній пояснив, що працює у ритуальній фірмі (вул. Велика Морська, 126) та попросив назвати свою адресу. Невдовзі він приїде і все організує...

У ході розмови представникові вказаної ритуальної фірми було поставлено кілька запитань, відповідаючи на які, від Андрія було з’ясовано, що телефон Прилевської Є. В. він отримав від чергового служби «103», а ритуальна фірма (вул. Велика Морська, 126) працює під особистим керівництвом головного лікаря станції швидкої допомоги Бекала М. С.

Всі ці переговори відбувалися за присутності членів комісії. Після цього ця ж таки комісія виїжджала до станції швидкої допомоги «103», де на автозаписуючому пристрої чергового було вислухано запис розмови. Таким чином, було встановлено і підтверджено факт розмови Смирнова Д. із черговим служби «103». Однак, за результатами проведеної перевірки комісією було надано відповідь, що жодних порушень у роботі служби швидкої допомоги «103» не виявлено.

На даний час у м. Миколаєві впроваджується «силова монополізація» ринку ритуальних послуг. Усіх підприємців, котрі намагаються займатися законною підприємницькою діяльністю, залякують, погрожуючи фізичною розправою, підпалюють торгові точки. Все робиться з єдиною метою – задля максимальної монополізації ринку ритуальних послуг.

 

Кривий Ріг.

Завдяки своєчасному втручанню Мінрегіону України в ситуацію у м. Кривий Ріг вдалося частково відстояти право малого бізнесу працювати на даному ринку та рахуватися з ним. Однак ситуація ще далека від бажаної. Не зумівши нахрапом «підім’яти»  під себе ринок ритуальних послуг і викорінити неугодних приватних підприємців, місцеві корупціонери вирішили піти іншим шляхом.

 Протягом 2011 – 2012 років у Кривому Розі створено велику кількість приватних підприємств, засновниками, директорами або просто працівниками яких стали колишні працівники КП «Ритуал» або особи, наближені до колишнього керівника цього підприємства – Пашнакяна А. А. Ці особи, використовуючи власний адміністративний ресурс, вступили в злочинну змову з працівниками медичних закладів, служби швидкої допомоги та правоохоронних органів. А ті за певну матеріальну винагороду передають конфіденційну інформацію про адреси проживання померлих осіб. Прибуваючи за отриманими адресами, працівники даних приватних підприємств залякують громадян неможливістю захоронення покійного, не залишаючи можливості вибору. Вони примушують користуватися виключно їхніми послугами.

Працівники МВС, котрі прибувають на виклики в разі смерті для складання протоколу, наполегливо рекомендують і навіть самі викликають вищевказані приватні структури.

Питання виділення могили для підприємств, наближених до пана Пашнакяна А. А. вирішується швидко і без зволікань, на відміну від підприємців, котрі не бажають входити до корумпованої схеми пана Пашнакяна А. А. З таких, заодно із простими громадянами, вимагають вартість за надану могилу, що є вищою у 2 – 4 рази. При цьому, ніхто навіть не гарантує своєчасного доступу на кладовище для проведення похоронної процесії.

На цей час у Кривому Розі склалася унікальна ситуація: у міста існує два комунальних підприємства, наділені повноваженнями ритуальної служби міста. Це КП «Ритуал» і КП «Ритуал Сервіс Плюс». У штаті КП «Ритуал Сервіс Плюс» офіційно працевлаштований виключно один директор Пашнакян А.А. Саме він раніше очолював КП «Ритуал»,  де сьогодні оформлено тільки 27 працівників. Враховуючи, що право копати могили в місті має тільки КП «Ритуал», лишається тільки здогадуватися, хто ж забезпечує  копання могил на більш ніж тридцяти кладовищах міста…

На всіх кладовищах є працівники ТОВ «Стікс Компані», що стало переможцем тендеру із благоустрою кладовищ,  що проводився міською владою. Однак, дане товариство стягує з громадян кошти за копку могили у розмірі 1 400 грн. і більше, не видаючи жодних документів, які би підтверджували оплату та отримувача цих коштів. А в цей час затверджена вартість такої послуги міською владою становить 341 грн. – для механізованого копання і 804 грн. – для ручного копання могил. При цьому слід згадати, що з міського бюджету окремо виділяються кошти на поховання мешканців міста, які незрозуміло куди йдуть і на що.

Всупереч чинним положенням Закону України «Про поховання та похоронну справу» на території кладовищ розміщуються і діють приватні структури, наближені до пана Пашнакяна А. А., встановлені рекламні щити, де розміщена контактна інформація приватних структур, виставлена продукція не комунального підприємства, а того ж таки пана Пашнакяна А. А.

Незважаючи на чинні положення ряду нормативних актів та Положення про надання ритуальних послуг на території міста, що регламентують доставку померлих на судово-медичну експертизу за направленням працівників органів внутрішніх справ, така доставка має здійснюватися виключно спеціалізованою бригадою комунальної ритуальної служби. Однак у січні 2012 був проведений тендер, за яким право здійснювати такі перевезення було надано приватному ТОВ «Исход», створеного за три місяці до тендеру. Нині ТОВ «Исход», яке повинно виконувати такі перевезення безкоштовно за рахунок коштів, що виділяються з міського бюджету, вимагає з громадян оплату у сумі 200 – 250 грн.

При міській лікарні №6 існує морг. Його працівники, погрожуючи затримувати видачу тіл померлих, примушують громадян обслуговуватися та замовляти ритуальні товари і послуги виключно в приватній ритуальній фірмі «Морфей», що розташована поруч з цим лікувальним закладом.

На всі звернення  до органів місцевої влади, до правоохоронних органів отримується банальна відписка. У ній мова йде про те, що зазначені факти не найшли підтвердження, хоча для компетентних органів перевірити все не простіше простого.

 

Одеса.

В Одеському регіоні склалася також складна й катастрофічна ситуація на ринку ритуальних послуг, що полягає у незаконній діяльності керівництва комунального підприємства «Спецкомбінат підприємств комунально-побутового обслуговування» (далі – КП СПКБО), що призводить до монополізації похоронної галузі приватним похоронним домом «Анубіс».

 

Дніпропетровськ.

В цьому регіоні існує також низка схожих проблем  похоронної сфери:

-         Повна монополія на кладовищах та моргах міста, що створена керівництвом КП «Ритуальна служба»;

-         Незаконне поширення конфіденційної інформації про померлу особу службою швидкої медичної допомоги «103»; щоправда після втручання в цю ситуацію Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи минулого року, масштаби таких протизаконних дій сьогодні стали значно менші та вивляються рідше;

-         Почастішали випадки перевезення тіл померлих до моргів з підозрами на насильницьку смерть або й з явними ознаками, без попереднього виклику правоохоронних органів, а лише за попередньої домовленості з керівництвом моргу чи лікувально-профілактичного закладу та видачі недостовірної лікарської довідки про смерть;

-         встановлено незаконне обмеження в’їзду приватних суб’єктів господарювання на кладовища, встановлення намогильних споруд та облаштування місць поховання можливе виключно за наявності договору з комунальною ритуальною службою, а це суперечить чинним положенням статей 8. 10, 12 Закону України «Про поховання та похоронну справу», що підтверджується листом Мінрегіону України від 16.09.2011 №7/12-11149;

-         протиправні дії працівниками кладовища, що можна кваліфікувати, як корупцією або здирництво, оскільки офіційно затверджена вартість копання могил складає 580 грн., а фактично на час виконання такої послуги, працівники кладовища і їхні керівники, незважаючи на горе родичів померлих, вимагають суми, розмір яких сягає 2 500 грн. і більше. При цьому, отримуючи такі суми, не видаються розрахункові документи, рахунки, акти тощо, тож куди йдуть кошти – можна лише здогадуватися.

 

Київ. 

На сьогодні в м. Києві Київською міською спілкою ветеранів «Афганістану» організований незаконний контроль за отриманням конфіденційної інформації від посадових (службових) осіб служб швидкого реагування «102» і «103».

Бездіяльність органів, покликаних відповідно до своїх обов’язків забезпечувати правопорядок, стає наслідком зловживань зі сторони певних суб’єктів.

Так, сьогодні в столиці Київською міською спілкою ветеранів «Афганістану» взято, в прямому сенсі цього слова, під контроль диспетчерські служби швидкого реагування «102» і «103» міста Києва.

Майже на всі отриманні виклики черговими диспетчерами служб «102» і «103» м. Києва від осіб, що повідомляли про померлих на дому, з ними зв’язуються представники КМСВ «Афганістану», котрі представляються уповноваженими представниками від ритуальної служби Київської міської державної адміністрації та інформують заявників про те, що лише вони є комунальною ритуальною службою та уповноважені проводити поховання померлих в місті. При цьому дають адреси власних магазинів, наголошуючи на тому, що тільки ці магазини є державними, а решта – приватними, в яких товари і послуги коштують доволі дорого.

При цьому, з рідними, котрі зателефонували до чергового диспетчера служб «102» чи «103» та повідомили про померлу особу, протягом 10 – 15 хвилин з часу розмови з черговим диспетчером, зв’язується представник КМСВ «Афганістан». Саме він розпочинає залякування. За його словами, у разі відмови заявника скористатися послугами їхньої ритуальної служби буде виклик міліції. Прибулий наряд забере тіло на судово-медичний розтин. Отримати тіло потім буде доволі проблематично, оскільки така процедура вимагає довготривалого документального оформлення та немалих матеріальних затрат.

Як було проінформовано присутніми підприємцями зі вказаних вище регіонів, на превеликий жаль, ситуація на ринку ритуальних послуг з поховань померлих в будь-якому окремо взятому регіоні не є унікальною. З тими ж проблемами стикаються ритуальщики більше ніж 18 (вісімнадцяти) областей України (беручи до уваги звернення членів Асоціації та підприємців ритуальної сфери).

З усієї маси проблем, що існують на сьогодні у похоронній галузі, найактуальнішою лишається проблема протиправного і незаконного поширення посадовими (службовими) особами таких служб швидкого реагування, як «102» і «103», інформації про померлих осіб, конфіденційність якої гарантується державою.

Сьогодні зовсім не виконуються та не діють чинні норми статті 7 Закону України «Про поховання та похоронну справу», статті 21 Закону України «Про інформацію», абсолютно не діють і не застосовуються санкції статті 182 Кримінального кодексу України, що покликані попереджати випадки незаконного поширення конфіденційної інформації про померлих осіб та притягувати до відповідальності винних у подібних правопорушеннях.

Тому нині ми маємо абсолютну бездіяльність влади, про що свідчить небажання таких відомств, як МВС України і МОЗ України виконувати свої законні функції із захисту прав та інтересів громадян України. Не дивно, що ці відомства, яким і підпорядковані зазначені служби «102» і «103», не хочуть встановлювати чіткі правила  і прописувати інструкції для посадових (службових) осіб цих служб щодо дотримання суворої конфіденційності інформації про померлих осіб, та які б визначали порядок притягнення винних не лише у порушенні конфіденційності подібної інформації, але й суворий контроль за її отриманням, опрацюванням і подальшим зберіганням.

Поруч з цим, чи не найбільше обурює суспільство те, що за життя кожен громадянин України забезпечує у відповідній мірі наповнення Державного бюджету держави, за кошти якого утримуються вище згадуванні державні відомства. Однак після смерті кожного із таких громадян держава в особі тих же МВС і МОЗ України та інших не зацікавлена забезпечити гарантію належного ставлення до тіла померлого громадянина, забезпечити безкоштовну останню доставку до моргу, розтин (за необхідності), туалет тіла та інше, а навпаки,  створює всі необхідні передумови і можливості для протизаконного здирництва своїми ж можливостями або за рахунок Похоронних домів, таких як новостворений «Пам'ять», незаконна діяльність якого на сьогодні не зацікавила жодну із правоохоронних структур.

Враховуючи все викладене, Міжнародна асоціація професіоналів похоронної справи звертається до Вас із проханням невідкладного та термінового проведення галузевої наради за участі Асоціації, представників Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України, Антимонопольного комітету України, керівників органів місцевого самоврядування та їхніх виконавчих комітетів міст Кривого Рогу, Дніпропетровська і Дніпропетровської області, Одеси, Миколаєва, громадських організацій з метою припинення протиправних дій зі сторони певних відомств та органів місцевого самоврядування, що незаконно перешкоджають господарській діяльності приватних суб’єктів та розробці і прийняттю проекту Змін до Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 №193, основною метою якого є врегулювання низки важливих та невирішених на сьогодні питань щодо порядку організації поховання померлих.

З повагою

Президент                                                А. П. Ландар