Історію про те, як у Первомайську працюють місцеві ритуальні служби, розповів клієнт місцевого бюро похоронних процесій «Скорбота». Звуть його Олександр Зінін. У Олександра в суботу, 17 серпня, помер батько. Причина смерті - гостра серцева недостатність. Вийшов у садок, був живий-здоровий – але раптом серце зупинилося. Ніхто не встиг допомогти. Швидка смерть, кажуть...

Приїхала на місце події міліція, запротоколювати події прибула й «Швидка допомога», а потім розпочалися дзвінки ритуальників. Сім'я покійного домовилася зі «Скорботою» на вул. Київській про те, що його співробітники доставлять тіло батька до моргу і покладуть у холодильну камеру. А на календарі субота, та й неділя – також вихідний... Там же, в бюро, замовили одяг для поховання. Задля організації проведення похоронної процесії Олександр планував звернутися до іншої похоронної контори.

Співробітники «Скорботи» приїхали, забрали тіло й відвезли до моргу. Послуга, згідно з прейскурантом, коштувала 200 гривень. Тіло батька Олександр повинен був забрати з моргу в понеділок вранці, попередньо заїхавши до «Скорботи» і купивши там одяг для покійного.

Все йшло ніби за планом. Вранці в понеділок Олександр оплатив одяг і поїхав до моргу. І тут стали відомі жахливі факти. Виявляється, співробітники «Скорботи», котрі транспортували тіло до холодильника моргу, туди його не довезли…

Вони просто покинули покійного у передбаннику. А спека стояла неймовірна. Дві доби в таких умовах змінили тіло померлого до невпізнання. Процес розпаду зайшов так далеко, що Олександр після розмови з патологоанатомом не зважився дивитися на останки. Крім того, тіло розпухло так, що одягнути його в куплені речі було вже неможливо. Так само як і покласти до вже замовленої труни. Запах стояв жахливий, тому патологоанатом порадив ховати батька в закритій труні. Як наслідок, сім'я, переживаючи страшне горе, пережила ще й не менш страшний шок. Рідні, близькі, друзі були позбавлені можливості попрощатися з покійним.

«Коли забирали батька до моргу, тіло було в нормальному стані, а коли я приїхав за ним, то воно збільшилося вдвічі, - розповів Олександр. - У морзі мені пояснили, як відбувається процедура приміщення тіла до холодильника. Там - на стінці – тобто в певному місці висить ключ від холодильника. Про це знають усі похоронні агенції міста. Вони привозять померлих у будь-який час дня, у вихідні, у свята, ночами і, відповідно, самі користуються цим ключем. Крім того, у всіх співробітників є номери мобільних телефонів патологоанатомів, щоб організувати за потреби терміновий розтин тіла. Але в нашому випадку ніхто не скористався ключем, ніхто не домовився про розтин, ніхто не повідомив нас, що тіло лежить у передбаннику. Мене обурило таке ставлення до моєї сім'ї! Я б частково міг зрозуміти поведінку співробітників «Скорботи», якщо б мова йшла про якогось бомжа, за якого платити нікому. Але навіть у ставленні до бомжа чинити так не по-людськи. Приїхавши до нас, співробітники могли на власні очі переконатися, що ми заможна родина і можемо оплатити будь-які ритуальні послуги. Чому вони не повідомили нам, що тіло лежить не в холодильнику? Чому не сказали, що за терміновий розтин треба заплатити певну суму? Без проблем - беріть, скільки треба, але зробіть свою роботу якісно! Вони ж цим професійно займаються! І займаються саме тому, що родичі в горі. Щоб полегшити всякі організаційні питання і дати можливість попрощатися з близькою людиною! Найобурливіше, що я купував у начальника агентства речі, а він нічого не сказав, хоча він повинен контролювати ситуацію! Як таке стало можливим?!”

 

Виявилося, що можливо. Керівництво «Скорботи», звичайно, вибачився, і навіть запропонувало зробити нестандартний труну аби «зам'яти» інцидент. Але Олександра така пропозиція не влаштувала: «Мені не потрібна така економія! Я хотів нормально попрощатися з батьком, а ховати його довелося в закритій труні! Його навіть не обмили, я не знаю, як лікар робив розтин!!! У нас десяток похоронних контор, і вони повинні боротися за кожного клієнта! Вони забрали тіло щойно померлої людини, причому раптово померлого, а не від тяжкої хвороби або загиблого у страшному ДТП, а нам довелося забирати для похорону напіврозкладений труп! Я цього так не залишу! Я не пошкодую ніяких грошей. Мені від них нічого не треба. Я хочу, щоб цю контору закрили! І щоб ці скоти відповіли за свою безвідповідальність!»

Незважаючи на відверту різкість, Олександра можна і потрібно зрозуміти, повідомляє TV Всесвіт. А ось дії колективу «Скорботи» - зрозуміти і прийняти неможливо. Зрозуміло, якщо щодня маєш справу зі смертю і людським горем, почуття притупляються. Але ж не до такої байдужості. Відповідальність і повагу до клієнтів ще ніхто не відміняв. І тим більше для тих, хто опікується справами скорботними. Тому що їхня байдужість і безвідповідальність тільки посилює горе людей, котрі втратили близьку людину.