Жахливу знахідку виявили дослідники на сході Франції у місті Берген. На дні круглої двометрової ями вони розкопали сім скелетів, поверх яких знаходилися осколки черепа дитини та останки семи людських рук. Як стверджує антрополог Фанні Шеналь і її колеги з приватної компанії Antea Archéologie, розташованої у французькому Абсхеймі, це відкриття проливає світло на кровопролитні конфлікти, що відбувалися 6 тисячоліть тому.

В останньому номері журналу Antiquity дослідники повідомляють, що останки в ямі належать двом чоловікам, одній жінці і чотирьом дітям. Можливо, їх убили в результаті нальоту або іншої події. Їхні тіла звалені в одну «купу», в якій також знайдені кілька лівих рук, відрубаних сокирами або іншими гострими видами зброї.

Кому належать знайдені кінцівки, дослідникам з'ясувати не вдалося. У всіх скелетів із круглої ями є обидві руки, окрім одного чоловіка з сильними ушкодженнями черепа. Науковці пані Шеналь не виключають, що нападники могли використовувати відрубані ліві руки жертв як військовий трофей.

Радіовуглецевий аналіз показав, що люди з бергемської ями жили приблизно 6000 років тому. Поховання в таких круглих могилах - це лише один із способів, за допомогою якого «фермери» з Центральної та Східної Європи в неолітичний період (від 6500 до 5500 років тому) позбавлялися від померлих. Кістки людей і тварин, а також глиняні вироби були виявлені в подібних ямах більше ста років тому. Знахідка з Бергема - це перший доказ того, що вбитих і понівечених у битвах чи нальотах людей іноді ховали в круглих ямах, пояснює співавтор дослідження Бруно Болестем, антрополог з Університету Бордо.

Такі поховання «можуть бути більш буденними, аніж вважалося раніше» - стверджує Сільвія Белло, антрополог з лондонського Музею природознавства. Вона припускає, що детальний аналіз людських кісток, знайдених в інших круглих ямах в Європі, дасть змогу виявити нові випадки жорстоких смертей, що ставалися під час збройних конфліктів між деякими громадами.

Виявлені бергемські жертви стали поштовхом для вивчення неолітичних круглих ям. Багато дослідників вважають їх залишками зерносховищ. Можливо, в них ховали людей, яких вважали негідними традиційного поховання. Інші вчені стверджують, що левова частка таких ям - це могили для важливих персон: разом з ними закопували їхніх убитих родичів або рабів, здійснюючи таким чином або жертвоприношення, або демонструючи в такий спосіб багатство покійного.

З 60-ти круглих ям, розкопаних в Бергемі в 2012-му році, в 14-ти були виявлені людські кістки. При цьому в 13-ти похованнях були знайдені скелети або окремі кістки від одного до п'яти людей, а в останній ямі були тіла і кінцівки, описані в новій статті. Зчленування відрубаних рук і скелетів добре збереглися, що говорить про те, що їх клали в яму одночасно або практично без пошкоджень. Крім того, в круглій могилі виявили також фрагмент прикраси з двостулковими черепашки, кам'яний наконечник стріли, два скелети зайців та осколок щелепи свині.